| skjklms a întrebat:

Credeți in covid? Personal nu știu ce sa zic și mi se pare ca s-a exagerat prea mult. Înțeleg, purtam masca și distanta sociala, dar s-a exagerat.Unii nici cu familia nu mai interacționează numai ca să nu ia covid, alții nici mașinile nu le mai duc la peco ca cică ca e frica. Au început oamenii să-i oblige pe alți sa poarta masca, poarta tu nene dacă tot insisti așa tare.S-au uitat prea mult la știri, aia de acolo te strica de minte. Spuneți perierea voastră.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Alle236 a răspuns:

Sincer si mie mi se pare ca exagerează destul de mult si nu este un lucru foarte normal ca oamenilor să le fie frică de virus dar cand a inceput pandemia cam prin martie m-am hotarat sa nu ma mai uit așa de mult timp la stiri așa că am hotarat ca doar seara pe pro tv sa ma uit la știrile de la ora 7
Dar daca vrei sa stii eu am auzit ca de fapt nu sunt chiar atat de multe cazuri de covid de exemplu eu locuiesc într-un cartier cu peste 5 mii de oameni am auzit ca daca un om va muri de o boală obișnuită doctori îl vor baga la corina virus ( se mai spune că pentru un om băgat la corona virus un doctor ia 1000 de euro )
Iar de vreo 2-3 luni am auzit ca de fapt corona virus nu există doar ca toti președinți vor sa ne mintă că sa poata baga in mâna dreapta parca un cip prin acel "vaccin anticovit" ca președinți sa poata sa ne manipuleze mintea si sa poata afla la ce ne gândim ( sincer acest lucru mi se poate oarecum real chiar daca nu prea cred ca oameni ar putea sa mintă în halul ăsta)
* nu stiu daca cu adevărat ți-am răspuns la intrebare dar totusi te poti gândi daca chestia cu cipul e reala * nu am verificat nimic așa că tot ce spun poate sa fie gresit eu doar mi-am expus parerea

| skjklms explică (pentru Alle236):

Am aceeasi părere ca tine. Covidul asta a apărut de nicăieri și chiar acum, după 10 luni de la primul caz, încă nu s-a făcut nimic în privința asta și toți stau numai sa critice și sa bage frica în oameni. Eu refuz sa îmi fac acest vaccin anticovid, nu știu ce e în el și nici nu știu ce face în corpul meu. Chestia cu cipul a fost de mult un fel de teorie de conspirație și poate chiar e reala.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred, stiu ca exista, nu trebuie sa am o credinta din moment ce atâtea persoane ai, menginita exista? Daca tu nu ai avut sau familia ta nu inseamna ca eu nu am stat 3 zile in coma si ca mor mulți bebelusi iar menginita ucide in cateva ore

| RAY a răspuns:

Ce naiba e asa greu la romani sa se spele pe maini, va e frica de apa? De asta va e frica de apa si sapun, masca aia poti sa o porți in spati închise ca nu o sa mori, nu re atingi pe fata, plus ca aceste masuri me fereste de multe boli si de raceala din octombrie, gripa etc

| skjklms explică (pentru RAY):

Vorbiți exact ca cineva de la știri.

| RAY a răspuns (pentru skjklms):

Ce compliment

| Adry05 a răspuns:

Eu sunt de acord că trebuie să ne ferim cât mai mult, adică distanțare socială de străini, mască în locuri închise etc. dar chiar să-ți eviți familia sau să eviți să faci servicii normale, e prea mult.

| Panamax a răspuns:

Cand 80% dintre infectati nu au niciun simptom cred ca unii se rahatesc degeaba pe ei.