| AlexDorinel a întrebat:

Credeți că va începe valul 5 la câteva zile dupa revelion din cauza petrecerilor?

Astea spun că pe 15 ianuarie incepe, da eu cred că pe 15 ianuarie deja o să avem 10000-15000 de cazuri.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
23 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Problema nu e valul cinci in sine, ci prostia romanilor care vor muri ca prostii pentru ca nu se vaccineaza. Desi...in ultima instanta nici asta nu e chiar problema. Mai creste putin IQ mediu in Romania, ceea ce nu e rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristl2002 a răspuns (pentru Holiday):

Uita-te la tarile cu rata de vaccinare de 90% si vezi cate cazuri noi au zilnic de internari si decese.Si ghici, majoritatea boosterizati.Lasa "stirile "de la noi, trebuie sa fii prea batut in cap sa le crezi.
Au crescut decesele cauzate de infarct cu 300% iar cele de covid au ramas la fel ca anul trecut cand nu aparuse vaccinul.
Ganditi ca nu doare.

| Lukasssz a răspuns:

Maybe...sper ca nu...

| AC4S4 a răspuns:

Da, vad ca nici nu s-a incheiat bine valul 4 ca au anuntat valul 5.
Se intalnesc Arafat, Rafila si cu Jurma si stabilesc data cand sa fie inchiderea de dupa sarbatori.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Trebuie sa aiba motiv sa introduca certificatul covid.

A, aparent covidul tine cont si de granite. Nu e amuzant cum valurile astea alterneaza? In Bihor cand erau pe panta descendenta, vecinii din Ungaria in Hajdú-Bihar erau in crestere, acum se inverseaza sa intelegem.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am impresia ca aceste numere nu au deloc legatura cu realitatea medicala. Covidul in sine nu e grav. Eu nu cunosc nicio persoana, in 2 ani de pandemie, care sa fi fost intr-o stare grava din cauza covidului. La televizor prezinta specialistii cazuri grave, marea lor majoritate au comorbiditati sau sunt foarte bolnavi.

Valul 5 va fi ultimul cand decid ei ca au facut destui bani si gata. Daca nu, va fi si valul 6, 7, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Oamenii se intalnesc si astazi la fel de multi, nu vad o crestere mare a cazurilor in viitor

Răspuns utilizator avertizat
| literallythesamebruh a răspuns:

Oamenii deja se îmbulzesc prin magazine de mult timp, sau fac petreceri cu multi invitați, mai punem la socoteală și târgurile, protestele etc. N-ar fi cine știe ce diferență față de prezent.

| TheStrategist a răspuns:

Probabil că da.

| eugenl a răspuns:

Nu. Valul 5 va avea inceputul oficial dupa data de 7 ianuarie.

| existential a răspuns:

La TV se pot zice multe. Nu as avea asa mare incredere in cifrele raportate. La mijloc mai sunt si politica, banii, interesele.

| Rihanna20B a răspuns:

Din câte am înțeles vor fi 6 valuri. Acum cine știe

| Cristl2002 a răspuns (pentru Rihanna20B):

Daca dozele de vaccin vor fi la 3 luni ca in Israel o sa fie valuri multe.Si vaccinul o sa fie pe bani curand.

| valimatei21 a răspuns:

Majoritatea romanilor au imunitate naturala.
Vaccinatii ar fi problema.Astia circula netesati peste tot.

| valimatei21 a răspuns:

Portugalia populatie 10 mil grad de vaccinare 97%(over12) are 30.000 de cazuri in ultimele 24 de ore.Noi cand am avut 15.000 de cazuri parea sfarsitul pamantului si vina o aveau tot nevaccinati.
Cum vine asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Adelin435 a răspuns (pentru AlexDorinel):

In spitalele noastre mori si daca te duci sanatos.

Răspuns utilizator avertizat