| Teresa2299 a întrebat:

Am 27 de ani si am cunoscut recent un tip. Nu am mai avut relatie de aproximativ un an si simt ca e momentul potrivit sa incerc din nou. Ideea e ca baiatul asta e de varsta mea si e chelner la un restaurant destul de ok, elegant.
Nu ca m-ar deranja statutul social, doar ca in general eu sunt o persoana setata pe cariera. Lucrez in finaciar, am salariu ok- Si investesc in continuare bani in dezvoltarea mea profesionala.
Am lucrat si eu in HoReCa atunci cand am fost studenta, deci nu ma uit de sus, doar ca avand in vedere ca baiatul are 27 de ani si nu pare sa aiba alte interese pe viitor, nu stiu daca va functiona. Cand vorbeam despre licee a zis ca a terminat ceva ce nu stiu exact ce e -daca liceu sau o alta forma de invatamant - dar a spus „ca sa pot lucra cu aurul". Ma gandeam la ceva profesionala, dar nu sunt sigura.

Imi place de el, fizic foarte mult, sunt atrasa, dar nu stiu daca pe termen lung ar putea functiona. Si mie imi place sa ma distrez, sa ies in oras, dar pare ca interesele lui se rezuma doar la asta. OK, nu il stiu inca foarte bine. Am iesit de 3 ori. Insa chiar as avea nevoie de o parere.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ai vrea un bogatas fii sincera cu tine, lasa-l in pace ca il lasi sa iti piarda timpul cu tine, dezvoltarea personala pleaca de la respectiva persoana nu conditionata de cineva, daca erai cu adevarat atrasa de el nu iti pasa de liceu, astea sunt vrajeli, abureli, daca asa era toti cu liceu erau singuri, te crezi superioara si tu ca ai o hartie

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa -ti alegi un partener de viata pe care-l iubesti cu adevart, fara sa conteze profesia, ca intre voi acasa nu sunteti decat 2 oameni simpli, profesia neavand nici o importanta.
Mai taie din pretentii, ca esti destul de mare si tot ai cules pana nu ales nimic.

Ti-ar trebui mai multa maturitate, ca la 27 de ani ar trebui sa fii capabila sa-ti alegi singura un partener de viata, fara sa ceri parerea nimanui.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunteti compatibili, relatia poate fii de lunga durata si chiar serioasa, dar pentru asta trebuie sa-i dai o sansa si sa-l cunosti mai bine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ar trebui sa mai iesi de 2 ori maxim ca sa iti clarifici ce e de capul lui si apoi sa te decizi ca sa nu va mai pierdeti timpul reciproc.Degeaba comenteaza lumea aiurea, fiindca in general conteaza enorm daca persoana respectiva a facut sau nu o facultate.Aceasta iti deschide si mai mult (sau ar trebui) orizontul si mintea(considerand ca se afla deja pe acest drum).Cei care nu au luat nici bacul eu am observat ca sunt mai mult sau mai putin limitati in general, fie ca vorbim de distractie, problemele lumii sau modul in care trateaza orice, viata de familie sau problemele tipice vietii de adult, relatia si comunicarea cu celalalt etc.

Daca stii ca esti atrasa de cariera ar trebui sa gasesti pe cineva care e pe aceeasi lungime de unda cu tine, ca sa reduci riscul de a exista in primul rand vreun motiv de cearta referitor la cine e mai inteligent sau cine aduce mai multi bani.Nimeni nu vorbeste deschis si concret despre asta dar toti stim ca in spatele usilor vor constitui motiv de repros si nesiguranta, frustrari, inferioritate/superioritate in functie de care parte te afli si tot asa.Pana si in cazurile respective in care cei doi au invatat si castiga bine exista n motive de conflicte care duc la divort, daramite in cazul celor care de la bun inceput se afla in lumi diferite.O fi si exceptii, insa se numesc asa dintr-un motiv foarte clar.Imi pare rau, imi imaginez ca poate nu asta vrei sa auzi dar consider ca asta trebuie sa auzi.

| Hyperion7 a răspuns:

Buna drăguță,
Uite cum vad eu lucrurile,povestea asta seamănă leit cu cea a Luceafărului cu Catalina (dacă știi despre ce vorbescwinking ). Desi aceștia simțeau atracție unul față de celălalt,la un moment dat,in iubirea oarbă a Luceafărului, acesta nu a mai ținut cont că iubirea față de Cătălina e atât de oarbă încât acesta pur și simplu și-a pierdut interesul față de luceafăr din momentul in care Catalina l-a cunoscut pe Catalin.
In cele din urmă Luceafărul a conștientizat că da,iubirea sa pentru Catalina nu merita prețul vieții de muritor,așa că s-a resemnat și aia a fost.
*sa mai zică cineva că materia de bac e inutilă laughing *
Eu unul consider că dacă acel aspect te deranjează la el,nu știu dacă neapărat merita acest sacrificiu din partea ta.
Poate n-o fi o persoana rea,însă nimeni nu se schimbă.așa, că vrei tu, o face când simte el, iar el daca nu vrea sa renunțe la obiceiurile lui, tu sigur nu i le poți schimba(din propria experiență spun).
Băieți sunt gârlă, poate mult mai buni decat tipul in cauză, poate chiar mai atrăgători.
Ce-ar fi totuși dacă ai incerca sa mai cauți? Sunt sigur că vei găsi pe cineva cu care sa rezonezi 100%

| anonim3248 a răspuns:

Nu ai ce să faci cu unul ca el că are 27 de ani și dacă nu are nici liceu nu poate să urce mai sus de ospătar sau vânzător.

| Teresa2299 explică (pentru anonim3248):

Pai nu stiu sigur daca doar astea sunt intersele lui. Am specificat cine vedem de foarte putin timp. Pe Facebook nu este foarte activ. Am vazut doar ca are postari de prin 2019, 2018 si toate cu pub-uri.
Nu stiu daca e sau nu in stare sa faca o facultate. Adica a facut cred ca ceva liceu tehnic/tehnologic. Sau habar nu am. Ca a zis ca erau mai multe profiluri - mecanic sau cu aurul si alte cateva. Dar oricum cumva aveti dreptate, pentru ca are totusi 27 de ani. Daca voia o cariera probabil deja se apuca de facultate. E chelner la un restaurant elegant. Deci e mereu la camasa si are maniere. Dar simt ca nu stiu...

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Ce e rau in asta?

| anonim3248 a răspuns (pentru RAY):

Ea are facultate și lucrează în finanțe, adică la o bancă, el se pare că va fi ospătar mulți ani de acum.

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Eu vad diferit lucrurile, daca esti atras cu adevarat de cineva repet atras fizic nu conteaza ce studii are, nici mie nu imi pasa ca aia are 8 clase dar e sincera,serioasa,fidela, studile confirma ce afirm, femeile cu facultate dau divort mai repede ca sunt nemultumite mereu de banii barbatului, cand femeia pune pe primul loc cariera ea pune pe primul loc banii in orice aspect al vieti ei de asta e plin de depresive, recunosc banii conteaza dar cand stai cu un om pentru banii nu e iubire, eu prefer sa mort singur decat cu o materialista

Ospătar – venit net: 5.000 de lei salariu minim
Intervalul de salarii pentru persoana care lucrează în țara România din categoria Economie, finanțe, contabilitate este de obicei din 3.288 RON (salariu minim )

| anonim3248 a răspuns (pentru RAY):

El nu poate deveni ca ea.

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Hai sa nu dramatizam, poate face o facultate, sunt oameni in varsta care fac, si eu vreau sa fac ceva cursuri in viitor, ideea e sa gaseasca ce ii place are doar 27 de ani, noi ne maturiza la 30 si

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Poate omul nici nu vrea o relatie si doar o aventura, ea deja se viseaza mireasa

| anonim3248 a răspuns (pentru RAY):

El va fi cu 10 ani în urma ei exact când termină facultatea.

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Crezi ca toate ajung sefe?

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

O poziţie în topul companiei este visul oricărui tânăr absolvent. Foarte mulţi chiar reuşesc, după mulţi ani de muncă, de acumulare de experienţă şi, nu în ultimul rând, după o pregătire adecvată şi continuă. Cel puţin aşa reiese din mărturiile unor tineri directori din câteva companii de succes. Nu-i suficient să fii numit „Ca să ajungi manager, trebuie să fii numit de cineva, în baza rezultatelor, dar şi în urma faptului că te-ai dezvoltat permanent, pen

| anonim3248 a răspuns (pentru RAY):

Dacă e în finanțe e femeie care la 30 de ani are apartament de 100.000 de euro și mașină de 30.000 de euro luate cu credit, el ar fi abia anul 2 la facultate.

| anonim3248 a răspuns (pentru RAY):

Aspectul este fix 0 când este diferența de care spun.

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Fii realist mann

| RAY a răspuns (pentru anonim3248):

Aspectul fizic conteaza cel mai mult atunci iti da o fata o sansa sa te cunoasca, ea vrea cv pe termen lung asa ca vrea o garantie de viitor

| anonim3248 a răspuns (pentru RAY):

Bărbatul foarte frumos ca un fotomodel care este ospătar cu o vânzătoare se însoară, nu este luat de bărbat de o femeie ca cea care a pus întrebarea.

| Sistemulxxl a răspuns:

Cata draga un intelectual. Cum sa te ''incurci'' cu un chelner?

| liliana77any a răspuns:

Mai iesi decateva ori cu el, mai schimbati cateva impresii.
Vezi daca si el este atras de tine, daca aveti ce discuta, daca va intelegeti, vezi ce planuri are de viitor daca isi doreste sau nu ceva serios.
Este o diferenta intre voi, tu ai facultate si el nu, insa asta nu ar trebui sa fie un impediment, daca voi va intelegeti si exista acea chimie merge-ti mai departe.
Vezi ce are de oferit.
In caz contrar consideri ca este mult mai jos decat tine si nu aveti prea multe in comun, nu are ce sa iti ofere, nu aveti subiecte comune de discutat cauta un baiat cu facultate.
Ai grija ca aceasta relatie sa nu fie un cutit cu doua taisuri avand in vedere diferentele dintre voi, sa nu se simpta complexat de puterea ta financiara si de faptul ca esti mult mai intelectuala decat el.
Sfatul meu este sa mai cauti si pe altcineva macar cu o facultate.
Daca simti ca esti indragostita si atratrasa de el, mai iesi cu el de cateva ori si vezi cum sta treaba. Daca va placeti si este totul bine, trece-ti la urmatorul pas, insa fii foarte atenta.

| HarryM77 a răspuns:

Nu asculta comentariile negative, ascultati inima, nu îți pune o bariera între calea fericirii tale, toți vorbesc de diferente ca tu ai o facultate și el nu de parca asta ar conta e ca și cum ai spune nu te indragosti de ala ca e negru, sau chinez, din contra omul ala poate te va aprecia mai mult pentru felul tau cum esti, în timp ce poate unu cu facultate și ar putea bate joc de tine
Sunt multe cupluri, famili în care ea are facultate și el liceu, s su invers el are facultate și ea liceu și se înțeleg bine,
Dar cu atâta școală pe masura ce evoluam oameni au uitat sa mai fie oameni.
Sau ai putea sa îl aștepți pe tipul ala cu facultate care probabil nu va apărea niciodată, dar sa îl aștepți pana implinesti 100 de ani.

| RAY a răspuns (pentru HarryM77):

Nu e vb de facultate ca si asa multi au si degeaba e vb de banii

| HarryM77 a răspuns (pentru RAY):

Și dacă ai bani și ești singur/ă și nefericit/ă la ce bun, toată lumea a ajuns sa fie materialist/ă, când mori oricum toți banii, averile nu vor mai conta ca nu ii iei după tine în groapa,
o viata avem și aia scurta,
Inseamna ca atunci cand unul din ei rămân fără job respectivul/a ar trebui sa se despartă de el/ea ca nu mai aduce banii
Asta se numește interes nu mai vorbim despre iubire, atunci când iubești pe cineva ești cu el/ea si la bine și la rău indiferent ca are, n-are bani

| RAY a răspuns (pentru HarryM77):

3. Ce folos are omul din toată truda lui cu care se trudeşte sub soare?
4. Un neam trece şi altul vine, dar pământul rămâne totdeauna!
5. Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi.
6. Vântul suflă către miazăzi, vântul se întoarce către miazănoapte şi, făcând roate-roate, el trece neîncetat prin cercurile sale.
7. Toate fluviile curg în mare, dar marea nu se umple, căci ele se întorc din nou la locul din care au plecat.
8. Toate lucrurile se zbuciumă mai mult decât poate omul să o spună: ochiul nu se satură de câte vede şi urechea nu se umple de câte aude.
9. Ceea ce a mai fost, aceea va mai fi, şi ceea ce s-a întâmplat se va mai petrece, căci nu este nimic nou sub soare.
10. Dacă este vreun lucru despre care să se spună: "Iată ceva nou!" aceasta a fost în vremurile străvechi, de dinaintea noastră.
11. Nu ne aducem aminte despre cei ce au fost înainte, şi tot aşa despre cei ce vor veni pe urmă; nici o pomenire nu va fi la urmaşii lor.
12. Eu Ecclesiastul am fost regele lui Israel în Ierusalim.
13. Şi m-am sârguit în inima mea să cercetez şi să iau aminte cu înţelepciune la tot ceea ce se petrece sub cer. Acesta este un chin cumplit pe care Dumnezeu l-a dat fiilor oamenilor, ca să se chinuiască întru el.
14. M-am uitat cu luare aminte la toate lucrările care se fac sub soare şi iată: totul este deşertăciune şi vânare de vânt.
15. Ceea ce este strâmb nu se poate îndrepta şi ceea ce lipseşte nu se poate număra.
16. Grăit-am în inima mea: Cu adevărat am adunat şi am strâns înţelepciune - mai mult decât toţi cei care au fost înaintea mea în Ierusalim căci inima mea a avut cu belşug înţelepciune şi ştiind.
17. Şi mi-am silit inima ca să pătrund înţelepciunea şi ştiinţa, nebunia şi prostia, dar am înţeles că şi aceasta este vânare de vânt,
18. Că unde este multă înţelepciune este şi multă amărăciune, şi cel ce îşi înmulţeşte ştiinţa îşi sporeşte suferinţa.

| HarryM77 a răspuns (pentru RAY):

Acum îmi citezi din Biblie pai hai ca îți citez și eu un fragment care ți se potrivește, și probabil nu numai ție, foarte multora, ca astea sunt zilele de azi, degeaba ești bogat dacă sufletul tău e sărac, Iar în felul în care gândești tu numai despre banii crede-mă cu părere de rău îți zic da nu îl ai pe Dumnezeu în tine, lui Dumnezeu nu ii plac oamenii ăștia, și cu asta am terminat, nu mai îmi bat capul cu tine ca mi l bat degeaba, mergi pe drumul tău ca mergi bine
Să știi că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, neîmblânziți, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfați, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceștia.

| RAY a răspuns (pentru HarryM77):

Fii serios nu poți trăi fără banii

| HarryM77 a răspuns (pentru RAY):

Asta este exact ce ar zice Satana, dar stii ca banii sunt ochii dracului, nu mai amagii pe oameni, stii ca timpul tau e scurt și incerci să atragi cat mai mult suflete acum dispari din fata mea diavole in numele lui Dumnezeu și a lui Isus Hristos îți poruncesc să te intorci inapoi in adancuri
si să ne lasi in pace ++++
Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.
Băgați de seamă să nu vă înșele cineva. Fiindcă vor veni mulți în Numele Meu și vor zice: ‘Eu sunt Hristosul!
Atunci, dacă vă va spune cineva: ‘Iată, Hristosul este aici sau acolo!’, să nu-l credeți. Căci se vor scula hristoși mincinoși și proroci mincinoși, vor face semne mari și minuni, până acolo încât să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși.
Aveți grija lume buna ca Satana și adepti lui sunt peste tot exemplu avem si aici, și incearca să vă însele stiu foarte bine ca zilele lor sau scurtat și incearca să cumpere cat mai multe suflete, indepartativa de invataturile si de adeptii lui

| RAY a răspuns (pentru HarryM77):

Depinde de fiecare cum vede viața,ce vrea de la viață,biserica din ziua de azi e o organizație mafiota care vrea doar banii, manipulare, taxe de protecție divina, Satana face voia doar a lui Dumnezeu vezi Iov, Luther scria că Dumnezeu a predestinat cei mântuiți înainte să se nască

| RAY a răspuns (pentru HarryM77):

Tu nu ai vrea sa ai banii multi? Eu urăsc ipocrizia, și tu ai vrea și cu toți vrem, restul e vrăjeală

| User2683 a răspuns:

Nu stiu daca e bine sa lasi atractia sa aiba un cuvant mai greu decat faptul ca planurile voastre de viitor nu coincid. Asta daca vrei relatie serioasa nu one night stand. Totusi ai 27 de ani nu 18.

Legat de liceu, cred ca e ok sa il intrebi exact ce liceu a terminat. Adica, nu stiu, eu cand cautam un tip vorbeam de la a treia intalnire si daca fiecare vrea sau nu copii. Nu ma intelege greșit. Am o varsta la care nu cred ca e neaparat ceva foarte serios incat sa se ajunga la asta. Doar ca e bine sa discuți cat mai multe si cat mai serios, ca sa stii de dinainte in ce te-ai baga, si daca poti sa iti asumi tot ce presupune relatia cu omul ala (ce vicii are, daca are probleme serioase de sanatate, ce planuri de viitor are...etc).

| Bwahahahahahaha a răspuns:

Daca o sa vada ca e important pentru tine o sa bage vrajeli cu promisiuni de viitor de care nu o sa se tina ca la 27 de ani nu mai face nimeni facultate.

| RAY a răspuns (pentru Bwahahahahahaha):

Te inseli poti face la orice varsta, sunt persoane care fac si la 60 de ani, am avut colegi in facultate si de 65 de ani la electronica si calculatoare