| Jdjdjd a întrebat:

Bună TPU, am 14 ani fac 15 ani de curând și nu știu dacă ar trebui să mă vaccinez de Covid.Am auzit că foarte lume s-a îmbolnăvit de acest virus și foarte multă lume a murit, îmi este cam frică să fac acest vaccin voi ce ziceți, oare ar trebui să mă vaccinez sau nu? Voi credeți in acest vaccin, credeți că este benefic sau îți face rău?
Ce-ar trebui să fac? Nu știu ce să fac... ceva îmi spune să-l fac... și ceva îmi spune să nu-l fac.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand paintii tai ar trebui sa se vaccineze si sa hotarasca pentru tine!
Vorbeste cu ai tai despre asta sa te insoteasca la vaccin
Rau nu are ce sa faca.Chiar daca vor fi efecte adverse va fi mai bine decat sa te infectezi.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul nu imbolnaveste, ci salveaza vieti!
De aceea se moare cu miile in Romania, ca este multa prostie acolo.
vaccineaza-te ca sa traiesti!

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste aici, dramele si disperarea celor care sunt in spital pe moarte, din cauza ca nu s-au vaccinat si cum regreta amarnic o decizie proasta.

https://www.digi24.ro/......re-1705369

Răspuns utilizator avertizat
| George1510 a răspuns:

Discutia este foarte ampla aici. Eu nu sunt vaccinat, am avut Covid acum aprox. o luna si am trecut destul de usor, in schimb am avut prieteni cam de aceeasi varsta cu mine (28) tot nevaccinati care au fost destul de rau. Depinde mult, in opinia mea, si de stilul tau de viata si de imunitatea pe care o ai. Daca stai bine cu aspectele astea sansele sunt destul de mici sa faci forme severe DAR daca ai cea mai mica simptoma trebuie sa anunti si sa intri pe tratament. Nu te sfatuiesc nici sa o faci, nici sa nu o faci, eu zic sa cantaresti cu atentie si cazurile cunoscutilor si sa nu te lasi influentat de media (care e alarmista pe de o parte si conspirationista pe de alta).

| LeCaras a răspuns:

Mi-am uitat cainele afara, stai asa!

| dorelGolf4 a răspuns:

Salut! Vreau sa spun ca am facut recent a 3-a doza de vaccin, si de cand am luat-o, ma mananca coiu drept de nu mai pot il scarpin cu sabia smr fam?