| Cristiana26 a întrebat:

Toate știrile astea despre virus, carantină,, granițe inchise mă fac să nu mai înțeleg nimic. Trebuie sa mai stam închiși în casă daca suntem sănătoși? Care sunt țările din care poți intra in Romania fara sa mai stai in carantina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa stai inchis in casa ca sa nu te infectezi, ca atunci nu mai esti sanatos.

Aici ai lista cu cei acre pot intra in Ro, fara a intra in carantina:
https://www.alohotels.ro/blog/reguli-si-masuri-de-calatorie-in-strainatate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu adevarat stii ca esti sanatos e atunci cand ai testul facut...
De stat in casa nu te obliga nimeni daca nu esti bolnav confirmat dar e bine sa fii cat mai precaut si cat mai distant de restul...

Momentan Romania e intr-un vid legislativ asa ca oricine vine din afara face ce vrea... problema e ca nu prea ne mai primeste niciun alt stat european pe noi.

| Cristiana26 explică (pentru suntserios):

Momentan mă interesează doar daca se poate intra in Romania din Republica cehă fara sa stai închis în casă 14 zile, menționez că suntem o familie de 4 persoane

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Cristiana26):

Numai stai 14 zile ci 48 de ore

| cristimihailov a răspuns:

Cele civilizate in general