| AlexDorinel a întrebat:

De ce Rusia a fscut un vaccin inca din August da la ei tot cresc cazurile?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate tarile au creat vaccinul, nu doar Rusia, dar este in testare minim 18 luni si asta intr-un caz fericit ca sa poata incepe vaccinarea oamenilor, fiindca vaccinurile nu se fac oamenilor daca nu sunt testate 5-10 ani, din cauza efectelor negative sau chiar mortale, pe care le pot produce oamenilor.
Pana acum s-au facu teste pe soareci si alte animale. Australia deja a inceput testarea si pe oameni, dar numai cine s-a oferit voluntar si se pare ca au avut probleme grave de sanatate cu cei vaccinati, asa ca, s-a oprit testarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba l au facut daca nu e si aprobat pentru productia de masa.

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca putini au vrut sa se vaccineze, in plus nu se stie cand a fost pus pe piata vaccinul dupa ce l-au facut.

| anonimg a răspuns:

Vaccinul este pentru preventie, nu si pentru tratament.
De asemenea un vaccin poate sa fie bun pentru unii, iar altora sa le faca rau.
Apoi chiar si vaccinat, tot te poti imbolnavi. Nimeni nu garanteaza ca odata vaccinat nu te vei mai imbolnavi de boala pentru care a fost creat vaccinul.