| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt tot mai multe infectari pe zi (record dupa record) de ce nu ne intoarcem in starea de urgenta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca economia este deja la pamant iar banii pentru alegeri s-au adunat deja.
Acum batalia se da pe impartirea banilor de la comunitatea europeana, bani pe care generatia ta si a copiilor tai va trebui sa-i dea inapoi

79 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca se fac mai multe teste ca inainte deci logic ca apar mai multe cazuri + cazuri gen bolovana de la spitalul cfr care a infectat tot spitalul necrezand ca exista corona eu cunosc acel spital mereu era vai de el cumparam tot si asteptau bani mereu eu unu la mine in cartier nu prea vad ca se dezfincteaza oameni sau poarta masca nici in oras

| Elynad a răspuns (pentru RAY):

Se fac mai multe teste pentru ca sunt mai multe prezentari, nu pentru ca au modificat criteriile de testare. Sunt mai multe prezentari pentru ca sunt mai multe infectari.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai rabdare! Inca 2 zile si se anunta iarasi "stare de urgenta" cu autoizolare in casa.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu va mai fi niciodata stare de urgenta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce te face sa spui asta?
Situatia de acum este mult mai grava decat in primul val si cazurile de infectare continua sa urce masiv, zilnic.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Care primul val? Suntem in primul val, nu s-a terminat primul ca sa poti zice de al doilea, doar s-a agravat primul val.
Nu va mai fi stare de urgenta pentru ca nimeni nu vrea sa faca mai rau decat ce face virusul si anume sa paralizezi economia sa murim de foame cam toti, sa ai infractiuni, furturi din magazine cand statul pierde controlul, ca la milioane de oameni nu ai ce le face.

Ai vazut in Italia deja incepuse, cand unii s-au dus in fata la banca si au au tipat "nu mai avem baaani", deja nu mai tineau cont de nimic, si nu era cine stie ce, inmuleste situatia aia cu 1000.

Si daca nu faci carantina totala 1, 5 luni, nu scapi, se face degeaba carantina ca si data trecuta, nu a folosit la nimic.
Carantina totala izolezi si bolnavii care se vor anunta daca au simptome, afli si asimptomaticii infectati testand toata populatia, ai izolat pe aia, si cand iesim din carantina va fi okey. Dar asta nu se face.
In china daca gasesc 3-4 pe saptamana! Si noi avem 850 pe zi, dar acolo s-a vrut sa se faca ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

O sa ne arda guvernantii dupa alegeri. Dupa ce isi asigura locul la caldurica pe 4 ani. Stare de urgenta, taieri de salarii/pensii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

In China i-au bagat in izolare totala la acsele lor pentru 1-2 luni. Cine a fost gasit pe strada a fost arestat si chiar impuscat.
De aceea au disparut cazurile.
Ce se intampla cum in Romania este grav si daca acum nu se impun reguli drastice ca omuls a fie blocat in acasa, se a ajunge ca inItalia, Brazilia si America, sa moara peste 1000 pe zi.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai vezi? China abia a rezolvat, fara asta nu scapam. Bine impuscat nu-s de acord, insa arestat da, ca asa amenzi care nu-s platite nu conteaza.
Carantina partiala nu ajuta.
Nu stiu daca acolo sunt 1000 morti pe zi sau doar infectati, dar daca stii tu, asa e.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Si in Australia s-au impus reguli stricte. Cine este diagnosticat pozitiv si nu sta in autoizolare, plateste amenda $11.000 si sta in puscarie 6 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Vezi ca asa se face treaba serios! Asa ar trebui si la noi, altfel va fi jale.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putintica rabdare, ca se anunta in15 Julie!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Se anunta o laie. Astia tot prelungesc starea de alerta pana la Dumnezeu. Nu au nici o idee ce fac sau ce ar trebui sa faca. Nici un plan. Precum niste copii lasati in curtea scolii sa faca ce i taie capul.
Nu au habar nici de scoala cum va fi in toamna. Si atunci in ultimele zile vor "intocmi" ceva lege de 2 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa ne intoarcem daca vom continua asa. Prima data starea de urgență a avut scopul de a pregati spitalele, medicii si de a creste productia si achiziția de echipamente medicale. Sistemul medical e acum mai pregătit si poate face fata inca la numarul de cazuri. De aia nu suntem inca iar in state de urgenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar fi ca toti imbecilii de pe net sa se opreasca in a mai da verdicte de medici epidemiologi in genul e o gripa severa? Cum ar fi?

| Crackman a răspuns (pentru suntserios):

Cum ar fi sa nu mai existe persoane revoltate în lume pentru orice si sa isi vada de treaba. Aia a fost parerea mea si nu trebuie sa te panicheze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Frumos @romeo... ca toti de pe TPU, cand ti se arata ca dai in gard repede ignore ignore...
nici macar nu esti in stare sa intelegi niste cifre da bine ca te dai mare inteligent...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că lumea nu ar mai accepta asta. Ar fi motiv de răsturnare a guvernului prin demonstrații de stradă. Și ei vor să rămână la putere cu orice preț.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cel putin pana la alegeri. Sa le iasa iar primarii si parlamentarii.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la alegeri se întâmplă multe.
Eu de exemplu voi adopta următoarea tactică.
Sau fac efortul să fi la ușă la alegeri la 7 fără zece minute, ca să pun măna primul pe ștampilă, ca să am șanse minime să mă infectez, sau nu mă duc de loc.
Iar ca mine vor fi mulți.
Iar campania electorală, așa originală cum este ea la noi, dar, mna, va fi online!
Să vezi atunci distracție cum nu ați mai văzut!
Așa că, rezultatele la alegeri s-ar putea să fie pentru prima dată paradoxale în istoria tuturor alegerilor din România.
Dacă ar fi ei cât de cât cu cap, ar trece la votul electronic, să poți vota sau la cabină sau pe o aplicație pe mobil. Dar cum cei ce au mobil sunt majoritatea oameni cu cap, căt de cât, iar votul electronic poate fi și el fraudat la o adică, dar mai greu, decât la numărarea a milioame de hârtii în mii de secții de votare, nu o vor face.
Dar se vor îmbolnăvi așa de mulți după alegeri, încât acestea vor fi ultimele la cabină.
Așa că vom avea în curând statui și memoriale și muzee, în care vom venera covidul că ne-a scos din evul mediu întârziat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă vin alegerile.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci acelasi numar de testari de inteligenta la Academie, pe strada sau la un ospiciu, atunci interpretarea lor va fi in functie de locul unde- si pe cine le-ai testat.
Conform rezultatelor, se vor putea trage urmatoarele concluzii:
1. "Populatia este super-inteligenta, cu IQ peste 150" (daca testele s-au facut la Academie)
2. "Populatia are o inteligenta medie, cu IQ intre 100 si 130 (daca testele s-au facut la populatia de pe strada)
3. "Populatia are o inteligenta foarte slaba, cu IQ sub 80 (daca testele s-au facut la ospiciu)

La fel este si cu testarile COVID 19, iar rezultatele ies conform mediului unde s-au facut testele.
Daca aceste teste se faceau in mediu rural, pe muncitorii de pe camp, atunci probabil aveam numarul infectatilor de 50-100 ori mai mic.

| Cosmin86 a răspuns:

Eu nu pun in pericol sanatatea celorlalti, crezand ca e ceva "inofensiv" si neglijand masurile de sigurantawinking

| Crackman a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa nu te gândești că nu respect regulile... Dar o sa treaca cum a venit

| Cosmin86 a răspuns (pentru Crackman):

In general oamenii care nu cred in virus, sau cred ca e ceva nesemnificativ nu respecta regulile, de-asta am avut si un ton mai agresiv, daca le respecti imi cer scuze pentru iesirea de mai devreme.

Dar la urma urmei, chiar si de o gripa nesemnificativa trebuie sa te feresti.

| Crackman a răspuns (pentru Cosmin86):

Complet adevarat, mai degrabă ar trebui sa ne uitam la minutele din vama veche laughingo sa plece acasa si peste 3 săpt boom epidemie iar

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai mai, cum sa creada oamenii ca e ceva serios cand auzi ca foarte multi tineri au virusu dar nu stiu ca-l au, copiii la fel. Asta e serios?
Serios e cand te da de pereti cu sutele de mii, milioane si pe oricine. De aia nu respecta.
Ca daca ar fi asa, automat se va simti, vei vedea ca lumea singura va sta in case de frica teribila. Ai vedea ca se imputineaza lumea de pe strazi ca-s bolnavi si dispar din peisaj, automat se schimba brutal treaba de la sine.

Ce vad eu acum in oras e jale, lume, chestii, parcuri pline, lumea pleaca in concedii, ce dracu. Si peste 4 luni va fi la fel desi nu se respecta mai nimic.
Mai era un virus urat numit Marburg frate cu ebola parca.

AAA si stai asa, intr-un oras chinez granita cu rusii a aparut ciuma bubonica, dar e vaccin pentru ala parca.
Eu iau in serios si ma feresc cat pot, dar lumea asa gandeste.
Vecina zice "aaa, las copilu jos sa se joace ca ei si asa nu au probleme", si rade!

Alta faza, un medic si un asistent (ii stiu eu), au ajuns la spital cu covid, pana atunci au stat acasa, copilu si nevasta NU au luat, deci nici macar nu l-au luat, ce dracu e asta?

| Drimmero a răspuns:

Sanatate...sanatate dar branza e pe bani, implicit banii sunt mai importanti din cate se pare. Nu se pune oricum stare de urgenta acum, trebuie sa fie un anumit target depasit in decurs de cateva zile, undeva la 10.000 de cazuri noi inregistrate in vreo 3-4 zile din cate am inteles. Daca se revine la starea de urgenta nu se va ajunge nicaieri, mori de foame, oricum sunt destui idioti care au deschis sampania mult prea devreme

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca nu ajuta si daca ne-ar baga iar. Carantina facute pe jumate nu ajuta. Ce e aia, ieseai cu cainii, ieseai la plimbare, ieseai la cumparaturi (Asta era necesar insa), ieseai la nu stiu unde.

Plus ca nu poti paraliza economia asa ca tacit s-a zis asa:
Si-o iau putini, mor si mai putini, dar majoritatea sunt okey.
Daca omoram economia, toata populatia cam, ar sta in saracie si mizerie, vor fi infractiuni, statul pierde controlul ca milioane de oameni nu vor avea ce manca si va fi jale, s-a ales prima varianta.

Solutia era urmatoarea:
1 - Toata lumea provizii pentru minim o luna, ca se poate.
2 - Carantina totala ca la chinezi
3 - Testata toata populatia pentru a depista asimptomaticii infectati pentru a fi izolati si ei rezolvati. Cei infectati sa fie rezolvati.
4 - Inchis granitele, nu intra nu mai iese nimeni.
5- Cine nu respecta, puscarie direct.

Cand ieseai din carantina, era rezolvata treaba. Politicienii s-au facut ca fac ceva, iar acum o sa zice "nu noi, lumea e de vina ca n-a respectat normele".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca politicienii nu au boase.

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt constitutionale amendamentele.

| Sofer a răspuns:

Aflam peste 3 zile, dacă ne întoarcem în starea de urgență.

| minrest a răspuns:

Pentru ca nu ne mai permitem o stare de urgenta. Sunt datele de la spitale, centralizate, atat. Nu pot fi trucate decat in lumea ta paralela, in care te-a introdus pastorul pocait.

| PainTech a răspuns:

Nu sunt neaparat "tot mai multe infectari pe zi".
1. Se fac mai multe teste pe zi in ultima perioada. Daca faci mai multe teste e logic sa gasesti mai multe cazuri. Daca nu facem niciun test si nu gasim pe nimeni e mai bine?
2. Inca mai exista discutii ca acele cazuri nu sunt toate reale sau sunt retestari.
3. S-a decis ca toata lumea poate sa plece acasa din spitale, la ce te asteptai sa se intample? Sa scada numarul?

https://www.hotnews.ro/......zitivi.htm

Daca ne intoarcem la starea de urgenta o sa pierdem iar o gramada de timp si o sa fie probleme mari cu economia... Nu e chiar asa simplu sa ne intoarcem in starea de urgenta, trebuie echilibrat totul.

Daca lumea era mai atenta, nu se mai ratoia cand venea vorba de masti si termometre iar astia nu se jucau atat de-a politica probabil ca nu mai ajungeam in starea asta.

| AC4S4 a răspuns:

Starea de urgenta a fost data intr-un moment in care nimeni nu stia ce urmeaza, a fost data din precautie, nu neaparat pentru ca au fost cazuri multe.
Acum avem proceduri de urmat care, daca sunt respectate, vor duce la diminuarea numarului de cazuri. Vina pentru cresterea numarului de cazuri este a majoritatii PSD-PRO-ALDE. De cateva saptamani promoveaza incontinuu iresponsabilitatea. Cum ca nimeni nu e obligat sa aiba o masca, sa fie precaut. De la simpli membri PSD pana la liderul Marcel Ciolacu, PSD-istii au promovat iresponsabilitatea. Pe langa asta, se folosesc de orice mijloace (parlament, ccr, avocatul poporului) pentru a face mai greoaie implementarea oricarei masuri de precautie.

Nu mai este nevoie de stare de urgenta, dar de o inasprire a restrictiilor este nevoie. Nu se va intampla. PSD e interesat mai degraba sa-si lase votantii la bar sa petreaca, fara masuri, ca e dreptul lor (confirmat de ccr si doamna Weber). Orban a anuntat o campanie electorala fara adunari publice, fara mitinguri electorale. Normal ca PSD-istilor nu le convine, ei trebuie sa faca adunari cu mici si bere inainte de alegeri.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

O fi anuntat Orban, dar eu am un balon de la PNL ca n-am scapat ieri de ei pe strada, cum vine asta?

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Lumea trebuie sa o duca bine inainte de alegeri. Altfel nu iasa oile la vot daca nu sunt satule. Ia tine o oaie/capra nemancata si vezi ce urat face si nu te mai asculta.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost vreun miting sau adunare publica?

Faceti o comparatie intre a primi un balon pe strada si asta: https://www.youtube.com/watch?v=OKDWmRm3V_g

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Pai nu stii inaugurarea de stadion de la Timisoara? Adunarea de la Iasi?laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou, nu sunt adunari publice sau mitinguri electorale. Erau evenimente de partid.

Primarii PSD organizeaza balciuri, concerte cu hore in scop electoral cu participarea oamenilor simpli, nu destinate partidului.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Aia cu stadionu nu e adunare publica?
Ia uita-te in tribuna

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Pai noi psdistii nu credem in virus, de ce sa nu organizam

| AC4S4 a răspuns:

Nu va mai fie rusine ca sunteti PSD-ist. Am mai auzit placa asta. La PNL comentati si protestati pentru decizii precum: spalatul mainilor, purtarea mastii, evitarea aglomeratiilor. Cand guverna PSD, primul subiect de discutie era justitia (eliberam infractori, cum sa-l scapam pe Dragnea), al doilea era mita electorala (ne imprumutam si dam pensii). In vremea aceea dumneavoastra ori taceati, ori va bucurati. Asa ca mi se pare ipocrizie sa spuneti "nu sunt pesedist".
Nu-i PNL usa de biserica, au multe defecte. Dar trecerea guvernarii de la PSD la PNL a fost un pas inainte (nu stat pe loc, nu pas in spate).

| AC4S4 a răspuns:

De la: batut si gazat oameni la protest, demitere lider DNA ca ne incurca, incurajat coruptie si violenta, discurs anti-european, insultarea populatiei (platiti de Soros, drogati), lider de partid bagat in inchisoare - la consum de alcool si fumat in birou eu zic ca este un pas in fata.

Nu apar vreun partid, dar stiu cum faceti. Bagati placa cu "toate partidele sunt la fel" si la alegeri votati PSD ori nu mergeti, si avem din nou aceeasi poveste de mai sus. Ori sunteti sustinator PSD, ori vi se aplica un termen des folosit secolul trecut, dar inca valabil. Anume, "useful idiot" sau "idiot util".

In ce hal va spala Antena 3 pe creier astfel incat sa puneti egal intre "fumatul în birou" si "eliberat infractori"?
Putem lua persoane la intamplare pe Facebook, postaci de genul "Iohannis nazistul, PNL dictatori, eu sunt apolitic". M-am convins de toti apoliticii care la distribuiri au Lia Olguta Vasilescu, Eugen Teodorovici, Dana Budeanu (+ alte prostituate/interlopi) ori pagini sustinatoare a acestora.

Mai si ganditi de unul singur, nu mai tot cititi tampenii de la prostituate si interlopi si nu mai credeti toate fakenews-urile din mass-media.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca urmeaza alegerile si de ce sa pierzi voturi? De ce ti-ai taia craca de sub picioare, doar pentru cativa morti si datorita chinurilor multor vii? Si parca mai erau si ceva probleme legislative, nu mai stiu sigur, ce nu le permitea sa mai faca asta.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Parca politicienilor le pasa de noi. Aaaaa, miroase a ciolan electoral! Acum nu mai striga asa tare sa stam in casa. Sa mergem la vot si sa votam pe cine trebuie adica guvernarea. Numai dupa alegeri se trezesc iar ca exista virusul si ne baga inapoi la colivie? Ce nu face politicianul pentru ciolan. Chiar credea cineva ca Iohannis vrea sa ne protejeze? In functie de timpuri. Vine vremea sa mearga turma la vot, transhumanta cum se mai spune la cei ce duc oile. Mai muriti, la toamna mai stai un pic in casa si tot asa. Noi sa iesim bine (politicienii) pe inca 4 ani.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

"Parca". Si vezi ca Iohannis nu mai are treaba, a fost ales, poate sa faca ce vrea ca nu-l mai afecteaza politic, nu atat de mult. Asa ca el poate sa iasa si sa-ti spuna sa stai in casa sau nu.

| Crackman a răspuns:

Stai tu starea de urgență, eu am nevoie de bani sa supraviețuiesc...si depind altii de mine.
Chestia asta ori este mare făcătură ori lumea este bătută în freza, se exagerează

| suntserios a răspuns (pentru Crackman):

Boala nesemnificativa cu 12 milioane de imbolnaviri si 600.000 morti nu? Da pana nu te ia pe tine sau familia ta te doare la plua nu? Las ca stii tu de pe Facebook decat medicii nu?

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

Eu eram sarcastic cu intrebarea mea. Sunt impotriva starii de urgenta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti fi împotriva a ceva ce nu ai inteles de prima data?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Crackman):

Trebuie sa fii din cale-afara de retardat sa crezi ca o boala care a afectat atat de mult economia mondiala e "nesemnificativa".

| Crackman a răspuns (pentru suntserios):

Medicii care au inventat în istoria noastră hiv, smallpox si altele
Viata asta ori mănânci ori esti mâncat...

| Superior a răspuns (pentru Crackman):

Stii... 15% din infectari conduc la decese.
Restul de 85% de infectari nu conduc la simptome sau au forme usoare/medii/grave dar nu mortale.
Din cele 85% infectati, peste 60-70% raman cu sechele pulmonara,renala si daune aduse sistemului nervos,care ii va lasa cu handicap inca de la momentul vindecarii sau vor deveni mai sensibili la multe lucruri nu in viitorul foarte indepartat.
De asemenea cei vindecati se pot reinfecta.
Virusul asta se raspandeste,apropo,mai mult decat gripa.
Jokerul tau ar spune ceva de genul :
"These are the smart citizens you're been boasting your country with. But, when things go down, they become careless, silly and irresponsbile. It takes one individual to yell something, and the crowd will follow that like sheeps. Their thinking... their code... is all just a bad joke."

| romeo78 a răspuns:

Pentru că nu sunt cifre reale de noi îmbolnăviri. Sunt și din cei retestați. De asemenea, nu se vede cu ochiul liber, că de când a început scandalul cu curtea constituțională, cu parlamentul, cu banii împrumutați în această perioadă, cu alegerile, brusc au crescut cazurile?
Chiar ministrul a zis, că majoritatea testărilor se face în zone țintă: spitale, azile, orfelinate.
Referitor la indisciplină, totul s-a schimbat atunci când au apărut imaginile de la aeroportul din Cluj Napoca cu românii trimiși în Germania, apoi poza din biroul din guvern.
Acum toți suportăm consecințele!
Referitor la starea de urgență, priviți ce este în țările din jurul nostru.
Nimeni nu o să mai accepte să fie închis o nouă perioadă de timp!

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

S a zis clar ca numărul de îmbolnăviri raportat zilnic NU INCLUDE retestarile. Da trebuia sa apara unul mai inteligent pe net care stie el mai bine cum se numără

| romeo78 a răspuns (pentru suntserios):

Cred că citești doar ce îți convine pe internet. Caută mai multe surse, înainte să deschizi gura!
Numai în București ziceau ieri că au 100 de infectați! Gândește-te, doar 25 să fie liberi și se transformă într-un nou Suceava.
Las-o moale deșteptule!
Mai citește în arhiva lunilor martie, aprilie, ce se întâmpla în țările cu aproape 600 de cazuri!
Mă țâcă, am o vârstă, sunt mai citit decât crezi și o experiență de viață, care îți lipsește!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Esti pompier nu?

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Am citit toate sursele. Toti zic ca sunt NOI ÎMBOLNĂVIRI. clar si la obiect.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru romeo78):

Ce treabă are că "ai o vârstă"? Recunoști adevărul așa de pe Facebook?
Nu înțeleg de ce ar fi fake aceste numere. Economia deja e vai de capul ei, plus că multe afaceri nu mai funcționează din cauza virusului. Ce ar avea de câștigat ăștia șmecheri care conduc tara?

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pompier în rezervă.

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Da stiu
https://ro.linkedin.com/in/mihai-lungutescu-03197940
dar aicea de ce scrie ca esti confectionar imbracaminte?

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Si lacatus mecanic?

| anonim_4396 explică (pentru DoctorWh0):

Isi fac contracte cu dedicatie pentru diverse firme de farma. Cu mite date de sute de mii de euro.

| romeo78 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Spune-mi mie logica aici!
Avem peste 100 de infectați, numai ieri în București!
Litoralul românesc este plin cu tineri, familii, inclusiv din București!
De ce nu există focare pe litoral, dacă într-adevăr este cum spune guvernul liberi oamenii infectați!
De ce, dacă avem atâtea sute de infectări, totuși nimeni nu pățește nimic, orașe nu se închid?
De ce la începutul stării de alertă, aveam la 200 infectați, iar după deciziile Curții Constituționale au sărit la 400, apoi când au trimis legea în Parlament, au sărit la 600!
Unde este adevărul?
De ce, la încep săptămânii aveam cam 400 de infectați, iar când au văzut că Parlamentul nu vrea să dea legea cum vor, au sărit la 600.
Să fim un pic lucizi și să privim în asamblu!

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Logica e simpla. Ai nevoie de putina minte sa o pricepi.

Nu exista focare pe litoral pentru ca dureaza 14 zile uneori incubarea. E la minte cocosului ca aia se intorc in Bucuresti si aici e vizibil ca a crescut nr de infectari.

Cum adica nimeni nu pateste nimic? Aia care au trecut cu sutele prin ATI si mortii nu au pățit nimic?

Nu e logic ca odata ce CCR a demontat orice instrument de control legal a pandemiei lumea si a luat-o in cap ca oricum nu pateste nimic?

Ma iei pe mine cu

"Mă țâcă, am o vârstă, sunt mai citit decât crezi și o experiență de viață, care îți lipsește" cand pentru tine totul e o conspirație si din cauza unora ca tine care se cred mai deștepti ca medicii de pe o intreaga planeta ajungem in punctul in care avem atatia bolnavi...

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Uite asa lucizi sunt cei care dau răspunsuri ca tine... Dupa ce se informeaza de pe Facebook ul lui tanti Rodica

https://m.imgur.com/a/GkUx7cD

| DoctorWh0 a răspuns (pentru romeo78):

Când iei virusul nu faci febră instant :/
Cum a zis și suntserios, deștepții se duc la plaja, iau virusul, și după vin înapoi acasă. Odată ajunși acasă, își dau seama că s-au îmbolnăvit, și fug toți că disperații la spital.
Am o cunoștință care lucrează la spital. A zis clar că lumea vine bolnavă rău de tot și că lumea moare. Mă îndoiesc că is toți actori puși acolo că sa ne fraierească pe noi.
Eu am zis atunci când s-a terminat starea de urgenta că lumea o să își facă de cap. Și asa a fost. Grătare peste tot, petreceri de zeci de oameni, stau pe strada fara măști. Asta e. Din cauza la oameni de genul, o țară întreagă suferă. Aparent acum lumea poate să plece bolnavă din spitale. Vai de capul nostru. Aia se duc acasă, se duc la petreceri, și așa ajunge un oraș întreg bolnav.
Nu pot să înțeleg de ce ar fi toată asta o mare fraiereală. Ce au ăștia de câștigat, străzi mai libere?
Dacă nu era virusul, lumea plângea că nu are concediu și că vrea să stea acasă. Acum că trebuie să stea acasă, vor la serviciu și sa meargă la magazin.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru romeo78):

Hai sa lăsăm conspirațiile și să fim seriosi.
Nu cred eu că Gigi de pe Facebook știe mai multe decât mii de doctori.

| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Ia mai explica mi odata cum experienta ta de viata nu te a ajutat sa intelegi niste numaratori simple...

https://spotmedia.ro/......larificari

da bine ca esti tare in gura si fugi dupa toate fentele pe care le citesti tu pe net ca stii tu ca sunt adevarate alea ca ai o varsta si esti citit...

| romeo78 a răspuns (pentru suntserios):

Ce să-ți spun! Ieri, brusc ai scăzut la 400, gata 200 s-au făcut bine în 24 de ore.
Vorbește frumos că nu te-am jignit!
Sau ești postac #rezist, PNL și nu suportați critica, adevărul!

| Mosotti a răspuns (pentru romeo78):

Bine ca nu e un virus din ala cu adevarat serios gen ebola sau altele, si care te rupe deci din 100 100 sa crape ca nu exista tratament si vaccin (mi se pare ca la ebola exista) si sa vezi cum devin venele permeabile si sangerezi peste tot, stateau ei singuri inchisi!
Si sa fie sute de mii de infectari si morti, sa te roage sa iesi afara si nu mai iesi, mananci paine cu ceapa si stai in casa pana se rezolva.
Atunci nu mai conta economia daca murea toata tara curand.

Nu stau ca multi zic ca nu e mare chestie dat fiind ca foarte multi iau si nu simt, din cauza asta ei iau putin in serios.
Pai de 5 luni de zile trebuia sa avem milioane de infectati cu boala manisfestandu-se urat, noi avem ce? Ca vad puhoi pe strazi, terase, mare, munte bine mersi. Asa vad multi treaba, ca nu e cine stie ce.

O sa vedeti ca desi ordinea e cam zero, si peste 6 luni populatia o sa fie bine mersi, nu se va simti, nu vor fi milioane de infectati si afectati! Nu cont ca sunt infectati imuni, cont daca-s afectati nasol, pe aia ii numaram.
Daca chiar e ceva serios, in 6 luni am avea cel putin 10 milioane de infectati si afectati serios!

| RKBlue a răspuns:

Nu se ajungea aici daca oamenii purtau masca si daca respectau masurile.Cred ca maxim jumatate(si cred ac deja am pus prea mult) au respectat regulile.
Atatia oameni se comporta ca si caprele.Unu zice ca nu poarta masca, ca e dreptul lui, si alti zece #$&! #%(introdu cele mai rele injuraturi pe care le stii) imediat il copiaza.
Acum e si mai greu sa ne intoarcem, caci avem destui "destepti" care se impotrivesc celor mai de baza masuri de igiena.Din pacate o parte dintre ei sunt in parlament...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca stiu si ei ca nu mai crede nimeni

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La mare e plin. In supermarket-uri iar. Prin piete iar e plin. Lumea tinde sa uite repede pana si starea de urgenta

| Elynad a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect!
Sunt mai multe infectari ca oamenii nu cred. Nu cred pentru ca nu au incredere in autoritatile publice.
Asta e lumea in care traim... Neincrederea predomina si as zice ca pe buna dreptate. Dupe ce au mintit atata, cine mai poate avea incredere ca spun adevarul?

| Jus7t a răspuns:

Vedem și noi cum stă treaba.

| Pantagruel a răspuns:

Fake news.
Vin alegerile si nu vor sa-i supere pe oameni.
Si nu in ultimul rand : fake news.

| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Ne explici si noua ce e fake news?

Uite ceva pentru tine cat te gândești la explicații

https://m.imgur.com/a/GkUx7cD