| anonimadinAlba a întrebat:

Acum 3h m-am vaccinat cu Pfizer. Acum mi-a venit menstruatia desi doar ce am mai fost acum 2saptamani. Pe langa menstruatia asta bizara, mai am si dureri de cap, stare de oboseala.
Ar trebui sa chem ambulanta sau sunt normale aceste efecte secundare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam tot ce ai descris tu aici sunt efecte secudare cunoscute ale vaccinarii. Poti oricand contacta medicul de familie si iti va spune daca e cazul sa iei ceva sau sa te panichezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Durerile de cap si starea de oboseala sunt reactiile adverse după vaccin, poate tot vaccinul ti a grabit si menstruatia, cel mai bine suna ti medicul de familie si spune i ce simptome ai nu ambulanta ca nu vine nimeni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ciclul poate (re)veni uneori, si pe fond de stres, agitatie ori de tristete.
Starea de oboseala și durerile de cap pot fi si din cauza "perioadei" lunare, dar fiindcă au aparut odata cu administrarea primei doze de vaccin, e doar o coincidență.
Poti vorbi cu medicul de familie ( ori să o rogi pe mama ta sa il contacteze), daca esti atat de ingrijorata.
Desi, eu zic că nu ai motive. Mai tarziu o sa inceapa si durerea de brat, pentru alte 24h, dar nu e motiv de ingrijorare. Iei un algocalmin pentru durere.
Si daca faci febra, un paracetamol la 6h.
Asa recomandă medicii de la centrele de vaccinare din orasul meu.

| Lukasssz a răspuns:

Ia un nurofen/paracetamol iti va trece, bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. O persoana de la centrul de vaccinare ar trebui sa-ti fi comunicat posibilele efecte adverse si ce sa faci in cazul in care le ai.

| RealKing01 a răspuns:

Ia niste pastile de dureri de cap, n-ai ce să faci, mai bine nu te vaccinai

| MariaEElena0505 a răspuns:

Da. Sunt normale. Am auzit ca se poate sa ai si menstruație mai devreme. Iar durerile de cap si oboseala accentuată sunt normale. ‘)) Este ok.