| regelesexului69 a întrebat:

Cum se procedeaza cu carantina 14 zile pentru cei pozitivi? Sta toata familia in carantina sau doar cel pozitiv?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca stai cu familia in casa, intra toata familia in carantina.
A patit-o nepotul meu, venit din Belgia, care s-a intros la parinti si l-au pus in carantina 14 zile cu tot cu parinti si i-au verificat zilnic cu Politia, la ore diferite, ca sa fie siguri ca nu ies.

| relian a răspuns:

Eu din ce am auzit,asta de la familia din RO,nu te mai controleaza nimeni acum laughing nici daca te duci si reclami pe careva,politia a spus ca nu mai vor,ca dupa ii alearga oamenii sai batalaughing acum deo fi adevarat sau nu,eu zic ce mama mi-a spus.

Inainte a zis da, venea aia zilnic sa controleze daca aia is acasa, am avut si pe sora mea cu familia in carantina inainte, dar acum asa spun oamenii ca politia nu se mai baga.

Sincer eu nu stiu ce cauta politia in treaba asta? Politia sa isi vada de joburile ei, nu de chestii medicale, ce sietrm naspa in UE sa se amestece politia in treburi ce no privesc.

Uite de aia imi place mie in America laughing politia nu se baga in chestii ce nu tie de atributiile ei.

| Abazagorath a răspuns:

Sunt in aceeași situație! Toți cei din casă intră în carantină.