| AlexDorinel a întrebat:

De cate ori credeti ca este mai mare numarul de infectati fata de cel raportat oficial?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.weforum.org/......omparison/

OPULAȚIA LUMII
7, 823,659, 053Populația mondială actuală
119, 340,003Nașteri anul acesta
362, 797Nașteri astăzi
50, 101,793Moarte anul acesta
152, 311Moarte astăzi
69, 238,211Creșterea netă a populației în acest an
https://www.worldometers.info/

| RAY a răspuns:

Virusul exista,se moare de la el,trebuie sa purtam masca,sa ne spalam pe maini,sa pastram distanta asta ne pazeste si de raceala, gripa, faza e ca e prea mare isterie, spaima iar stresul scade sistemul imunitar, si totusi a murit un milion din 50 de mil de covid

| RAY a răspuns:

De acord, exista dar se face prea multa isterie, panica, la tv 24 de ore din 24 se vb de covid,oameni traiesc in frica,spaima, asta declanseaza alte boli, de inima de exemplu, plus scade sistemul imunitar, nu vad ce e asa difici sa ai o masca, recomand https://www.emag.ro/......DXMDW3MBM/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe ce să îți bazezi credința, ca să îți dai cu presupusul?

| Drimmero a răspuns:

3 variante. Ori mai putine, ori chiar sunt atatea, ori mult mai multe + testele care nu se fac, chiar nu stiu ce sa mai cred. Scapam si de asta, mai avem vreo 2-3 ani de suportat, cam atat tine o pandemie, 2-3-4 ani, 1 an aproape e pa, valul 2 e cel mai agresiv si 3 va fi naspa.

| Mosotti a răspuns:

Pai gandeste-te putin, daca la 38500 testari cam, ai avut 10200 de infectari sa zicem, daca testezi 10 milioane, cate infectari ai avea? Enorml de multe, d eci nr e mult mai mare decat cel oficial.
Calculeaza un 20-30 % infectati la un oarecare nr de testati si afli cat ar fi.
Ei zic doar cati infectati sunt din testele care le fac si din cei ce se anunta cu simptome.

Deci la 10 milioane de oameni e posibil sa ai un 1, 5 -2-3 milioane infectati.

| Wr3nch a răspuns:

Da nene, ca virusul e mai rezistent la vreme rece si persista pe suprafete.

| aXy99 a răspuns:

De 5 ori.

| Dismally a răspuns:

Este cel putin dublu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca numarul este foarte mare in realitate, dar nu ies inca multe cazuri pentru ca oamenii nu se testeaza. Am avut in familie pe cineva care avea simptome de covid dar a spus ca nu se testeaza deoarece ii este frica sa nu iasa pozitiv.
In orice caz, numarul este mult mai mare si cred ca si autoritatile incearca sa ascunda numarul real de infectari zilnice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu muult peste, oricum. Stiu caz de institutie in care 2 persoane s-au simtit rau si au iesit pozitive. Doar celor 2 li s-a făcut test, ieșit pozitiv, bineînțeles. În rest, instituția închisă 14 zile. Cam așa stau lucrurile la noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numarul celor infectati este mult mai mare macar dublu daca nu si mai mult. Dar multi nu stiu/le e frica sa se testeze, sau statul nu vrea sa ii testeze ca nu se incadreaza in criteriile de testare.
Faza cu febra nu e 100% valabila in special la cei asimptomatici, dar nici termometrul electronic nu e foarte precis. Exemplu daca termometrul a fost tinut in frig, sau individul/a a umblat pe afara, s-a spalat pe fata sau are machiaj termometrul electronic arata valoare gresita.

| troleibuz a răspuns:

Oamenii nu mai mor de alte boli? Crezi ca in Romania mor 100 de oameni pe zi? Ai idee ce populatie avem?

Răspuns utilizator avertizat
| Balalau95 a răspuns:

3x cel putin
la cate teste NU se fac...

| Skarr a răspuns:

Nici alea raportate nu sunt toate reale asa ca n ai de unde sa stii :/