| Adinutzzaa a întrebat:

Buna ziua! Se poate intra in mall pe baza testului rapid antigen covid? Dacă da, cum ați procedat la intrare cand cere. Multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se poate fara vaccin, ei vor sa vada certificatul de vaccin sa il scaneze, nu ai asa ceva stai acasa nu te vor lasa sa intrii in Mall.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu stiam, eu am certificat covid si cu el intru in mall, vad ca acum se i au alte măsuri noi, multumesc ca mi ai trimis stirea.

| cfrtobias a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Https://prnt.sc/23o90qk exista, dar cred ca e valabil putin 'În momentul în care codul acela QR este scanat se certifică momentul testării și faptul că acel test va fi valid în funcție de tipul de test, timp de 48 sau 72 de ore."

| Adinutzzaa explică (pentru cfrtobias):

Deci trebuie făcut la o instituție specială pentru asta. Nu ma pot duce de exemplu la farmacie sa-mi iau un test, sa-l fac și sa l prezint ca negativ.

| Wr3nch a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Nu. Trebuie facut de un laborator autorizat DSP.

| cfrtobias a răspuns (pentru Adinutzzaa):

La farmacie nu stiu daca iti dau dovada... dar poti intreba, si poate daca mergi la farmacie intrebi daca este si cod QR la testul de 10 lei sau m-ai mult, odata m-ai demult nu era, apoi poate s-a modificat de atunci..., in postare e scump asa poate nu merita

| cfrtobias a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Https://www.sts.ro/......d-covid-19 cum am citit si aici, vad ca este

| Lioana a răspuns:

Se poate doar cu rezultat-ul unui test facut de o instituție medicală. Cu testele facute acasa nu se poate.

| Lukasssz a răspuns:

Ai nevoie de vaccin.

| Mirel4412 a răspuns:

Iti trebuie certificatul verde, nu ii arati testul negativ.

| Adinutzzaa explică (pentru Mirel4412):

A intrat in vigoare ca poți intra cu test antigen rapid.

| Mirel4412 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Si eu nu ti-am spus acelasi lucru? Doar ca iti trebuie certificatul verde pe baza vaccinului, nu te duci cu testul la mall.

| cfrtobias a răspuns (pentru Mirel4412):

Poate daca te exprimai ca trebuie inregistrat in https://certificat-covid.gov.ro/ intelegea altceva

| Valkyrie95 a răspuns:

Buna,
Da, se poate conform hotararii de guvern nr.112 din 07.12. 2021.
Eu mi-am facut test antigen la o clinica Synevo.
Rezultatul testului l-am descarcat online de pe siteul lor si consta intr-un fisier pdf care contine un cod QR.
Codul QR il arati pentru scanare la intrarea in mall, ca orice alt certificat verde.
Asta e tot.

| Adinutzzaa explică (pentru Valkyrie95):

In cât timp ați avut rezultatul?

| cfrtobias a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Rezultatele testelor rapide COVID-19 (pentru antigenul SARS-CoV-2) se obtin dupa un interval de 15 – 30 minute de la pipetarea probei in caseta kit-ului comercial de test rapid.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Buna,
Dimineata la ora 11 mi-am facut testul, iar rezultatul l-am primit in aceeasi zi pe la ora 18.

| cfrtobias a răspuns (pentru Valkyrie95):

Nu stiu de ce a durat tie atata si sa merge de 2 ori, normal stateai un pic si iti dadeau pe loc, si la stadion e asa, si la clinici

| Mirel4412 a răspuns (pentru cfrtobias):

Sunt diferite locuri unde rezultatul il primesti mai repede sau mai tarziu, la mine in oras, pentru rezultatul instant e 90 lei si pentru cel intarziat 75 lei.