| eckblume a întrebat:

Nu stiu daca e ok categoria, dar ma gandesc ca aceste informatii pot fi de ajutor. Urmatoarea postare este luata de pe pagina de Facebook numita,, Mind the Mind Romania": Pentru că trecem printr-o perioadă dificilă, punem la dispoziția voastră o serie de servicii care oferă suport psihologic gratuit atât pe perioada pandemiei, cât și permanent. Lista va fi actualizată constant.

Suport pe timp de pandemie:

- Linia de Consiliere Psihologică și Suport Emoțional pentru persoanele spitalizate, aflate în carantină sau în izolare, pentru personalul medical și alte persoane afectate de pandemia de COVID-19: 021.9696 (zilnic, 09:00-21:00);
- Colegiul Psihologilor din România: liste cu psihologi care oferă servicii gratuite în fiecare județ: https://alegericpr.ro/index.php/registre-2 (*observ ca imi da eroare...hmm, nu stiu cauza, dar il las totusi)
- ATLAS: suport gratuit pentru personal medical, disponibil permanent:
- Consiliere online: programare la help@atlas.app;
- Linie telefonică pentru suport emoțional: 031 630 2020.

- Proacta EDU - Linie telefonică pentru suport emoțional: 0800070030 (luni-vineri, 08:00 - 20:00);
- Salvați Copiii Romania: FAMILY TEL pentru părinți și copii: 0800.070.009 (luni-vineri, 10:00 - 16:00);
- Paxonline: suport pentru anxietate pentru personalul medical (prin intermediul instituției lor): https://www.paxonline.net/asistenta-psihologica-online-p entru-medici/

Suport permanent:

- TelVerde antisuicid: 0800 801 200;
- Respiro: consiliere online gratuită (https://respiro.ro/consiliere/consiliere).

*** Mai adaug eu cateva informatii:
- Pe grupul de Facebook,, Recomandă un psiholog" se pot gasi psihologi care va pot oferi suport gratuit sau la un pret mai mic in functie de problema fiecaruia.
- https://deprehub.ro/despre-noi/
- https://www.istt.ro/asistare-psihologica-gratuita/

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Foarte buna initiativa, bravo, am sa intru si eu

| Celcestietot a răspuns:

Buna! Frumos din partea ta, multumesc pentru informatii! happy

| eckblume explică (pentru Celcestietot):

Cu drag! Sa fie de ajutor conteaza. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru eckblume):

Mai dau de persoane care cauta un astfel de sprijin, o sa fie de ajutor mai mult ca sigur.winking

| eckblume explică:

Https://monitorulpsihologiei.com/......zi-din-an/
,, I’m Fine App oferă resurse și instrumente care îi asistă pe cei care au nevoie de ajutor în îmbunătățirea stării lor mintale. Aplicația îi ajută să-și înțeleagă mai bine emoțiile, oferă recomandări personalizate privind starea de spirit și îi conectează cu psihoterapeuți licențiați și verificați.

Aplicația poate fi descărcată din Play Store sau Apple Store și oferă acces gratuit la:

Chatbot pregătit de specialiști cu experiență în psihoterapie, care acoperă subiecte precum depresie, anxietate, stres, relații sau dezvoltare personală;
Monitorizarea stării psihice prin introducerea în aplicație a stării de spirit și a schimbărilor care apar, precum și acces la propriul jurnal;
Teste psihometrice care oferă un plus de înțelegere asupra emoțiilor;
Meditații ghidate precum și alte resurse care te ajută să obții o stare de bine;
Articole educaționale și resurse scrise de psihoterapeuți cu experiență din rețeaua I’m Fine."