| Februar30 a întrebat:

Am realizat ca virusul asta imi provoaca ceva anxietate... Inainte stateam in alt oras, unde erau maxim 50 cazuri/zi. Dar aici in Bucuresti sunt vreo 1000 de cazuri/zi. Si problema e ca trebuie sa mai ies uneori sa cumpar mancare si chestii pentru casa.

Sigur ca in supermarketuri pun mana pe produse atunci cand le iau; uneori se apropie vreun cumparator de mine. In mintea mea incerc sa contorizez toate situatiile in care as fi putut lua virusul... si pierd numarul, sunt zeci, poate sute, la fiecare iesire. Orice suprafata poate avea virusul, care poate ajunge de pe mana mea pe fata, la ochi, la nas, pe gura sticlei de apa, etc

Nu dezinfectez produsele cand ajung acasa. Hainele nu le bag intr-o punga cand ma dezbrac. Asta faceam in primavara si ajunsesem sa urasc fiecare iesire. Daca as incerca sa ma protejez cat pot de bine, viata ar deveni un chin.

Voi cum faceti sa va protejati?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
42 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Pai sunt pline pentru ca se sperie si se duc la spital. Am supravietuit zeci de mii de ani pe planeta asta si am invatat sa traim cu tot felul de virusuri mortale. Daca o tinem asa mereu, crezi ca o sa ne vindecam sau adaptam vreodata? Sunt aproape 100 de milioane de infectati, cat mai avem pana la 8 miliarde? Populatia se mareste constant.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Sunt pline pentru ca se sperie zici? Tu nici nu ai idee ce inseamna o sectie de terapie intensiva si comentezi aiurea. Tu crezi ca cineva ajunge sa primeasca oxigen cu un tub bagat in gat pentru ca se sperie? Cum poti fi atat de prostalau?

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Cei care sunt acolo au si alte boli grave, ori ca luau covid, ori ca luau gripa, sau chiar o simpla raceala, tot acolo ajungeau. E foarte, foarte mica sansa ca o persoana sanatoasa sa pateasca ceva de la covid, dar tot la fel de mica e sansa sa pateasca ceva si de la o simpla raceala. La cate boli, virusuri, bacterii exista la momentul actual, ar trebui sa intram in starea de urgenţă de câteva ori pe an, asta ca sa se micşoreze numarul de infectati si numarul de decese, asa ar fi corect, eh uite ca nu intram, traim cu ei cum am trait si pana acum. Sunt foarte puţine morţi raportate la numarul de infectări, oamenii aia mureau oricum.
Daca tot prevenim, macar sa prevenim tot, sa limitam consumul de tutun, alcool, sa diminuam poluarea, care sunt mult mai grave.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Aha, deci dupa tine mereu au fost pline sectiile de ati ca doar virusi au fost mereu nu? Da nu stiam noi pana acum ca erau pline nu?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Explica de ce pana acum in sezonul gripal nu a fost niciodata in nicio tara probleme cu sistemul medical solicitat la extrem.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca oamenii se sperie si le scade imunitatea, de-aia ajung la terapie intensiva. Majoritatea pacientilor sunt de fapt niște actori bine platiti ca să bage spaima în populație laughing Lasand gluma la o parte, stresul chiar iti scade imunitatea. Dar cum iti explici faptul ca in Romania, in mod normal, fara covid, mureau in jur de 25.000 oameni lunar, iar acum de cand cu pandemia, din 583 K infectati, s-au findecat 485 K, si au decedat 14.157, asta intr-un an de cand a inceput pandemia? Plus ca multe teste au fost falsificate, sau cineva avea cancer in faza finala, si a facut covid.
Nu-ti apar niste semne de intrebare? Oare chiar atat de mortal sa fie? Oare chiar meriti amenda de 2500 lei pentru ca nu ai declaratie? Eu cred ca nu, dar e foame de bani.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Si sa nu uitam ca numarul de infectari e raportat la numarul de teste facute in ziua aia, in realitate numarul infectarilor e mult mai mare, si iata ca abia mor. De ce nu se interzice tutunul? Pentru ca se scot zeci de miliarde de dolari din industria asta, in ciuda faptului ca mor vreo 8 milioane de oameni anual. De ce in orasele mari si poluate, nu se limiteaza numarul de masini in anumite zile, si de ce nu se incurajeaza mersul pe bicicleta si sportul? De exemplu Bucurestiul a devenit cea mai aglomerata si poluata capitala europeana, de ce nu ia nimeni masuri? E chiar asa mare nevoie sa te deplasezi cu masina la 3 km distanta? Doar ca pe cei de sus ii doare-n *$@! pentru ca nu scot nici un profit daca fac asta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Ești un mare postalau cu teoriile tale fără sens. Daca tu crezi ca statul castiga mai mult din niste amenzi punand economia la pamant, deja pierd timpul discutand cu tine.

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

Educația proasta isi spune cuvantul si la tine.
Nu cred ca ma cunosti asa de bine ca sa-ti permiti sa vorbesti asa, cuvintele astea pe care incerci sa le arunci, arata faptul ca ai grave carente de logica, iar asta se vede prin faptul ca nu ai putut sa aduci argumente la ce am afirmat initial, dupa ce te-am facut sa realizezi ca te bate grav logica.
Esti exemplul perfect al lipsei de educatie si al analfabetismului functional. Ori nu ai inteles ce am citit, ori citesti printre randuri, ceea ce demonstreaza ca raspunsul tau este cu atat mai inutil, incat nu priveste direct tema abordata, ci doar o tentativa de "hai sa fim interesanti".
"suntserios", esti doar trist, nu serios, un trist, arogant, plin de aere. Legat de teoriile cu pacientii platiti si speriati, ai fi inteles ca e o gluma daca citeai calumea, sau poate ai citit, ceea ce arata din nou faptul ca esti un trist. N-ai un haz, esti sec.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Nu e vorba de niciun analfabetism si nici de educatie. Logica pura. Tu spui ca ceva care se intampla in realitate nu se intampla ca sunt niste oameni stresati. Nu ma intereseaza sa te cunosc. Discutam doar de subiectul asta acum...

| raMLesS a răspuns (pentru suntserios):

"Tu spui ca ceva care se intampla in realitate nu se intampla ca sunt niste oameni stresati"
Nu spun ca nu se intampla, spun ca e un virus ca si restul si ca nu e asa de mortal precum crede lumea. De exemplu amenzile pentru iesirea fara declaratie mi se par absurd de mari.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru raMLesS):

Dacă respecți legea nu iti da nimeni amenda.

Ma repet a 1000 oara, poate pricepi. In istoria moderna a României nu a fost asemenea influență de pacienti la ati din cauza unui virus. Si asta e un fapt care face parerea ta irelevanta. Simplu.