| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt tot mai multe infectari pe zi (record dupa record) de ce nu ne intoarcem in starea de urgenta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca economia este deja la pamant iar banii pentru alegeri s-au adunat deja.
Acum batalia se da pe impartirea banilor de la comunitatea europeana, bani pe care generatia ta si a copiilor tai va trebui sa-i dea inapoi

79 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Nu se ajungea aici daca oamenii purtau masca si daca respectau masurile.Cred ca maxim jumatate(si cred ac deja am pus prea mult) au respectat regulile.
Atatia oameni se comporta ca si caprele.Unu zice ca nu poarta masca, ca e dreptul lui, si alti zece #$&! #%(introdu cele mai rele injuraturi pe care le stii) imediat il copiaza.
Acum e si mai greu sa ne intoarcem, caci avem destui "destepti" care se impotrivesc celor mai de baza masuri de igiena.Din pacate o parte dintre ei sunt in parlament...

| RAY a răspuns:

Pentru ca se fac mai multe teste ca inainte deci logic ca apar mai multe cazuri + cazuri gen bolovana de la spitalul cfr care a infectat tot spitalul necrezand ca exista corona eu cunosc acel spital mereu era vai de el cumparam tot si asteptau bani mereu eu unu la mine in cartier nu prea vad ca se dezfincteaza oameni sau poarta masca nici in oras

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa ne intoarcem daca vom continua asa. Prima data starea de urgență a avut scopul de a pregati spitalele, medicii si de a creste productia si achiziția de echipamente medicale. Sistemul medical e acum mai pregătit si poate face fata inca la numarul de cazuri. De aia nu suntem inca iar in state de urgenta.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că nu sunt cifre reale de noi îmbolnăviri. Sunt și din cei retestați. De asemenea, nu se vede cu ochiul liber, că de când a început scandalul cu curtea constituțională, cu parlamentul, cu banii împrumutați în această perioadă, cu alegerile, brusc au crescut cazurile?
Chiar ministrul a zis, că majoritatea testărilor se face în zone țintă: spitale, azile, orfelinate.
Referitor la indisciplină, totul s-a schimbat atunci când au apărut imaginile de la aeroportul din Cluj Napoca cu românii trimiși în Germania, apoi poza din biroul din guvern.
Acum toți suportăm consecințele!
Referitor la starea de urgență, priviți ce este în țările din jurul nostru.
Nimeni nu o să mai accepte să fie închis o nouă perioadă de timp!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca stiu si ei ca nu mai crede nimeni

| Violleta2022 a răspuns:

Ai rabdare! Inca 2 zile si se anunta iarasi "stare de urgenta" cu autoizolare in casa.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

S a zis clar ca numărul de îmbolnăviri raportat zilnic NU INCLUDE retestarile. Da trebuia sa apara unul mai inteligent pe net care stie el mai bine cum se numără

| romeo78 a răspuns (pentru suntserios):

Cred că citești doar ce îți convine pe internet. Caută mai multe surse, înainte să deschizi gura!
Numai în București ziceau ieri că au 100 de infectați! Gândește-te, doar 25 să fie liberi și se transformă într-un nou Suceava.
Las-o moale deșteptule!
Mai citește în arhiva lunilor martie, aprilie, ce se întâmpla în țările cu aproape 600 de cazuri!
Mă țâcă, am o vârstă, sunt mai citit decât crezi și o experiență de viață, care îți lipsește!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Esti pompier nu?

| AC4S4 a răspuns:

Starea de urgenta a fost data intr-un moment in care nimeni nu stia ce urmeaza, a fost data din precautie, nu neaparat pentru ca au fost cazuri multe.
Acum avem proceduri de urmat care, daca sunt respectate, vor duce la diminuarea numarului de cazuri. Vina pentru cresterea numarului de cazuri este a majoritatii PSD-PRO-ALDE. De cateva saptamani promoveaza incontinuu iresponsabilitatea. Cum ca nimeni nu e obligat sa aiba o masca, sa fie precaut. De la simpli membri PSD pana la liderul Marcel Ciolacu, PSD-istii au promovat iresponsabilitatea. Pe langa asta, se folosesc de orice mijloace (parlament, ccr, avocatul poporului) pentru a face mai greoaie implementarea oricarei masuri de precautie.

Nu mai este nevoie de stare de urgenta, dar de o inasprire a restrictiilor este nevoie. Nu se va intampla. PSD e interesat mai degraba sa-si lase votantii la bar sa petreaca, fara masuri, ca e dreptul lor (confirmat de ccr si doamna Weber). Orban a anuntat o campanie electorala fara adunari publice, fara mitinguri electorale. Normal ca PSD-istilor nu le convine, ei trebuie sa faca adunari cu mici si bere inainte de alegeri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

O fi anuntat Orban, dar eu am un balon de la PNL ca n-am scapat ieri de ei pe strada, cum vine asta?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Am citit toate sursele. Toti zic ca sunt NOI ÎMBOLNĂVIRI. clar si la obiect.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru romeo78):

Ce treabă are că "ai o vârstă"? Recunoști adevărul așa de pe Facebook?
Nu înțeleg de ce ar fi fake aceste numere. Economia deja e vai de capul ei, plus că multe afaceri nu mai funcționează din cauza virusului. Ce ar avea de câștigat ăștia șmecheri care conduc tara?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că lumea nu ar mai accepta asta. Ar fi motiv de răsturnare a guvernului prin demonstrații de stradă. Și ei vor să rămână la putere cu orice preț.

| Pantagruel a răspuns:

Fake news.
Vin alegerile si nu vor sa-i supere pe oameni.
Si nu in ultimul rand : fake news.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pompier în rezervă.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca urmeaza alegerile si de ce sa pierzi voturi? De ce ti-ai taia craca de sub picioare, doar pentru cativa morti si datorita chinurilor multor vii? Si parca mai erau si ceva probleme legislative, nu mai stiu sigur, ce nu le permitea sa mai faca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Da stiu
https://ro.linkedin.com/in/mihai-lungutescu-03197940
dar aicea de ce scrie ca esti confectionar imbracaminte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Si lacatus mecanic?

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt constitutionale amendamentele.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci acelasi numar de testari de inteligenta la Academie, pe strada sau la un ospiciu, atunci interpretarea lor va fi in functie de locul unde- si pe cine le-ai testat.
Conform rezultatelor, se vor putea trage urmatoarele concluzii:
1. "Populatia este super-inteligenta, cu IQ peste 150" (daca testele s-au facut la Academie)
2. "Populatia are o inteligenta medie, cu IQ intre 100 si 130 (daca testele s-au facut la populatia de pe strada)
3. "Populatia are o inteligenta foarte slaba, cu IQ sub 80 (daca testele s-au facut la ospiciu)

La fel este si cu testarile COVID 19, iar rezultatele ies conform mediului unde s-au facut testele.
Daca aceste teste se faceau in mediu rural, pe muncitorii de pe camp, atunci probabil aveam numarul infectatilor de 50-100 ori mai mic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Parca politicienilor le pasa de noi. Aaaaa, miroase a ciolan electoral! Acum nu mai striga asa tare sa stam in casa. Sa mergem la vot si sa votam pe cine trebuie adica guvernarea. Numai dupa alegeri se trezesc iar ca exista virusul si ne baga inapoi la colivie? Ce nu face politicianul pentru ciolan. Chiar credea cineva ca Iohannis vrea sa ne protejeze? In functie de timpuri. Vine vremea sa mearga turma la vot, transhumanta cum se mai spune la cei ce duc oile. Mai muriti, la toamna mai stai un pic in casa si tot asa. Noi sa iesim bine (politicienii) pe inca 4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cel putin pana la alegeri. Sa le iasa iar primarii si parlamentarii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoctorWh0):

Isi fac contracte cu dedicatie pentru diverse firme de farma. Cu mite date de sute de mii de euro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Lumea trebuie sa o duca bine inainte de alegeri. Altfel nu iasa oile la vot daca nu sunt satule. Ia tine o oaie/capra nemancata si vezi ce urat face si nu te mai asculta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La mare e plin. In supermarket-uri iar. Prin piete iar e plin. Lumea tinde sa uite repede pana si starea de urgenta

| romeo78 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Spune-mi mie logica aici!
Avem peste 100 de infectați, numai ieri în București!
Litoralul românesc este plin cu tineri, familii, inclusiv din București!
De ce nu există focare pe litoral, dacă într-adevăr este cum spune guvernul liberi oamenii infectați!
De ce, dacă avem atâtea sute de infectări, totuși nimeni nu pățește nimic, orașe nu se închid?
De ce la începutul stării de alertă, aveam la 200 infectați, iar după deciziile Curții Constituționale au sărit la 400, apoi când au trimis legea în Parlament, au sărit la 600!
Unde este adevărul?
De ce, la încep săptămânii aveam cam 400 de infectați, iar când au văzut că Parlamentul nu vrea să dea legea cum vor, au sărit la 600.
Să fim un pic lucizi și să privim în asamblu!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru romeo78):

Logica e simpla. Ai nevoie de putina minte sa o pricepi.

Nu exista focare pe litoral pentru ca dureaza 14 zile uneori incubarea. E la minte cocosului ca aia se intorc in Bucuresti si aici e vizibil ca a crescut nr de infectari.

Cum adica nimeni nu pateste nimic? Aia care au trecut cu sutele prin ATI si mortii nu au pățit nimic?

Nu e logic ca odata ce CCR a demontat orice instrument de control legal a pandemiei lumea si a luat-o in cap ca oricum nu pateste nimic?

Ma iei pe mine cu

"Mă țâcă, am o vârstă, sunt mai citit decât crezi și o experiență de viață, care îți lipsește" cand pentru tine totul e o conspirație si din cauza unora ca tine care se cred mai deștepti ca medicii de pe o intreaga planeta ajungem in punctul in care avem atatia bolnavi...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Pantagruel):

Ne explici si noua ce e fake news?

Uite ceva pentru tine cat te gândești la explicații

https://m.imgur.com/a/GkUx7cD

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la alegeri se întâmplă multe.
Eu de exemplu voi adopta următoarea tactică.
Sau fac efortul să fi la ușă la alegeri la 7 fără zece minute, ca să pun măna primul pe ștampilă, ca să am șanse minime să mă infectez, sau nu mă duc de loc.
Iar ca mine vor fi mulți.
Iar campania electorală, așa originală cum este ea la noi, dar, mna, va fi online!
Să vezi atunci distracție cum nu ați mai văzut!
Așa că, rezultatele la alegeri s-ar putea să fie pentru prima dată paradoxale în istoria tuturor alegerilor din România.
Dacă ar fi ei cât de cât cu cap, ar trece la votul electronic, să poți vota sau la cabină sau pe o aplicație pe mobil. Dar cum cei ce au mobil sunt majoritatea oameni cu cap, căt de cât, iar votul electronic poate fi și el fraudat la o adică, dar mai greu, decât la numărarea a milioame de hârtii în mii de secții de votare, nu o vor face.
Dar se vor îmbolnăvi așa de mulți după alegeri, încât acestea vor fi ultimele la cabină.
Așa că vom avea în curând statui și memoriale și muzee, în care vom venera covidul că ne-a scos din evul mediu întârziat.