| Lovelypeaches100 a întrebat:

Buna ziua! Imi poate cineva explica diferenta dintre vaccinuri? Care ar fi mai ok sa il fac dintre pfizer, astrazeneca si moderna?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Salut. Diferența între vaccinurile astea 3 este aceea că astrazeneca este un vaccin de tip vector viral, iar Moderna și Pfizer sunt vaccinuri cu ArN mesager. (Adică au o tehnologie diferita care îți oferă ție anticorpi pe scurt). Pfizer și Moderna sunt similare 94-95% eficiență fiecare. Iar Astrazeneca are eficiență mai scăzută (undeva la 69-70%). Alta diferență este timpul de rapel (adică momentul când îți faci a doua doză- Pfizer: 21 zile, Moderna 28 zile, Astrazeneca peste 50 zile).
Eu m-am vaccinat cu Moderna acum 3 săptămâni, iar de astăzi într-o săptămână am rapelul. M-am simțit bine după prima doză, nu am avut niciun efect advers major (doar o ușoară durere gen febră musculară in zona unde m-am vaccinat care a ținut 3 zile și atât), deci recomand Moderna. Toate sunt eficiente și te protejează de virus într-o oarecare măsură după cum am zis, acum depinde de tine când preferi sa faci a doua doză și ce vaccin dorești.

| Lovelypeaches100 explică (pentru RobertMoon):

Mersi mult! e clar atunci merg pe pfizer sau astra zeneca laughing))

| RobertMoon a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Bine laughing anticorpi fericiți

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Discuta cu medicul tau de familie daca ai întrebări legate de vaccinuri. Nu intreba pe net ca o sa iti faci cruce cand apar antivaxerii instruiți pe Facebook.

| sierra1 a răspuns:

Fă-le (de fapt : ia-le) pe toate dacă chiar vrei să fii imun

| Frank51 a răspuns:

Astrazeneca big grin cel mai bun cip ever.

Răspuns utilizator avertizat
| Alex08062018 a răspuns:

Pfizer

| ionescuvasile007 a răspuns:

Cel mai bun vaccin ii un paharel de tuica de prune inainte sa pleci undeva?