| Ukaya a întrebat:

Ce inseamna arn mesager si ce modifica el pana la urma? Tot aud de genom uman si adn dar nu inteleg cum se poate face asta. Sper sa fie cineva bun sa imi explice fara termeni medicali

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte ok explică nenea ăsta aici: https://youtu.be/XSZaOOJFYg8

Recomand canalul happy

| Ukaya explică (pentru anonim_4396):

Nu am inteles nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ukaya):

Vaccinul e reprezentat de instrucțiunile pentru "țepușele-proteină". Hai să le zicem "cleștii" cu care virusul se agață de organismul tău. Doar că acestea, fără virusul propriu-zis, sunt inofensive, că n-au pe cine agăța de tine. Meseriașii ribozomi citesc acele instrucțiuni și fabrică proteina, iar corpul tău, când dă de Covid îl recunoaște și știe ce-l așteaptă happy Asta vrea tipul să spună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ARN-ul mesager reprezintă un set de instrucțiuni pe care o celulă le folosește pentru a sintetiza proteine. După folosire se descompune complet și nu afectează celulele noastre.
ADN-ul unei celule conține informația genetică a acesteia, însă, pentru a o folosi, trebuie "tradusă" în proteine. Primul pas din acest proces este efectuat prin intermediul ARN-ului mesager (mRNA/ARNm) (1).
În esență, ARN-ul mesager reprezintă un set de instrucțiuni pe care o celulă le folosește pentru a produce proteinele de care are nevoie.