| AlexDorinel a întrebat:

De ce la sat se respecta mai mult regulile decat la oraș?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Taranii se ajuta intre ei

| Drimmero a răspuns:

Pai ce reguli sa respecti la sat?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De circulație?
Da, acolo și caii se opresc la semafor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si ce vrei, sa stea in casa? rolling on the floor La oras se mai merge si la scoala...

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

La sate e cea mai mare rată de abandon școlar. Copiii muncesc cot la cot cu părinții în gospodării, nu toți merg sau își permit să meargă la școală. Și nu toți au vreo școală prin apropiere.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Https://www.edupedu.ro/......-sanatate/

Da. La oras se omoara cu topoare pe strada. Asa e.

| raMLesS a răspuns (pentru AlexDorinel):

"Nu, dar în general am văzut că la sat sunt puțini oameni pe străzi. La oraș e plin de tineri peste tot unde mergi"

Asta pentru ca un sat are cateva mii de locuitori fata de un oras care are sute de mii.

"Și ce la sat nu se merge? Din contra, se merge mai mult la sat, la sat nu prea se chiulește pentru că la sat copiii știu ce e aia bătaie, pe când la oraș copiii merg la școală când vor"
Ai fost vreodata in vreun sat? Daca vorbesti de vreun sat abandonat de lume cred si eu.

"Exagerezi, sunt mulți copii la sat care au bani și sunt mulți copii la oraș care nu au bani."
Afirmatia asta e egala cu 0, nu are pic de sens si e irelevanta, esti batut in cap rau de tot... cred ca ar fi cazul sa mai iesi si tu din casa ca toata ziua pui intrebari tampite. Deja au inceput userii sa vorbeasca pe discord despre cat de... esti.
Auzi si tu "Care e importanta ploii".
Esti batut in cap baiete.

| Cracanul a răspuns (pentru raMLesS):

Da cine sunt aia de pe discord de conteaza ce barfesc ei si ce pareri au? Ala nu e grupul de tigani?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca au mai mult bun simt.

| cfrtobias a răspuns:

Poti da niste reguli care se respecta mai mult intre sat si oras? sa compari, sau poate de obicei in sat poate is si oameni mai batrani si isi vad de treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca la sat nu prea sunt reguli

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Frică de ce? Să treacă pe trecerea inexistentă pe roșu? Ce reguli nu se respectă la oraș?

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns:

Dacă e vorba de puținii oameni de pe străzi, așa au fost mereu. La sat mai au o curte unde stau afară cu oamenii, la oraș trebuie să mai ieși pe stradă sau în parc că nu poți sta închis între pereți, iar satele au mult mai puține instituții și magazine, în plus locuiesc și mai puțin oameni că doar sunt case, nu blocuri.

| tonyc7 a răspuns:

Pt ca acolo e comunitatea mai mica, toti oamenii se cunosc intre ei si nu vor sa isi strice relatiile normale de convietuire.

| Ionut123987 a răspuns:

Pentru ca la sat majoritatea sunt crescuți mai bine, mai frumos și cu mai mult bun simt.
(sa nu se înțeleagă greșit, și la sat sunt handicapați, și la oraș sunt oameni buni)
Plus ca la sat toată lumea cunoaște pe toată lumea și nu poate să-ți dea politia locala amenda pentru ca ii e cumva de părinții tăi, acolo, cunoștințe, ălea, ălea! Înțelegi? La mine de exemplu nu trece cu vederea chiar orice.