| ANONIM12737 a întrebat:

Cum se face testul covid PCR-RT dar cel antigen? Găsesc la farmacie unul din testele astea? Vreau sa primesc rezultatul pe loc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alea antigen se gasesc si in farmacii, dar si la orice centru de testare primesti raspunsul in maxim 15 min.
la pcr dureaza mult

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

La PCR: Daca se face dimineata, dupa ora 19 poti sa-l iei de pe internet. Cu codul primit de la centrul de testare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Testul covid PCR-RT se face numai cu aparat special care costa o gramada de Euro. Testele antigen se fac de catre oricine si se gasesc in farmacii. https://bit.ly/3mBw4f9 Eu am gasit si mai ieftin, cu 16 lei la farmacia Dona (Farmacia 3)

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu am facut PCR-RT la laboratorul Polisano. M-am inscris cu o zi inainte. La ora 08 a doua zi dupa ce m-am inscris mi-a luat probe din gura si nas, mi-a dat un cod, iar seara inainte cu cateva minute de ora 19.00 l-am gasit pe net cu ajutorul codului.
In ziua urmatoare m-au sunat de la DSP si medicul de familie ca am Covid.
M-a costat 219 lei.

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Si care-i problema? Am spus eu ca Polisano nu-si permite un aparat din ala? Cumpara-ti unul: https://bit.ly/3k1uZeR
Nu costa decat 345 mii lei!

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am inteles ce te-a suparat. Eu am spus doar ce am facut. Sau nu aveam voie?

| Salontanul a răspuns (pentru mi25):

Nu m-a suparat nimic. Doar ca eu nu intrebasem nimic! N-am vazut rostul raspunsului dat mie.