| anonim_4396 a întrebat:

De ce carantina si distrugere economica prin COVID? Nu inteleg. Imi explica si mie cineva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
29 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ca să nu fie distrugere și exterminare biologică prin COVID19.
Nu de alta, dar dacă nu ar mai rămâne prea mulți oameni, deja nu ar mai conta cum (nu) merge economia, nu?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

De murit murim toti intr-o zi. Exagerezi.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exagerez. Știu că murim cu toții; ideea e că dacă moare un număr enorm de oameni într-un interval relativ scurt de timp apar probleme (foarte) grave.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Sunt atatia care s-au vindecat de COVID. Un numar mare de oameni moare doar in razboi.

| Frank51 a răspuns:

Daca ai avea 10 frati si tu ai avea covid, sunt sigur ca ai alege sa ramai fara loc de munca, sa te izolezi in casa, si sa nu ii mai vezi 14 zile, decat sa ii infectezi. Cam asa se intampla acum, dar la scara mare. Incercam sa minimizam efectele acestei boli, sacrificii pe care trebuie sa ni le asumam.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Daca unii sunt nebuni si mincinosi de ce sa sufere toata lumea? De ce imi este mie si tuturor incalcat dreptul la libera circulatie? s-au trezit niste mincinosi sa inchida granite sa nu pot eu si altii sa circulam liber.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca poti fi mai explicit ar fi extraordinar, nu am inteles.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Ce n-ai inteles?

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu se intampla deloc "cam asa". Oamenii sunt fortati de autoritati sa isi inchida afacerile si sa ramana fara locuri de munca. Nu e nicio alegere a lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Autoritatile trebuie sa plece capul, nu oamenii.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare foarte normal, tocmai am spus ca se fac sacrificii, si mi se mai pare normal sa fie remunerati pe perioada asta, macar cu 50%.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca e pe primul loc viață.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pana anul asta viata nu era pe primul loc. Dintr-odata viata e pe primul loc.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Acest virus nu alege, se prinde si de cei din conducerea tarilor, si fiind si viață lor pusa in pericol, iată cum deodata se vad ca sunt si ei doar oameni si nu oameni speciali. Macar de ar învăța ceva de pe urma pandemiei.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ce sa invete? Ca stateau inghesuiti in cabinet si fumau si beau ca la bar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma refer la conducătorii tarilor si ai lumii. Sunt victime si printre ei, citeam zilele trecute despre un avocat, fost secretar de stat in MAI care a murit de Covid in spital la Timișoara chiar de 1Decembrie. Era vicepreședintele Consiliului Județean Caras-Severin.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu ma intereseaza bogatanii si cand mor ei. Multi isi ascund bolile.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe ei de tine; ce zici de asta? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Aici discutam de altceva. Discutia a deraiat.
Si zic ca atunci cand vor muri tot ce au bogatanii va ramane altora.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa... vrabia Mihai Viteazu.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Toti banii din lume nu pot opri moartea sa-ti ia tot ce ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Never let a good crisis go to waste".
https://www.weforum.org/agenda/2020/06/now-is-the-time-for-a-great-reset/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Revolutia din 89 a fost in zadar, ce pacat. Atatea crime ca sa fim condusi de vechii comunisti. Care acum joaca teatru nonstop.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Popor de prosti care voteaza aceiasi indivizi de ani de zile.

| Dragosdoar a răspuns:

Https://www.bitchute.com/video/E1LSfEzBLvGJ/
https://www.bitchute.com/video/E1LSfEzBLvGJ/

P.S Klaus Schwab, liderul FMI, zicea ca trebuie sa ne pregatim de o criza si mai mare care ne v a face sa uitam de cea din prezent. E o conspiratie scosa din gura nebunilor asta? Nu, a spus-o chiar el cu gura lui.

| anonim_4396 explică (pentru Dragosdoar):

Criza creata de ei.

| Iulllian a răspuns:

Pentru că țara e condusă denprosti

| anonim_4396 explică (pentru Iulllian):

Daca erau prosti nu erau bogati.

| Aleny4 a răspuns:

Natalia-sexy.tumblr.com