| hexagonulpentagonal a întrebat:

Câți parlamentari au murit din cauza Covid-19? Mulți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Romania stiu unul, altii au murit in SUA, 32 in Congo, o femeie parlamentar in Iran, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Astia beneficiaza de tratament preventiv nu ca noi. La 20 si ceva de mii salariu plus alte facilitati isi permit. Nu ca noi. Am inteles ca este circa 7.000 de Euro un tratament preventiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Este vorba de tratamente preventive care costa foarte mult. Chiar astazi spunea la TV de acest tratament de 7.000 Euro, doua fiole care salveaza viata oamenilor. Mie, cu sub 2500 lei pensie si nevasta-mea cu un pic peste 840 lei, cat crezi ca ne-ar trebi sa strangem 14.000 Euro (pentru amandoi) fara sa mai mancam, fara sa ne incalzim, etc. Si la ce ne-ar folosi efortul ca nu vom ajunge sa mai traim pana cand strangem un sfert din suma? Daca aveam un "cont baban" imi luam si eu acel tratament. Asa astept ca statul roman sa vrea sa importe medicamente si sa vrea sa mi-l dea la un pret rezonabil.

| Legion7X a răspuns (pentru Salontanul):

700$ Pastila Merck Monupiravir pentru COVID. In Tara la noi nu s-a adus deocamdată, este un antiviral nou.

https://www.openaccessgovernment.org/merck-covid-pill-2/121962/

Pentru anticopii monoconali 2000$ o doză. Prima oară Au costat 3000$. La noi au fost aduși în Țară 5200 de anticorpi pentru Spitale
https://www.google.com/......26%3famp=1

Tocilizumab
Preturile variaza ex $410 in Australia, $646 in India, $3, 625 in USA pe o doză de 600mg sursa

https://healthpolicy-watch.news/......ere-covid/

Remdesivir

"Prețul cu care va vinde o doză către companiile guvernamentale din țările dezvoltate: 390 de dolari
Pentru tratamentul unui pacient este nevoie de șase doze, costul total fiind de 2.340 de dolari, estimează compania"

Sursa
https://www.google.com/......19-1330659

Sa adus și la noi Remdesivir și Tocilizumab in spitale
https://www.google.com/......19-1697373

| Salontanul a răspuns (pentru Legion7X):

Multumesc dar nici sute de dolari n-am. Puteai sa-i raspunzi celui ce a pus intreabarea. Poate are mai multi!hee hee

| Legion7X a răspuns (pentru Salontanul):

Mă rog. Sunt deja în Țară și livrate în toate spitalele tot ce am spus, în afară de pastila nou apărută cea de 700$ numită Merck. Ti-am raspuns doar informativ, pentru că ai adus subiectul privind medicamentele...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@goguPatent Poti sa si argumentezi? Eu spuneam de ceva ce s-a spus la TV si nu am eu tratamente. Sau raspunsul este doar ca se te dai destept? Oricum nu-i cazul.

| gabicoo a răspuns:

Nu știu!
Dar întrebarea ta mi-a adus aminte de următorul banc:
Sună un nene:
- Alooo! Casa de asigurări de sănătate?
- Nu domnule! Aici e Direcția de sănătate publică!
- Na bine! Să vă trăsnească și pe voi!

Pe ăștia din parlament nu-i trăsnește nimeni!

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Sper ca vor muri toti laughing

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Niciunul.
Asta ar fi relevant pentru ca?

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

De ce e relevant daca a murit sau nu vreun parlamentar

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Eram doar curios cat esti pe langa realitate. Uite cum e Salontanul cu tratamentele lui spre exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Tudy000 a răspuns:

Din pacate nici unul...