| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Am programare pentru a ma vaccina cu Johnson si Johnson peste aproape doua saptamani, iar intrebarea mea ar fi urmatoarea: voi primi si o adeverinta fizica, adica nu numai pe cea digitala de vaccinare? Se mai dau adeverintele pe hartie sau se poate face rost de pe platforma doar de cele digitale? O colega de clasa a mea a spus ca nu a primit adeverinta pe hartie.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, o să-ți dea o coajă tipărită de ei, pe loc

| Fatamuntilor a răspuns:

Ar trebui.
ma gandesc la cei care nu au telefoane performante de pe care sa descaci acele formulare.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Nu stiu. Eu am făcut pe 16 Septembrie a doua doza cu Pfizer și am primit adeverința fizica ca am făcut. Am primit la ambele, de fapt. Ca sunt vaccinată cu prima doza, iar după ca sunt și cu a doua. Și mi-am scos certificatul verde de pe internet, online. Dar și o adeverinta pentru vaccinare.

| AndreiAndreiP a răspuns:

Nu primesti adeverinta pe hartie, trebuie completat un formular online, te va indruma doctorul daca ai nevoie dar apoi vei avea pasaportul electronic, o sa fie facut in asa fel incat sa poata fi printat si facut in asa fel sa arate ca un carnetel mic. Deci tot ce trebuie sa faci e sa printezi acel certificat, altceva nu mai primesti de la doctor.

| Erin28 explică (pentru AndreiAndreiP):

Nu pentru mine imi fac griji, ci pentru matusa mea care nu are un telefon inteligent si nu isi poate lua adeverinta. Si ea vrea sa se vaccineze.

| AndreiAndreiP a răspuns (pentru Erin28):

Aplicatia se poate face si online, iti da doctorul un cod si iti spune unde sa intri si ai sa poti aplica de acasa pasaportul acela de vaccinare

| TitoJacksana a răspuns:

Da, se dau

| TitoJacksana a răspuns (pentru TitoJacksana):

Eu am primit când m-am vaccinat, acum nu stiu dacă mai e asa