| Ukaya a întrebat:

Ce credeti o sa fie si valurile 5 si 6?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da., până se imunizează prin vaccinare majoritatea populației.

| LucianCosmin17 a răspuns (pentru sadrian46):

Și cei vaccinați mor.

| LucianCosmin17 a răspuns (pentru sadrian46):

Sa ferească Dumnezeu pe toți de spitale în perioada asta

| Amimanera a răspuns (pentru sadrian46):

Care imunizare daca vaccinul nu te protejeaza impotriva infectiei? Majoritatea prietenilor mei vaccinati acum sunt infectati, si doar cativa stau in carantina ceilalti merg la munca.

| sadrian46 a răspuns (pentru Amimanera):

Imunizare înseamnă că atunci când te infectezi nu mai faci boala, sau faci o formă ușoară și nu mori.

| sadrian46 a răspuns (pentru LucianCosmin17):

Da, dar întrebarea este câți, ce procent la milion? Așa îți dai seama că vaccinul este eficient, și dacă ai minte, preferi să te vaccinezi.

| LucianCosmin17 a răspuns (pentru sadrian46):

Și dacă ai mai multa minte nu te vaccinezi. Ocupați cumva vreo funcție în parlament de ziceți sa se vaccineze lumea? Fiecare face ce vrea cu viața lui.

| sadrian46 a răspuns (pentru LucianCosmin17):

Ocupați cumva vreo funcție în parlament de ziceți sa se vaccineze lumea? Nu.
Fiecare face ce vrea cu viața lui.
100% de acord. Atăta timp cât ceea ce face el nu pune în pericol viața altora. Nu îți mai explic de cei ne vaccinați fac asta, căci dorința ta de a face ce vrei, va anula argumentele mele. Îți urez covid ușor.

| LucianCosmin17 a răspuns (pentru sadrian46):

Daca tot ziceți că cei nevaccinați pun in pericol viața oamenilor de ce voi care sunteți vaccinați puteți da virusul? Dacă v-ați vaccinat de ce va mai pasa de noi cei nevaccinați? Totuși dacă te vaccinezi nu ar mai trebui sa te intereseze de nimeni. Văd că, cazurile cresc pe zi ce trece și la școli nu se face nimic adică masca nu se poarta in interior. Doar unii poarta masca și apoi zicem de ce sunt atâtea cazuri? De exemplu în școala mea nu se prea poarta masca chiar daca directorul și mai mulți profesori zic sa purtam masca. In acest caz daca zicem profesorilor sa poarte masca ne zic că ei nu port masca că sunt vaccinați dar nu se gândesc că ei pot da boala altora. Sa se bage mai bine școlile in on-line pentru că profesorii și copii in loc sa își dea seama că e pandemie și trebuie să purtăm masca cel puțin în interior sa nu ajungem online ei vor și la școală dar daca se poate fara masca.

| sadrian46 a răspuns (pentru LucianCosmin17):

Daca tot ziceți că cei nevaccinați pun in pericol viața oamenilor de ce voi care sunteți vaccinați puteți da virusul?
Să clarificăm. Virusul se răspândește prin contact uman. Astfel eu, fiind vaccinat, pot veni în contact cu un purtător de virus netestat. Eu nu am de unde să știu că el este purtător de virus. Astfel fără să știu, preiau prin contact virusul. îl port cu mine pe mâini d exemplu și îl transmit mai departe fără să știu. Acesta este un fapt.
Ce se întâmplă însă cu o persoană nevaccinată. Ea când vine în contact cu virusul se îmbolnăvește. Câmd se îmbolnăvește, devine focar de boală, la el la serviciu, acasă sau la spital. Dar cei nevaccinați au șansa dovedită statistic de a se îmbolnăvi de 15 ori mai frecvent decât cei nevaccinați. și șansa de a muri din cauza asta, evident la fel de mare. Astfel ei sunt de 15 ori mai periculoși atunci când nu se vaccinează, în răspândirea virusului. Să cauți să te uiți pe Internet la statisticile referitoare la virusurile care au fost eradicate mondialo prin vaccinare. Dacă ești așa viteaz du-te în țări tropicale sau sărace fără să fii vaccinat de holeră, meningită, febră tifoidă, febră galbenă, să vezi ce pățești.
Dacă v-ați vaccinat de ce va mai pasa de noi cei nevaccinați?
De aceea îmi pasă, că eu vreau să nu mai moară alți oameni, din cauza celor ne vaccinați, care nu înțeleg că numai astfel se poate stăvili pandemia.

| LucianCosmin17 a răspuns (pentru sadrian46):

Lasati-o mai ușor. La mine in zona au murit 2 oameni după ce și-au făcut a 2 doza de vaccin deci taci. Fiecare face ce vrea.

| sadrian46 a răspuns (pentru LucianCosmin17):

Nu tac. Dar dintr-un milion de vaccinați câți au murit? Dar dintr-un milion de ne vaccinați câți au murit? Tu să faci ce vrei când trăiești singur în pădure, nu când trăiești în acelaș oraș, județ sau țară ca și mine.

| Holiday a răspuns:

In Romania, avand in vedere cum merg lucrurile privind vaccinarea, cel mai probabil, da. Dar pana la urma, tot raul spre bine, poporul roman va avea un IQ mai ridicat dupa ce trec. La momentul asta, din 10 morti de Covid, 9 mor de prosti ce sunt. Deci...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Probabil va fi si killer-ul secolului daca populatia nu se vaccineaza.

| tonyc7 a răspuns:

Si daca e sa fie, daca lumea e vaccinata si medicii ne stau oricand la dispozitie, care e problema?

| Diana4you97 a răspuns:

La cum decurg lucrurile, cred că da.

| Amimanera a răspuns:

Cauta covid singapore, sa vezi ce val4 au la 84%vaccinati cu doua doze.
sau la australieni ca le-a dat drumul sa iasa din custi.

| BMark27 a răspuns:

Binențeles

| BMark27 a răspuns:

Binențeles că DA