| Anabelabellla a întrebat:

Cum fac să scap de anxietatea asta care nu imi mai da pace? Eu am anxietate inainte de coronavirus deoarece in familia mea au existat tot feluri de probleme dintre care financiare și neînțelegeri.Am luat MagneB6 la recomandarea unei cunostinte care a luat, mai ales cand am avut sesiunea de examene, dar m-au ajutat puțin, cel putin am putut sa ma concentrez si sa invat.Stau și ma intreb cum se va termina toata treaba asta urata, daca o sa mai vad vreodata persoanele la care țin și daca o sa mai apuc sa le iau in brate crying.M-am refugiat la țară deoarece la mine acasa la bloc efectiv nu am putut să stau.Stau si ma gandesc cum se descurca cei care nu au conditii sau spatiu, cum stau izolati fara sa o ia razna.Imi ocup timpul cu activități, teme etc. dar imi este teama ca nu o sa ii mai vad pe cei dragi niciodata,am inteles ca e posibil sa stam distantati tot anul, chiar daca vom iesi din case tot va trebui sa purtam masti, manusi si probabil nu ne vom mai putea vizita.Am si o rudă mai în vârstă care este izolată, singura si imi este foarte dor de ea, însă se află în grupa de risc.Imi vine des sa plang, imi puteti da un sfat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Camelia Elena a răspuns:

Buna Anabelabella,

este normal sa ai tot felul de ganduri si intrebari, mai ales intr-o perioada de incertitudine ca aceasta pe care o traversam. Desi suntem guvernati de aceste restrictii de o perioada considerabila, la modul realist si rational ele nu se pot transforma intr-o stare de fapt; deci nu este realist sa gandim ca "nu ne vom mai vedea niciodata cu cei dragi" sau ca vom ramane intr-o izolare permanenta. Este insa realist sa ne asteptam sa revenim treptat la normal, asta inseamna ca vom putea face treptat tot ce faceam inainte de mijlocul lui martie. Astfel, cumva in asentimentul colegilor care au incercat un raspuns la problema ta, zic si eu: incearca sa-ti populezi mintea cu ganduri pozitive, de exemplu, eu zic sa incepi sa planifici perioada de dupa izolare: prima zi - dimineata/dupa-amiaza; a doua zi: dimineata/dupa-amiaza etc (cu cat mai granularizat, cu atat mai bine). Dat fiind faptul ca esti la tara, cred ca poti face niste sesiuni de relaxare si meditatie extraordinare afara, intr-un colt de gradina. Pur si simplu, stai afara, simte viata din jur si incerca sa vizualizezi ce vei face in viitorul apropiat (eu as incerca si cu ochii inchisi).
Multumim ca ai impartasit cu noi gandurile tale si ramanem aici pentru tine, daca vei avea nevoie si vei considera oportun sa discuti cu noi.

5 răspunsuri:
| MaryMaria333 a răspuns:

De ce gandesti negativ? DC tocmai asa? La fel de bine te poti gandi cum totul va fi bine si ca epidemia asta va trece. Tu daca numai la rau te gandesti tot tu te consumi si o sa ajungi rau. Eu una de cand o inceput covidu asta gandeam asa. Cum e trecator doar ca noua nu ne ramane nimic alt cv de facut decat sa stam acas. Dar se pare ca unii a dracu o fac! Lasa-i tu pe aia sifi un exemplu bun si pozitivwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate? Oricum murim cu totii., mai devreme sau mai tarziu. Bine ca ai persoane "dragi" altii au doar draci. Asta e
Poate esti tanara si ai impresia ca lumea e perfecta., ghici ce NU E. Suferinta emotionala sau fizica este parte din viata noastra

| Violleta2022 a răspuns:

Este primavara si au inceput muncile in curte si gradina.
se duce anxietatea aia de tot, daca iti ocupi mintea si mainile cu munca serioasa!
In ce privesc dorul de rude, mai bine uita, ca dorul ala poate sa le aduca moartea, asa, ca pune "dorul" in pauza, pana trece virusul si apoi poti vizita pe cine vrei tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Să te rogi.

| Sofer a răspuns:

Poți comunica cu ei la telefon. Mutate singura departe de părinți într-un mediu liniștit.