| Ava1231 a întrebat:

Ce inseamna un test Antigen?
Mai exact, care e modalitatea de testare?
Ii cu exudat de ala? Iti baga rahatul ala pe gat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Se poate și cu sânge, te înțeapă ca atunci când îți verifică glucoza, și durează 2-3 ore până vine rezultatul.

| NLS a răspuns:

Testul PCR depisteaza cu acuratete si eficienta infectia COVID-19, chiar inainte ca persoana sa devina contagioasa. In plus, poate depista cantitati mici de virus.
Insa metoda e costisitoare, necesita expertiza avansata si echipamente performante de laborator, iar realizarea analizei dureaza, rezultatul nu poate fi inmanat pe loc sau intr-o perioada scurta.

Testul antigen nu necesita aparatura performanta de laborator, insa detecteaza doar cantitati mai mari de virus, si e recomandat sa se faca la persoanele care prezinta simptome (sunt sanse mai mari ca acestea sa aiba virusul, si ca economia facuta prin ne-efectuarea unui test PCR sa aiba sens).
In practica se foloseste insa si pentru toate persoanele suspecte...ca de exemplu, cei care se intorc din concedii.

Proba recoltata se pune in contact cu o substanta care contine anticorpi specifici pentru proteina din virus, si se asteapta 15 minute.

Daca proba contine antigene virale, intre cele doua se va forma o legatura, si dupa cele 15 minute, cand pui o picatura din acel amestec pe tester, vor aparea 2 linii, asta insemnanand ca esti infectat.

Test antigen imi fac incepand din luna mai si acasa, tot a doua saptamana, am primit de la munca (lucram o saptamana de acasa si una de la firma).

Cele care se fac in clinici, sunt doar pentru a certifica faptul ca a fost facut recent si a maximiza corectitudinea efectuarii.
Adica nu ajunge sa prezint eu la granita un test antigen facut de mine cine stie cum (poate nu am introdus mai deloc batul, din teama ), care poate a fost facut acum 5 luni, trebuie sa aiba parafa unei unitati medicale, pentru a fi siguri ca a fost facut in ultimele 48 de ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica iti ia tot din nas ca la PCR doar ca se face pe loc intr-o mostra de test de plastic unde se pune cu pipeta si daca se coloreaza intr-o anumita culoare afli daca ai sau nu covid desi nu e la fel de precis ca testul PCR care se prelucreaza in laborator.
Gandeste-te la testul antigen ca la testele alea de sarcina pe care le cumperi din farmacii sau la testele pentru bolile animalelor facute la veterinar.

| Ava1231 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca era unu cu saliva sau ceva de genul
Si iti baga in gat pana iti vine senzatia de voma?

| badpanda a răspuns:

La ok medical este un test neinvaziv (iti ia cu betisorul din ambele nari dar introduce betisorul doar 1cm) rezultat in 15 min cu traducere in engleza cost 99 lei.
Mai au unul din saliva la 72 de lei.

| Ava1231 explică:

Dar nu era cu saliva doar? Fara sa bage pe gat?

| NLS a răspuns (pentru Ava1231):

Am facut test antigen (in Romania) acum 6 saptamani cand am venit din concediu.
S-a luat din nas, dintr-o singura nara.