| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de vaccinul AstraZeneca? Am citit că foarte mulți au avut reacții adverse iar în unele țări îl vor exclude.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce tari il vor exclude?

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Eu ti am spus ca tu nu citesti stirile. Informeaza te!

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Intrebarea mea ramane valida, ce tari il exclud?
Comentarii precum cel dat de tine dau dovada ca nu ai un raspuns, altfel imi spuneai, iti impuneai punctul de vedere si eu taceam.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Din nou, daca faci o cautare pe google vei gasi stirile. Mai relaxeaza te si fii mai umil!

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Si daca e asa simplu totusi refuri sa spui care sunt tarile.

Aaaa si sa nu imi zici de Danemarca si Austria conform link urilor lasate mai sus de Nilsoon alt dezinformator de profesie. Pentru ca acolo scrie clar ca e vorba de un lot de vaccinuri si de suspendarea vaccinarii cu AstraZeneca si nu excluderea.

Deci intrebarea e valida in contiuare. Ce tari au exclus? Repet exclus, nu oprit temporar vaccinarea cu un lot pana vor trage concluzii

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Dezinformator...e doar unul care mi se pare de profesie... si are si o pasiune.
Ce urmeaza sa spui? Ca bill gates e doctor?

| Panamax a răspuns (pentru Dddonkey):

Oaiaserioasa pardon suntserios are nevoie de mai mult timp ca sa proceseze informatiile.
Da-i si lui linkul sa nu moara prost:
https://www.digi24.ro/......ca-1466358

| RoCkKiD a răspuns:

Nu il exclude nimeni. Initial nu au fost suficiente dovezi pentru eficienta lui in cazul oamenilor de peste 55 de ani dar deja vad ca au venit rezultatele si in majoritatea tarilor s-a trecut si la vaccinarea celor de 55 plus cu acest ser.

Cat despre reactii, sunt normale. Spre deosebire de pfizer/moderna, vaccinul AstraZeneca este un vaccin clasic asa ca efectele sunt cele clasice, adica in cele mai multe cazuri febra in prima zi si poate a doua sau durere/iritate la locul injectiei.

Initial eficienta AZ era pe la 60% dupa studiile lor, dar in UK, unde au administrat cel mai multe doze eficienta e pe la 70. In plus, vaccinul reduce incidenta cazurilor grave de covid cu peste 95%. Cu alte cuvinte ai 70% sanse sa nu te infectezi iar daca te infectezi ai undeva la 95% sanse sa faci o forma usoara gen o raceala clasica sau chiar sa fii asimptomatic.

| Legion7X a răspuns (pentru RoCkKiD):

S-a văzut că mulții oamenii programați pentru continuarea rapelului, nu s-au mai prezentantat din diferite motive. Iar motivele sunt în funcție de organism și cum acceptă serul...

| Panamax a răspuns (pentru RoCkKiD):

"Nu il exclude nimeni"
Ai intuitie zero. Exact ca o oaie.

https://www.digi24.ro/......ca-1466358