| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie sa slabesc.De-a lungul timpului am tot incercat toate dietele posibile si am slabit in toate felurile posibile. Dupa fiecare dieta am apucat sa ma bucur de rezultate in jur de cateva saptamani (maxim 2 saptamani) si apoi ma ingrasam la loc.Am ajuns la spital din cauza dietei DUKAN, iar acum vreau sa slabesc in jur de 5-10 kg.Am 1,62, 15 ani si in jur de 77-79 kg(foarte multe stiu )...medicul mi-a interzis sa mai tin dieta 3 luni si acum ca cele trei luni au trecut si m-am si indragostit de un baiat vreau sa slabesc si sa ma pot imbraca si eu cu ce vreau... vreau cateva solutii, diete si va rog sa nu ma judecati.Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Dietele sunt nocive,daca nu sunt adaptate fiecarui organism.
Trebuie sa tii o "dieta"care sa-ti devina obisnuinta toata viata,chiar daca esti slaba.
Cel mai sanatos meniu,este acela in care organismul primeste de toate:apa,vitamine,minerale,carbohidrati,grasimi,glucide.
Cred ca este mai usor sa-ti spun ce sa nu mamnci:paine alba,pajituri din faina alba,margarina,smantana,lapte si iaurt gras,prajeli,cartofi(prajiti,piure),carne prajita,cu pielita(pui),carne grasa(porc),paste fainoase din faina alba,bauturi carbogazoase,bere,vin alb.
Sa ai trei mese principale pe zi si doua suplimente,intre ele.
Poti manca:iaurt si lapte degresat cu cereale integrale,seminte(floarea soarelui,de bostan,fistic,nuci,susan,in,acesta macinat),cate putin, fructe confiate(caise,smochine,curmale),stafide,fructe diferite(mai putine banane si struguri albi).Oua,doar fierte moi(se asimileaza mai usor).Gem si unt,foarte putin,mai mult miere.
Paine(cu tarate si seminte) si paste doar din faina integrala,cate putina,mai veche de o zi,sau prajita la toaster.
Supe(pasate sau cu legume intregi) si ciorbe(dar si borsuri,adica ciorba acrita cu bors de tarate) din legume(baza:ceapa,morcov,patrunjel radacina sau pastarnac+o leguma preponderenta,pastai,mazare,sfecla rosie,telina,varza,dovlecel,linte rosie sau verde,fasole,neagra sau rosie in special,rosii).
Felul doi:gratar,fiert,la cuptor din pui,curcan fara pielita,vita impreuna cu legume(fierte,la cuptor sau salate stropite cu zeama de lamaie sau otet de mere cu miere). Portia de carne, sa nu fie mai mare decat podul palmei tale, iar legumele, portie dubla.
Pentru hidratare, bea 1-2 l apa,ceaiuri din fructe padure, tei, sunatoare, hibiscus(fara zahar, dar cu lamaie sau catina zdobita). Poti sa bei si o infuzie de ceai verde vrac(accelereaza metabolismul):1 lingurita ceai verde peste care torni 250g apa aproape clocotita, lasi 3-5 minute, apoi pui o felie lamaie(se asimileaza mai bine).Bei 1 cana/ dupa masa de dimineata si una dupa cea de pranz.Dar sa nu folosesti(decat la o urgenta), la pliculete.
Ca deserturi, doar fructe si legume crude, dar la 2-3 ore de la sfarsitul mesei.
Sport:nu trebuie de performanta,dar un mers in pas vioi,urcat-coborat scari, sarit coarda, cateva miscari fizice, chiar si in casa, cel putin 30-40 minute.
Nu stiu daca ti-am scris chiar totul,dar daca vrei sa afli ceva mai mult, intreaba-ma!
Inca un lucru, daca ti-e pofta de ceva, mananca foarte PUTIN, dar tai din alta parte.
"Dragostea"sa nu fie principalul motiv de a slabi, ci sanatatea ta!

| SaveTheNature a răspuns (pentru pietrean):

Ceea ce i-am scris mai sus, i-am scris unui baiat de 17 ani care voia sa se arunce in fata trenului. Are deja rezultate frumoase, fara sa se infometze, si fara ciudatenii de retete. doar mancand sanatos.

| pietrean a răspuns (pentru SaveTheNature):

Multumesc ca ai citit raspunsul meu.
Ceea ce nu inteleg, este cum o persoana,care spune ca este consultant in nutritie,intreaba de detoxifiere,ce analize se fac pentru imunitate,care apa este mai buna(imbuteliata sau de la chiuveta). Unde lucrezi, profesezi in domeniu? Am vazut ca lucrezi in alta tara, afara, intr-un mediu friguros.
Ceea ce ai spus si tu, adica sa se manance sanatos+sport, asta am recomandat si eu.Nu vad legatura cu cazul biatului de 17 ani.

| SaveTheNature a răspuns (pentru pietrean):

Salut pietrean.
1. Nu am ctiti raspunsul tau.(daca faci un calcul de la 16:00, pana la 16:20 cand am dat eu raspunsul -nici macar nu imi ajungea timpul sa incep sa te copii pe tine, si sa-ti schimb si cuvintele) Raspunsul l-am dat din propriile cunostinte acumulate dealungul timpului. In orice caz nu i-am dat vreo dieta peronalizata, ci niste reguli general de baza, pe care orice om, fie sanatos sau bolnav, gras sau slab ar trebui sa le respecte. (in mare)
2. Uite de ex :, din cate imi amintesc eu de la orele de chimie, proteina dinb ou se sintetizeaza sub procesul termic. Asadar cu cat este ouil mai "moale" cu atat este mai greu digerabil. Asta ti-a scapat?
3. Oricine stie ca apa imbuteliata este (intr-un fel) mai sanatoasa decat cea de la chiuveta. Insa eu doar ceream pareri. Asta pentru ca din ce in ce m ai multi specialisti confirma ca apa de fantana si cea de la pompa are nitrati, de care nu scapi prin fierbere. Apoi stii si tu ca apa din sticel de plastic, tinuta in soare de ex devine mai toxica decat cea de la chiuveta. Deci eu doar ceream pareri.
4.Care este legatura cu baiatul de 17 ani? Baiatul de 17 ani vrea sa slabeasca si el. Iar aceste reguli de BAZA sunt aplicabile oricui (asadar cum nu vezi legatura)? Eu am sintetizat anumite reguli, dupa anumite cunostinte acumulate in timp. Nu am considerat necesar sa ma apuc sa scriu acelasi text de 2 ori. E timpul meu pana la urma. Si.e vb de exact acelasi text.
5. In afara lucrez ca inginer topograf in Londra. IN Romania, dupa cum am spus lucrez ca si consultat in nutritie dupa cum am spus.
6.De multe ori cand pun intrebari pe TPU, o fac pentru a afla opinii si pareri, nu neaparat raspunsuri. Am biblioteci, librarii, wikipedia, dex, si google, Dr oz etc etc. Asadar, pe TPU aflu pareri, opinii, si uneori raspunsuri.
ASADAR - legat de detoxifiere, oamenii reactioneaza diferit, voiam sa aflu cum au reactionat cei care au facut cure de detoxifiere. Cat despre imunitate -recunosc =este o ramura a medicinii mai dificila.
7) Nu sunt doctor. Sunt inginer in topografie. Medicina o studiez de 10 ani incoace din placere, din pasiune. Sunt destui doctori doar cu diploma si nimic mai mult.
Sa-ti spun un lucru. daca nu dadeam peste doctori incompetenmti timp de 8 ani poate in acest moment nu eram atat de pasionat de medicina. De ce spun asta? Pentru ca de la 19 ani pana anul trecut toti doctorii imi dadeau tratament pentru hipertenmsiune arteriala ESENTIALA (prostii naibii).Si ii plateam pe prosti sa-mi verifice tensiunea de 2 ori si nu vroiau. Vrei sa-ti spun o schema de tratament? (2 pritor /zi, 1 almohexal, + 1 tertensif) Alta schema: ( 1 concor/zi, +2 nefrix /zi ). (nu aveam dureri de cap, ameteli, palpitatii etc)Bineinteles ca mergeam la ei, si tot mare imi gaseau tensiunea. Uneori imi mareau doza, alteori, imi dadeau alte scheme mai puternice sau mai costisitoare. Bineinteles ca le intrerupeam (pulsul meu este 60 batai/minut, si tensiunea 120/70).Si uite asa. timp de 8 ani am studiat cauzele tensiunii arteriale. si nah. tensiunea arteriala este poate cel mai comun efect secundar al bolilor. Si le-am luat pe rand, si uite asa am invat nutritie, boli de rinichi, ficat, inima, endocrine, etc etc. Pana am ajuns la boli psihice (cu studiile ma refer). IN timp am invatat ce-i aia nutritie sanatoasa si stil de viata sanatos. Si in timp m-am invatat sa imi si placa.
In cele din urma dupa 8 ani am zis sa merg la cal mai bun cardiolog posibil.MI-a verificat tensiunea-o aveam marisoara dar nu foarte mare 160/90. Pulsul 110 /min. S-a mirat si el. DAAAR a vut inspiratia sa ma intreba\e daca am emotii, si i-am zis ca sunt un tip foarte emotiv. I-am spus topata poveste. Si dupa 10 minute mi-a luat tensiunea dion nou, si pulsul 130/70 si pulsul 70. minut. Deci eu DOAR MA SPERIAM DE DOCTORI. Am acasa tensiometru.Imi masor tensiunea la 2 saptamani, si rareori am 130/70. in rest 120/70, sau 110 /60.
Am acasa o hartie mare cuy rezultatele testelor dopler si ekg, pe care scrie de sus pana jos normal.
Am platit 2 milioane 800 dar ..de 1 an incoace tensiunea si pulsul sunt normale. Cred ca de la 19 ani pana la 28 am fost la cel putin 15-20 de dcotori, la fel si fel de analize. Bineinteles ca NU AM nici hiperkinezie, nici ventricolul stang dilatat, nici hipertensiune(sunt doar foarte emotiv la doctori). Dar unii chiar nu sunt facuti sa fie doctori. Asta e istoria mea.
Momentan studiez sa vad cum pot scapa de nasul infundat, si de picioarele inghetate (bineinteles ca iau ginko prim si antialergice) -dar fara rezultat.
De frig si nas infundat cu greu o sa scap. Dar nu ma las. Am mers la diversi ORL-isti. N-au reusit. Dar EU voi reusi.Doamne ajuta.

10 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Buna! Ideea este in felul urmator. Renunta la conceptia de dieta! Nu ai nevoie de dieta. Ai nevoie de fapt sa respecti niste reguli, pe care trebuie sa le res[ecte orice om de pe planeta asta (fie ca e bolnav, sanatos, gras sau slab)
Daca toti am avea un stil de viata sanatos, nu ar mai exista atea probleme legate de greutatea corporala sau de sanatate.
Asadar nu iti voi da vreo dieta, dar iti voi da cateva reguli.
Nu le-am copiat de vreoundeva. Sunt consultant in nutritie.
Iata ce trebuie sa faci:
1) NU te infometa absolut niciodata. (e cea mai importanta regula)
2) NU sari niciodata peste micul dejun(masa de dimineata)!-iar seara mananca cu cel putin 3 ore inainte sa te culci.
3)APA APA APA-plata! Bea cel putin 3 litri de apa pe zi! daca nu-ti place sa o bei. invata-te! Nu vei muri de la apa.Masoaro, fa cum stii dar bea cel putin 3 litri.
4) Nu mai manca, nu bea dulce DELOC! retine :DELOC!
5)Nu manca prajit! (mananca-le crude, coapte, fierte)-dar NU le praji.
6) Redu pe cat posibil consumul de sare. Cu cat mai putina cu atat mai bine!
7)Nu manca gras (smantana, lapte gras, sunci, porci, branza topita margarina )
8)Da mezelurile la dusmani, arunca-le dar nu le mai consuma (parizerul, carnatii, crenvusti, parizer, BLEACH!)
9) Adio KFC, MC Donalds, Shaormeria din colt, cipsuri, biscuiti, bake rols, si alte tampeniutze la pungulitze colorate, si alte 100 de kg) ADIO!
10) Miscare, cat mai multa. Da-l naibii de autobuz, dao naibii de masina! mergi pe jos. (daca mergi deja pe jos -felicitari) -apuca-te si de un sprot atunci ca mersul pe jos NU e sport -e vrajeala.Alearga de ex (azi 100 de m, maine 200, poimaine 1 km, si uite asa ajungi si tu in final sa alergi 7, 8, 9 km ca toata lumea.SUNT dur? Nu cred- e vorba de suncile tale nu ale mele. Si stiu bine cat de a naibii de greu este sa fii gras. In afara de faptul ca fug gagicile, rad baietii si chestii de genul. Mai rau..capeti fel si fel de boli( iar nu am sa intru in amannunte ca imi trebuie 1 luna sa-ti scriu aici.
Sa stii ca cele mai multe persoane, din viata mea ma roaga sa le ajut sa slabeasca- deci deja incep sa ma plictisesc. Acum am facut un mega -extra efort sa-ti scriu atat.
ASA deci!
Ti-am scris atat de multe lucruri pe care sa NU le manaci si te intrebi -ce sa mananci nu?
Uite incep cu ceva care sa te faca sa te simti bine:
1. CARNE;) (fara grasime) -de peste, de curcan, de pui, de cocosh, de porumbel, de strut, de vita. Da-le grasimea jos ( atentie fierte, coapte nu prajite)
2. LEGUME. Nu cred ca e nevoie sa scriu aici 3 "almanahe" cu ce-s alea legume.(morcov, telina, pastarnac, cartofi, fasole, mazare, etc) Ai cel putin 3000 de sortimente de legume. Uite o lista mica aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_legumelor
ATENTIE din nou (fierte, copate, crude -nu prajite)
3 Fructe. (astea le manaci pana in ora 16) -nu mai tarziu. crude-cu tot cu coaja!
4 Cereale integrale grau, ovaz, arz etc. boabele cu tot cu coaja. Paine integrala. (nu neagra INTEGRALA) - ai grija cu painea ca acum sunt fel si fel de smecheri cu paine neagra, si alte vrejeli. Painea se cheama GRAHAM sau INTEGRALA. - normal trebuie sa fie inchisa la culoare si sa se vada samburi intregi prin ea, sa fie foarte ciudata inauntru cu coji de grau si dulceaga la gust.
5) Din cand in cand poti manca iaurt slab ( sub 0, 1 %grasimi)
Daca ti se face dor de niste grasime cumpara-ti ulei de masline si pune peste salata. Sau mananca niste peste somon (e destul de gras-dar nu ingrasa;)
Vezi cate chestii ai voie sa manaci si tu habar nu aveai?
Deci retine -important este CE mananci, si CAND mananci/ nu CAT manaci (asta noteaz-o undeva si invat-o pe derost )
Cam atat am de spus. Eu cred ca am fost destul de clar. M-am incghesuit mult cu randurile, ca altfel trebuia sa scriu toata noaptea.
Deabea ai 17 ani, si foarte multe kg. La inaltimea ta trebuie sa ai MAXIM 78, dar tu fiind inca pusti- cred ca 70 erau suficiente.
In fine daca la 17 ani ai 90 de kg -ai multe sanse ca la 23 sa ai 130. (si crede-ma nu look -ul e problema -c bolile pe care o sa le capeti daca nu slabesti).
Trebuie sa ai rabdare. Slabitul nu se face peste noapte.
ASA CA : NU INCALCA REGULILE SI AI SA SLABESTI GARANTAT!
Daca incalci acele reguli -nu e vina mea ca nu slabesti. e vina ta!
Apoi sa nu spui ca nu ti-am spus. Hai ca stiu ca nu esti las! Astept raspuns de la tine. Daca ai vreo intrebare sa-mi spui acum. :)

| OnuOnulică a răspuns:

Eu nu iti recomad sa incerci sa slabesti cu vreo dieta.

| pietrean a răspuns:

Am uitat ceva:pe canalul EUFORIA, este o emisiune "Dr.OZ" la ora 22, 00 si la ora 13, 00, unde poti afla lucruri utile, despre foarte multe probleme medicale si alimente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
NU ai nevoie de diete draga mea, iti pui sanatatea in pericol!
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| Laslabute a răspuns:

Incearca sa alegi de aici o dieta usoara si care se potriveste stilului tau de viata. Nu mai incerca diete grele si drastice ce au efecte nocive asupra organismuli tau. Poate gasesti ai ceva interesant http://la-slabute.net/

| mocasini a răspuns:

Multumesc frumos pentru tot! Avand in vedere ca la liceu am un program foarte greu invat de la ora 14:00 la 20:00 si o zi pe saptamana chiar de la 13:00 la 20:00, mi-e foarte greu trebuie sa plec cu o ora inainte si am foarte mult de scris.Am un program foarte incarcat si incerc sa adaptez o dieta ca sa slabesc si apoi sa ma mentin! Simt nevoia de un baiat, toate fetele de varsta mea au prieteni si eu nu am si e foarte neplacut! Multumesc din tot sufletul happy