| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o cunoștința de a mea și-a pierdut gustul și gustul partial, are covid? Adică spre exemplu simte mirosul înțepător de la spirt, dar nu mirosul spirtului sau dacă mănâncă o ciocolata simte gust dulce dar nu de ciocolata.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Doar testul covid poate spune daca are sau nu covid.
Recomand testul mai scump si anume cel de 300 de lei, nu pe cel ieftin si prost care te poate baga in sperieti aiurea.
Din pacate asa s-a ajuns si cand racim ne imbolnavim cu gandul ca avem covid, este o spaima mondiala si o teroare la ce s-a ajuns.

| Inutarh a răspuns (pentru Simpatic):

Adevărat...doar ca acea persoana nu s-a testat, doar s-a autoizolat. doar ca ma îngrijorez pentru ea.

| MihaelaDart a răspuns:

Si la gripa iti poti pierde gustul si mirosul, tin minte cand am fost gripata pe cand eram copil. Decat sa mearga la spital sa o interneze si cum este nebunia asta cu Coronavirus, mai bine sa stea in casa si sa contacteze medicul ei de familie sa ii faca testul acasa. Este de preferabil sa nu mai iasa din casa, sa stea in casa, macar sa vada ce simptome va avea pe mai departe. Cu toate poate sa se trateze cu antibiotice Gripostad C este foarte bun sau ceva similar daca nu se mai gaseste prin farmacii.
Recomand sa ia tinctura de propolis luat cu o lingurita de miere, acesta este antibiotic natural si are efect de tratatare asupra virusilor cat si lui domnul Covid. Ceaiuri multe cu ghimbir si lamaie neindulcit, supe multe, fructe. O vor ajuta foarte mult.
Acum daca spui cuiva nu are gust si miros te catalogheaza drept infectat Covid! Cu toate ca aceasta boala raspunde diferit de la persoana la persoana, nu sunt aceleasi simptome. Oricum de asta, ii doresc insanatosire grabnica!

| Inutarh a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc! Aveți dreptate. de vreo 3 zile este așa, adică mirosul nu îl prea simte, decât așa și asa(spre exemplu, un parfum îl simte și pe alt parfum nu) și uneori are nasul înfundat. Gustul de ciocolata îl simte destul de ok, dar cel de cartof nu. dacă miroase spirt, simte miros înțepător, dar nu prea pe cel de spirt.

| NoisyLight a răspuns:

Poate fi doar o gripă obișnuită, nu neapărat Covid.

| Stefanztl a răspuns:

Se poate dar ar trebui sa faca un test Covid

| CraciunSebastian321 a răspuns:

Iti poti da seama daca o persoana are COVID daca are nasul si gatul uscate.