| Noisestorm a întrebat:

locuiesc impreuna cu prietena mea si ea a facut vineri testul covid, de cateva zile a ramas fara miros, in cazul in care ii iese testul pozitiv mi s-ar parea inutil sa-l fac si eu avand in vedere ca locuim impreuna, cum se va proceda in cazul nostru? Va trebui sa stam in locuri diferite sau putem sta in aceeasi casa impreuna pana ne vindecam? Eu inca nu am deloc simptome, de cand i-au aparut simptomele am stat cuminti, am anuntat si ne-am invoit amandoi de la lucru si nu iesim afara, ne ajuta un vecin cu ce avem de cumparat, ne lasa lucrurile in curte, intrebarea mea este daca dupa primirea testului pozitiv vom mai putea sta impreuna sau ne vor pune sa stam separati, cam ce reguli sunt de urmat in cazul in care suntem 2 oameni infectati intr-o gospodarie?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-aveți de ce să stați separați din moment ce aveți aceeași boală laughing puteți sta împreună, logic

| FreedomAli a răspuns:

Bună.
Veţi sta împreună, nu vă va separa nimeni. Totuşi să ştii că există şanse ca tu să nu fi luat virusul, poţi să te testezi iar in cazul unui rezultat negativ să mergi şi să stai în altă parte fără să fie nevoie să te izolezi. În cazul în care o persoană dintr-o gospodărie este pozitivă, toţi membrii acelei familii care au luat contact dunt obligaţi să se autoizoleze 14 zile(din câte ştiu) sau până la primirea unui rezultat negativ. Sănătate! happy

| CraciunSebastian321 a răspuns:

Logic ca veti putea sta impreuna.