| Anafjfj a întrebat:

Buna TPU! Dacă aveam un gust si miros foarte ciudat pe care îl simțeau la alimente după covid înseamnă ca am avut psihoza indusă de covid sau nu? Am luat un tratament cu antipsihotice si mi-am revenit,am gust si miros normal, ca înainte.Credeți că a fost psihoză, un episod psihotic sau ceva normal care poate să apară după covid? Adică ma refer poate sa mai apăra de acum dacă mi-a trecut dacă a fost psihoză chiar dacă e de la covid? Stiu ca am avut covid

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Covidul a fost un virus si nu a dat crize psihotice, ci a inflamat caile respiratorii.
Au fost probleme psihice si psihotice la cei care aveau deja o problema psihica, care s-a accentuat din cauza carantinei si izolarii din cauza covidului.

| Anafjfj explică (pentru Violleta2022):

Și dacă mi-a trecut poate sa mai apară din nou acel miros și gust?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anafjfj):

Sigur ca poate sa reapara, la o alta raceala, gripa sau infectie.

| Anafjfj explică (pentru Violleta2022):

Poate să apară și altfel de halucinații sau doar cu mirosul și gustul? poate sa apăra din bun senin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anafjfj):

Halucinatiile NU apar de la covid sau raceli si nu afecteaza gustul sau mirosul, acelea apar de la consumul de alcool, droguri sau medicatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Covidul nu da psihoze, doar inflamatii ale cailor repiratorii.
Psihozele sunt de la boli psihice.

| darrio2007 a răspuns:

Până sa se audă de covid, aceste simptome erau de la gripă. Am avut de multe ori asa ceva, să nu am miros si gust. Acum ne-am modernizat, ii spunem covid.

| Anafjfj explică (pentru darrio2007):

Dar eu nu ca nu am avut miros, ci un miros și gust a ceva chimic, îngrozitor, a ceva stricat putred pe care doar eu îl simțeau la alimente.A fost halucinație de la covid?

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Putina minta si realizezi imediat ca e vorba de doi virusi diferiti. Nu e greu de inteles.

| Anonimul151 a răspuns (pentru darrio2007):

Exact...

| Anafjfj explică (pentru suntserios):

Și poate sa mai apară

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Dar cu simptome asemanatoare.

Bula
| Bula a răspuns:

Psihoza a fost de la televizor.
Sugestia si auto-sugestia poate induce aproape orice "simptoma medicala", dar in fapt boala nu exista.

| Anafjfj explică (pentru Bula):

Și dacă nu a fost boală de ce a trecut cu antipsihotice?

| Bula a răspuns (pentru Anafjfj):

Popular se zice: "boala inchipuita", adica (auto)sugerata.
Anti psihoticele ajuta sa scapi de acele "boli".

| doctorandus a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu-i adevarat ce spune ala. Bolile psihice nu sunt boli imaginare. Si nu devii bolnav psihic doar pentru ca asa ti-a sugerat crainicul de la TV.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In general cei care cred ca bolile psihice tin de credinte subiective sunt bolnavii psihici netratati.

Ideea ca daca-ti schimbi opiniile subiective iti vindeci boala psihica este delir. De fapt e invers: oamenii sanatosi mental au opinii rationale. Adica sanatatea mentala produce opinii rationale.

| doctorandus a răspuns:

Covidul poate afecta gustul si mirosul, fara a fi musai halucinatie sau psihoza.

Dar, de asemenea, poate genera episoade psihotice.

| Anafjfj explică (pentru doctorandus):

Dar dacă mi-a trecut cu Rispolept? Mai poate apărea vreodată acest miros?

| doctorandus a răspuns (pentru Anafjfj):

Eu de unde sa stiu? Nu sunt medic.

| Anafjfj explică (pentru doctorandus):

Dar dacă mi-a trecut cu antipsihotice înseamnă sigur ca a fost halucinație?

| dullcat a răspuns:

Un medic e cel mai in masura sa iti raspunda.

| pufulescu0o a răspuns:

Ai avut o inflamatie a amigdalelor, adica ganglionii din gat. De acolo venea gustul de putred din gură.
Daca ai o problema cu amigdalele s-ar putea sa ti se intample iarasi, cu covid sau cu gripa, care de fapt sunt tot una!