| Lightning1997 a întrebat:

Am putea primi certificat temporar dupa prima doza Pfizer? Stiti ceva? Asa ar fi corect.Se genereaza anticorpi si dupa prima.Eu inca nu am facut, dar o sa fac si nu stiu ce, as vrea sa nu mai astept 31 de zile.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate primii nici un fel de certificat pana ce vaccinarae nu este completa, cu ambele doze.
Legal, se elibereaza certificatul numai dupa 14 zile DUPA ce ai facut a doua doza!

Tu nici macar nu te-ai vaccinatul cu prima doza si intrebi de certificat?
Nu mai sta pe ganduri, ca-ti vei roade mainile de ciuda, fiindca prietenii tai se distreaza prin mall sau restuarante si tu nu ai voie sa intrii, fara vaccinarea completa, taman acum, in ajun de sarbatori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista certificat temporar pentru ca nu ar avea sens sa existe.

Contra a ceea ce crezi tu sensul certificatului nu e sa iti dea voie in mall, sensul certificatulul e ca tu sa fii in siguranta si sa ai un risc redus de a face forme grave ale bolii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu exista asa ceva!

| johnnny123 a răspuns:

Nu ți se pare un pic absurd să spui că "nu mai vrei să aștepți 31 de zile" ca să primești certificatul, în condițiile în care ai avut deja 8 luni la dispoziție să te vaccinezi și nu te-ai vaccinat? Acum te-a apucat brusc graba și consideri că sistemul este incorect?

Mă mir că nu vrei să-ți elibereze certificatul doar pentru că-ți declari intenția de a te vaccina.

Certificatul se eliberează după o perioadă stabilită pe criterii medicale, nu după ce consideri tu. Rolul lui nu este să poți intra la mall, este să ai un organism capabil să producă un răspuns imun corespunzător. Iar asta nu se întâmplă în secunda în care-ți faci prima doză.

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Era unul pe aici care vroia sa intre in mall cu promisiunea ca se duce maine la vaccin. Asa ca ce mai e absurd?

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Deci am avut și unul care chiar a vrut asta. Nu mă miră.

De când (anti)cultura asta antivax și-a împrăștiat sporii, mi se întâmplă tot mai des chestia asta: să spun ceva în glumă, și apoi să aflu că cineva chiar a încercat aia la modul serios.

De câte ori crezi că oamenii nu pot să devină mai absurzi, te surprind cu ceva nou.

| Werrich a răspuns:

Nu există certificat temporar.

| Werrich a răspuns:

"Se poate genera și după prima doză dar nu este valid. Trebuie să aveți schemă completă de vaccinare și să fi trecut 10 zile de la efectuarea acesteia", au răspuns reprezentanţii CNCAV

Răspuns utilizator avertizat
| Jakye a răspuns:

Certificatul îl primești imediat după ce faci a doua doză ( https://certificat-covid.gov.ro/ ). Totuși, timp de 10 zile, dacă este scanat va apărea cu roșu.