| AlexDorinel a întrebat:

De ce doar 25% din populatie s-a vaccinat? Chiar asa nu cred romanii in pandemie? Doar 25% din populatie are creier?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
66 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

Pentru ca romanii sunt experti in toate si stiu ei ca nu e bun vaccinu ca are reactii adverse, dar cand mananca toate tampeniile si fumeaza, beau alcool, etc atunci nu le mai e frica pentru sanatatea lor

| salieri84 a răspuns:

Mai Dorinele, mi-ai dat cerere de prietenie, dar imi cer scuze ca a trebuit sa te refuz, fiindca eu sunt unul dintre cei fara creier.

| Mosotti a răspuns:

De ce as avea incredere in natura si in ce sens?
E risc mare sa te ia boala, ca poti muri, poti ramane handicapat. Macar astia sunt niste specialisti si au facut ce trebuie.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, sa ai incredere in altii cu vaccinul, o sa vezi ce o sa patesti pe propria piele. Inca o data iti spun, vaccinul nu este testat suficient de mult incat sa se cunoasca in totalitate efectele adverse, ei doar preconizeaza anumite lucruri, dar nu sti pe termen lung ce se va intampla, cat timp proteina spyke circula prin corp, se pot intampla multe lucruri, nu sunt medic sa-ti enumar ce lucruri dar iti dai seama ca nu lucruri bune si pe langa asta de fiecare data cand iti refaci vaccinul aceasta proteina iar o ia de la cap etc., asa am auzit si eu chiar de la creatorul acestei tehnologii ARN sau cum se numeste. Oricum, fa-ti vaccinul, poate nu o sa mai faci mostenitori asa naivi ca tine, ca pana la urma toti ajungem in pamant mai devreme sau mai tarziu!

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei007007):

Am facut vaccinul de 4 luni, si e ok, anticorpii au aparut in sange, deci face ce trebuie acest vaccin, n-au fost tractoristi astia care l-au facut.
Copii nici nu doream si nu doresc, deci nici n-ar conta.

Si daca ajung in pamant mai devreme ce? Oricum ajungeam mai tarziu.

Anticorpii aia sunt pentru virus, nu are ce sa faca altceva.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Mosotti):

Omule, pe multi ii aud ca au facut vaccinul de 4 luni, de 6 luni etc. si nu au nimic, dar mai asteapta nitel vreo 5-10 ani sa vedem ce se intampla cu tine. Poate tu nu-ti doresti copii, dar alti oameni isi doresc si vor sa traiasca o viata linistita nu sa stea la coada pentru pastile pe la 30-40-50 ani. Am inteles ca nu-ti pasa daca ajungi mai devreme in pamant, deci, te salut si poate ne vedem "face-to-face" in rai sau poate in iad, cine stie. Te salut!

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

laughing e cas si cum ai bea ceva,te ametesti si spui gata alcoolul s-a dus la cap laughing vezi tu anticorpi,frate cata prostie in lumea asta.
Deci sa inteleg,tu nu aveai anticorpi pana sa faci vacinu asta? Ma mira cum de ai trait pana acu,sau ai stat la borcan ca muraturile laughing

Ideea este ca majoritatea oamenilor habar nu am pe lume sunt,desi au trecut pe la scoala,au invatat chestii generale,vorba vine ca au invatat,ca de invatau si pricepeau ceva siar fi pus intrebari.
Stiu o sa vii sa spui ca nu aveai anticorpi pentru virusul peste prajit laughing tocmai asta voiam sa arat,voi,tu si alti crezi ca noi avem anticorpi specializati pentru fiecare agent strain in parte. Pune mana pe o carte ceva,mai informeaza-te.
Ai facut vaccin impotriva cui? E ca si cum te duci la razboi dar pe acolo nu-i nimeni,tragi si tu aiurea dupa nori laughing vii inapoi gata am fost la razboi,dar nu ai facut de fapt nimic.
Chestia nu e daca ti se intampla ceva sau nu,este vorba de control,de prostie,asa vad aia daca omu poate fi controlat,manipulat,despre asta e vorba, ca vaccinu ala de fapt este egal zu zero, is de fapt niste substante chimice si atat, unora le poate face rau pentru ca is mai sensibili, altora nimic, dar bine sigur nu face ca n-are cui.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu se va intampla nimic, stai linistit, si asa in 6 luni in colo anticorpii dispar, nu tin 10 ani oricum ai da-o.
In 5-10 ani nu mai e nici oasele din vaccinu ala.

Nu va mai luati dupa conspirationisti fie si daca-s medici sau ce sunt.
O sa vezi ca e cum zic eu, sa nu uiti.

E adevarat ca la Johnson and Johnson poate apare un sindrom grav, dar asta vor adauga acum in prospect.
Aia se stie ca au fost cazuri.
Efectu apare la 42 zile de la vaccinare, dar nu apare in 5-10 ani.

Uite aici:

https://www.hotnews.ro/......ce-fda.htm

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Nu aveam anticorpii aia inainte, am facut analiza inainte si dupa vaccin.
Inainte de vaccin aveam 24 si dupa aveam 17943.
Range era ca daca e sub 50 e ca si cum n-ai anticorpi.
Deci e clar.

Anticorpi Anti SARS-CoV-2 IgG

| GopnikulBogdan a răspuns:

Nu cred în vaccin pentru că pot să existe efecte adverse (alergii sau respingeri ale organismului).
Acestea pot să vină într-un timp scurt, sau într-un timp lung, dar nu mă refer la febra de după administrare.
Din punctul meu de vedere, medicina mai are foarte mult de lucrat pentru a deveni eficientă.

| LupusDei1993 a răspuns:

Deoarece majoritatea prefera sa creada in teorii ale conspiratiei decat sa creada in stiinta. Plus analfabetii functionali.

| Flar3 a răspuns:

Asta datorita prostiei omenesti. Se vor vaccina si mai multi, dar asteapta-te sa mai stai inca vreun an sa ajungem la 50-60% din populatia tarii care s-a vaccinat.

| Mosotti a răspuns:

Eu nu ma tem, e normal sa apara acei anticorpi ca am ceva in corp, ca sa bata virusu in caz ca vine, e f logic.
Iar daca ei au target virusu, e f bine, macar sa nu vina.

Lasa sa misune mascatii in corpu meu, si cand vine infractoru, BUM, joc, culcat, pac tzac.
Decat sa nu am politai in sistem, si cand vine dusmanu sa fiu descoperit.

| Mosotti a răspuns:

Am citit f bine, eu vad logic ce se intampla, nu am frica.
Dupa vaccin au aparut politai in sistem cum s-ar zice si misuna pe acolo in control, daca vine dusmanul, il arde, asa si e nomala sa fie.

Vaccinul face ca sist tau natural imunitar sa dea acei soldatei care misuna in corp, NU bagi anticorpi atificiali.
Deci e f okey.

| Mosotti a răspuns:

Asta m-am intrebat si eu, stiam ca anticorpii apar doar cand apare dusmanul, dupa ce dusmanu e eliminat, ei trebuie sa dispara si reapar cand iar vine dusmanul.
Aici m-am gandit de ce apar fara virus!
EI nu ar fi trebuit sa fie detectati daca nu era virusul acolo.

Insa vedem. Poate corpu a invatat sa dea, au aparut prima data la alarma falsa, si dupa aia va da cand vine dusmanul, deci iar nu e o problema.

Analiza de anticorpi am facut-o la o luna si 6 zile de la rapel. Deci anticorpii aia misunau de mult acolo. Nu am facut imediat dupa rapel sa zici ca erau acolo doar primele zile la inceput.
Dar nu aveau ce cauta acolo in absenta virusului.

| ania a răspuns:

Au creier dar se folosesc de dreptul primit de la Dumnezeu de a decide pentru viata lor.

| relian a răspuns:

laughing Dorele asta chiar ca e cea mai tare intrebarea a ta.Deci daca ai 25%, aia is minoritari corect? Atunci de ce crezi tu ca aia ar avea creier si restul de 75 nu?
Aia 25% is cei mai speriosi oamenii, aia mor la prima bruma indiferent ce medicatie iau sau ce ar face, aia se sperie si de umbra lor laughing

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Dar tu stii cei aia pandemie? Du-te si cauta in dectionar apoi vina si mai baga un 50 laughing
Daca asta e pandemie, atunci alte boli din care se moare de N ori mai multi decat de rahatu asta, aia cum se mai numeste?
Pandemie este atunci cand oamenii mor si vezi insirati pe margina drumlui, cand oamenii cad ca si mustele laughing aia e pandemie nu peste prajit.Tu si cu Dorel asta 2 comunistii din aia indoctrinati, vorba cuiva de aia aveti pozele astea la profil laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pandemie nu e aia cand mor oamenii pe rupte, ci cand e o boala care e raspandita pe tot globu chiar daca nu omoara pe nimeni si indiferent de cat de periculoasa e sau nu e. Si prostia o poti numi pandemie daca e sa o luam asa, ca e la foarte multa lume de pe tot globu.

Termenul de pandemie nu are treaba cu gradul de periculozitate si cat de grava e boala.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca am probat, din trei in trei luni am facut analiza, am facut-o si inainte de vaccin ca sa vad ce si cum, acum la 6 luni au mai scazut. Inainte de vaccin rezultatul a fost mai mic de 50, dupa aia aveam cam 17500, daca esti sub 50 inseamna ca nu ai anticorpi cum s-ar zice.
Si am facut vineri doza trei de Pfizer.

Sunt tot anticorpii aia pentru tot, insa depinde ce anume recunosc acei anticorpi. Ca poate pe anumiti dusmani nu-i recunoaste, nu stiu exact dar asa cred.

Oricum am zis, nu au facut testul concret sa vedem cei vaccinati cum se comporta la sursa de virus.
Si aici exista ceva intrebari.
Au spus doar ca peste 90 % din cei de la spital nu-s vaccinati, dar atat.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

N-are cum sai mai recunoasca si stii de ce? Pt ca si anticorpii aia mor,nu traiesc cat omu sau cat pomu laughing.Mai baga,mai cauta, mai informeaza-te.
Inseamna ca nu ai anticorpi cum s-ar zice laughing aia da chestie tare.
Cum s-ar zice daca nu ai avea anticorpi ai muri in cateva zile, luni maxum.

Cum am mai zis dupa ce sistemul fabirca mai multi anticorpii aia nu se duc de suflet rapid, mai stau pana mor, stiu si eu cateva zile, de aia la inceput aveai 50 sau ce spui tu, apoi mai multi, iar acum deja numarul scade.
O sa scada exact cum a fost inainte de vaccinu minune laughing
Cu alte cuvinte ai facut vaccin sa fii si tu la moda laughing

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Arata ce spui, adu din dictionar sa vad daca e cum spui tu.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Azi au venit analizele de luni, nr de anticorpi a urcat la 17873 in urma dozei trei de vineri, deci a revenit la cum era in urma primei doze si a rapelului din aprilie.
Dat fiind ca inainte de vaccin in martie aveam 24, adica sub limita de 50 cat era pe foaie, e clar ca nr lor au urcat considerabil.

In mod normal, anticorpii ar trebui sa apara doar cand apare dusmanul, daca dusmanul nu e, ar trebui ca anticorpii sa nu fie detectabili in sistem. Adica corpul sa produca doar cand e cazul.
Dar na, aia e, ei sunt pe teren aiurea de fapt acum.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Deci din dex:

EPIDEMÍE, epidemii, s. f. Extindere a unei boli contagioase într-un timp scurt, prin contaminare, la un număr mare de persoane dintr-o localitate.

PANDEMÍE, pandemii, s. f. Epidemie care se extinde pe un teritoriu foarte mare, cuprinzând mai multe țări, continente.

Gravitatea bolii nu are treaba cu termenul de pandemie.
Poate fi o pandemie mai pericoloasa sau mai putin periculoasa. Faptu ca mor 100 oameni sau 5, nu inseamna ca nu e boala extinsa pe tot globul.
Asa ca aia e, trebuia sa te documentezi inainte sa zici ca nu e asa cum am zis eu.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

E bun rau de tot laughing deci nu ai nimic, nu esti bolnav, nu ai virus dar ai anticorpi laughing pacalesti organismul, il pui la munca aiurea, asta da lucrare.
Deci recunosoti ca is aiurea laughing dar desi recunosti tot bagi vaccinuri, urmeaza si doza 4 si cine stie cate doze laughing mai bine bagaiu ceva dize de bere ca is mai bune decat rahatu lor.

Uite fa tu experiment pentru tine, cauta o persoana bolnava, dar una care sta la pat, tu vaccinat fiind cu 3 doze laughing mergi si dai sa bea din sticla apa, apoi bea si tu, dai sa manicne cu lingura apoi foloseste aceiasi lingura.
Faci experimentul asta si vezi daca dozele alea ce leai facut au vreun efect.
Daca aia nu fac testari fa tu sa le arati ca au dreptate, asta daca au, daca nu stai si tu al pat, dar macar stii pe viitor ce sa faci sau sa nu faci.

| Mosotti a răspuns:

Ei s-au referit ca este raspandita pe tot globu, nu s-au mai luat ca sa fie neaparat si un nr foarte mare, pentru ca ar fi fost daca nu se luau deloc masuri, si nu e cazul sa pui ca e pandemie abia cand boala a distrus multi oameni, o pui mai devreme ca sa se ia masuri.

Au pus titlu asa, ca sa intre masuri in vigoare, probabil ca trebuia oficial sa o declari pandemie ca sa bagi aceste masuri, o fi un protocol, nu stiu.
Gripa nu e numita pandemie ca nu e pericol, nu trebuie luate masuri, deci nu e nici un interes sa declari asa.

Deci fara nici o masura e pandemie ca la definitie! Nu declari pandemie la ceva care chiar ajunge sa faca ravagii, declari ceva ce face ravagii in mod normal chiar daca n-a ajuns inca sa faca. Au gandit-o f bine baietii, ca nu-s cu 4 clase aia.

Vi tu acum si contrazici un glob intreg de mari specialisti in domeniu, nu prea e in ordine.
Daca esti medic virusolog, daca ai cercetari cu acte si cu dovezi ca ei mint, e altceva, dar tu n-ai.

A dracu nedocumentata boala, dar stiu destui care au ajuns la ATI cu covid fara gust si misor, deci realitatea arata ca boala exista.
De unde sti tu ca umfla cifrele? Ce dovezi concrete ai? Ce interes ar avea sa umfle cifrele? Eu zic ca din contra, sunt mai multi bolnavi decat declara ei.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Lasa ma sa muncearca organismu asta ca de aia ii dau sa manance pana la urma, si e bine ca soldateii sunt pe front, ca in caz ca vine dusmanelu, BUM, sa atace fulgerator de repede, sa nu mai piarda timpul organismul pana da drumul la soldati.

Deci e f bine asa. Nu are sens acel experiment ca oricum si nevaccinat poti lua boala si sa nu sti ca o ai.
Plus ca oricu, s-a zis ca poti lua boala si vaccinat, doar ca mai greu si ai simptome mai usoare la o adica.
Dar o iei daca anticorpii nu-s asa eficienti, altfel o iei si f rapid scapi de ea.

E bine ca sunt in garda, ca umblu si eu prin magazine si risc in orice moment sa iau boala, asa ca soldatii la datorie.
Deci nu e deloc degeaba. Era degeaba daca in mediul meu nu aveam nici o sansa sa iau virusul, atunci da, pentru ca era nonsens.
Dar cand esti in pericol in orice moment, e altceva.
Am mers si cu metroul, deci aia e.

| Mosotti a răspuns:

Asta e clar ca toti alearga dupa bani si nu stiue cum sa-i mai faca prin orice mijloace.
Eu am zis ca au declarat ca ar fi pandemie ca sa mai ia masurile macar si alea care s-au luat, carantina, masti, si altele.
Ca probabil daca nu declarau asa, n-ar fi putut legal lua aceste masuri, asa ca au declarat-o de dinainte ca sa nu si ajunga pandemie in sensul ala ca se imbolnavesc f multi.

Desi eu cred ca a fost pandemie si este, cred ca s-au imbolnavit f multi dar nu au simptome, au sistemul imunitar foarte bun.
Asta stiu cu OMS-ul si cu banii, stiu si la spital cum iti oferea bani sa semnezi ca declari ca ruda ta a murit de covid, desi nu era asa.

O boala o si studiezi dar nici n-ai timp sa studiezi prea mult, trebuie sa faci ceva mai repede.