| sweetys a întrebat:

Bună! Nu credeam ca o sa postez în categoria asta dar.
Am fost testata pozitiv. Am anunțat medic de familie dsv etc. Dar care este procedura în cazul persoanelor cu care am luat contact? Le-am anuntat, dar ele mai trebuie sa își facă test sau sa anunțe undeva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Responsabilitatea ta (desi nu te obliga nicio lege) este sa ii anunti ca tu ai iesit pozitiva, mai departe ce fac ei nu te priveste.

Evident, vor trebui sa se testeze la randul lor pentru a vedea daca sunt si ei pozitiv, dar cum am zis nu depinde de tine.

| outsidethebox a răspuns:

Ne spui și noua cum de ai ajuns sa fii testata si cu ce fel de test?
Multă sănătate!

| sweetys explică (pentru outsidethebox):

În fiecare luni suntem testați la munca, lucrez ca inginer chimist într-o fabrică, și după ce mi-a ieșit cel de la munca pozitiv, am fost trimisa la medicina muncii. Și am fost testata cu test antigen.

| outsidethebox a răspuns (pentru sweetys):

Sarut mana, doamna inginer, va mulțumesc pentru răspuns! Ma asteptam sa aud cum ca la scoala...
Va urez multa sănătate!

| Ion2372nn a răspuns:

Un test rapid sa isi faca persoanele cu care ai luat contact si daca totul e ok nu este nicio problema, dar daca este pozitiv sa anunte la randul lor dsp dupa parerea mea... Sănătate!