| Nikcoletta a întrebat:

Dacă intrăm în carantină, vom sta izolați până anul viitor?
E posibil să stăm în carantină o perioadă lungă de timp?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carantină înseamnă izolarea unei persoane sau a unui grup de oameni, la docmiciliu, sau într-o locație. Mai poate intra în carantină o localitate prin decizia autorităților. Nu poate intra în carantină o țară întreagă. Iar dacă o localitate intră în carantină, aceasta durează până epidemie este stăvilită prin măsuri medicale care duc la scăderea numărului de cazuri de infectare.

| Fatamuntilor a răspuns:

Carantina NU poate dura mai mult de doua saptamani!
Tu poate ai zis de starea de urgenta, adica masurile care s-au luat in primavara. Putin probabil dar cred ca regulile vor mai aspre.

| Digikey a răspuns:

Decat sa racim mai bine sa stam ascunsi cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cativa ani fa-ti provizii

| Nikcoletta explică (pentru anonim_4396):

Nu are cum

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nikcoletta):

Nu intelegi ca ti-a raspuns la misto? Sau ai un IQ foarte scazut?

| Nikcoletta explică (pentru Cosmin86):

O să stăm în carantină chiar și un an?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nikcoletta):

Tu esti idiot?

| Nikcoletta explică (pentru Cosmin86):

Nu dar e posibil orice putem să stăm mult în carantină

| Endoryus a răspuns (pentru Cosmin86):

E troll. Vezi intrebarile. Cel putin, sper ca este.

| Nikcoletta explică (pentru Endoryus):

De ce nimeni nu crede că vom sta in carantină pentru mult timp?

| PainTech a răspuns (pentru Nikcoletta):

"De ce nimeni nu crede că vom sta in carantină pentru mult timp?"
Pe scurt : Daca stam in carantina mult timp o sa ne ia dracii de la alte motive cu mult inaine sa ne ia de la virus.

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Posibil si sincer chiar mi ar parea bine ca de abia stau toata ziua pe calculator si belesc pl

| Tokyo44 a răspuns:

Va fi o ultima soluție, carantina pe zone, orașe sau cartiere.
Fiind an electoral guvernul va evita cât de mult astfel de măsuri dure.
Carantina poate fi de scurta durata, pana la o luna. Părere personală.

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Haideti sa nu ii raspundem la misto. Poate este o persoana care nu este prea comunicativa din cauza ca are stima de sine scazuta si nu are curaj sa deschida gura. Stiu cum este sa fii asa. Eu am fost si inca sunt cu probleme comunicative care a ajuns sa fie pe pastile pentru psihic. Asa ca va rog, macar faceti un efort sa facem lumea un loc mai bun. Nu teme, omule, mie poti sa imi adresezi orice intrebare. Poate ca nu voi reusii sa iti raspund la toate, nu spun asta ca sa te jignesc, dar accept sa fim prieteni. Caci de asta se numeste site-ul asta TPU (toti pentru unu).

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Aia e da... fix aia era problema.
Frumos din partea ca gandesti asa si te felicit.

Dar in cazul de fata, nu este necesar. Uita-te la intrebari happy

| Atfas a răspuns:

Nu prea cred ca ar fi posibil carantina mai mult de 2 luni deoarece apar probleme cu economia si nu numai...