| emilllyya a întrebat:

Buna seara. Stiti daca este posibil ca, minora fiind, sa ma vaccinez cu Astrazeneca? Am citit intrebarile si raspunsurile de pe pagina oficiala dedicata vaccinarii, insa nu era ceva precizat in acest sens (majoritatea erau legate de efecte adverse din cate am vazut). Am gasit ca ar fi fost minori care au facut acest vaccin, insa numarul era mic. (cred ca undeva la 70, daca nu ma insel) Asadar, aveti idee daca ar fi posibil asta sau daca trebuie sa aleg intre Pfizer si Moderna?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pfiser are eficacitate 95%
Moderna 94%
Astra Zeneca doar 67%

verifica aici:
https://www.youtube.com/watch?v=K3odScka55A

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti din 2 motive.
1. Astrazeneca nu se mai administrează la noi.
2. Doar Pfizer parca era avizat pentru minori.

Răspuns utilizator avertizat