| kellyjamje12 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o nelamurire legata de Covid-19... Daca, spre exemplu, eu intru in contact cu o persoana infectata de care eu nu stiu ca e infectata in acel moment, practic ma infectez si eu in momentul contactului. In aceeasi zi, eu daca intru in contact cu o alta persoana, ar putea si cealalta persoana sa contacteze virusul meu abia-primit si sa se infecteze si ea, avand in vedere ca eu tocmai ce ma infectasem in acea zi? O intrebare mai concreta ar fi: exista o anumita durata de timp in care virusul se stabilizeaza in organism si devine apt de a fi raspandit mai departe?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Daca se transmite prin particule de saliva...nu stiu cum sa il iei asa usor decat daca iti stranuta in nas, sau a stranutat/tusit in palma si v-ati atins, sau daca a vorbit cu precipitatii spre tine. Si conteaza si durata de contact.

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu neapărat nici măcar sida nu se ia sigur suta la suta im toate cazurile!

| kellyjamje12 explică (pentru RxTx):

Multumesc mult!