| BogdanLaurentiu55 a întrebat:

Am fost testat pozitiv de Covid-19 pe data de 27 Noiembrie 2020 și nu mi-am revenit nici astăzi sunt mult mai rău decât primele 2-3 săptămâni în care am avut virusul în corp, acum am dureri în piept, în spate, probleme grave de somn, nu am gust și miros nici măcar puțin, vedere încețoșată, stări de vomă, sunt foarte confuz, îmi poate spune cineva dacă a trecut prin așa ceva? Prin simptomele "post-covid" adică "Covid pe termen lung" îmi mai revin vreodată la normal? Știe cineva o durată de recuperare, cât timp mă mai ține?
Mulțumesc frumos.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

La știri dădeau situații în care unii se luptau și două luni cu boala, acum nici nu știi ce să mai crezi.
Oamenii intră pe picioarele lor în spital și ies cu ele înainte.
Pe unii îi chinuie mai tare virusul din păcate, dar părerea mea e că dacă ai rezistat până acum fără spitalizare o să reușești să treci peste boală.
Încearcă să mai faci niște plimbări scurte pe afară dacă îți permite starea ca să îți revigorezi plămânii, și să găsești mâncăruri ce îți priesc mai mult și nu îți dau stări de greață.
Și nu uita de ceaiuri antiseptice și paracetamol.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si medicul care te a monitorizat ce zice?
ca acolo afli raspunsul, nu pe net.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu daca exista un om mai indarjit decat mine impotriva restrictiilor, impotriva purtarii mastii, impotriva distantarii sociale si a nestiintei autoritatilor in a gestiona situatia de pandemie. Dar totusi, cazul tau necesita spitalizare; dar si efort din partea ta de a avea un stil de viata sanatos, mai ales cand starea precara de sanatate o impune.
Tu trebuie sa suni la 112 si sa le spui simptomele pe care le ai in mod detaliat.

| Nilsson a răspuns:

Ai mai făcut un test de atunci și a ieșit negativ de vorbești de simptome post-covid?

| BogdanLaurentiu55 explică (pentru Nilsson):

Nu exista ca virusul sa stea in organism mai mult de 3 săptămâni 21 de zile, am toate simptomele post-covid

| BogdanLaurentiu55 explică (pentru Nilsson):

Mulțumesc frumos pentru încurajare multă sănătate ție și la familie.

| Nilsson a răspuns (pentru BogdanLaurentiu55):

Multă sănătate și ție!
Să mai intri pe aici să ne ții la curent să știm ce soluții au funcționat cel mai bine, poate vor mai fi și alții ca tine.

| Nilsson a răspuns (pentru BogdanLaurentiu55):

La știri dădeau situații în care unii se luptau și două luni cu boala, acum nici nu știi ce să mai crezi.
Oamenii intră pe picioarele lor în spital și ies cu ele înainte.
Pe unii îi chinuie mai tare virusul din păcate, dar părerea mea e că dacă ai rezistat până acum fără spitalizare o să reușești să treci peste boală.
Încearcă să mai faci niște plimbări scurte pe afară dacă îți permite starea ca să îți revigorezi plămânii, și să găsești mâncăruri ce îți priesc mai mult și nu îți dau stări de greață.
Și nu uita de ceaiuri antiseptice și paracetamol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil nu o sa iti mai revii. Este la inima deci greu de vindecat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e, post covid, ci sechele post covid. acest virus din păcate produce la unii sechele probabil pentru tot restul vieții!
Și sorămea are probleme cu ochii după ce sa 'vindecat ' de covid-19.
Unii scăpa fara sechele, unii mor, iar alții scăpa fara nici o problema medicala sau psihică.

| InOrOut a răspuns:

Am avut ceva asemanator in martie, am luat magneziu pentru calmare, aerius pentru alergie si teraflu extra (cel cu galben) care inca iau ca sunt tot racit de 1 an de zile. La mine a tinut 1 luna starea de sufocare dupa care a trecut de la sine ca prin minune. Poti lua si paracetamol da nu prea ajuta, la mine antialergicele au ajutat enorm. Cred ca am alergie la virusi gripali desi IGE toal mi-a spus ca nu am alergii in curs dar e dubios. Ce sa zic vaccineaza-te vezi daca trece.

| Yyskmmm a răspuns:

Cum ți a trecut? Eu am avut covid pe 29 Noiembrie iar de atunci am vederea încețoșată și nu pot sa ma concentrez