| Gabriel2606 a întrebat:

De ce se fac restrictii noi daca avem vaccin si s-a inceput vaccinarea?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Bună întrebare. Uite că cei din categoriile expuse (medici, asistente, bătrâni din azile) au fost vaccinați dar principale focare ce ridică numărul zilnic de cazuri sunt tot în azile și spitale.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S a vaccinat o parte mult prea mica a populatiei inca... De altfel se vede ai in numarul mare de infectari zilnice. Cand o sa fie vaccinata peste 50% din populatie o sa dispara si restrictiile.

| Mosotti a răspuns:

Raspunsul e urmatorul, pentru ca ei zic ca desi tu vaccinat nu faci boala, esti purtator de virus, si deci poti sa o dai la cei nevaccinati. Asa au zis astia.

Insa e nonses ca ar fi purtatori pentru ca anticorpii in mod normal distrug virusul, ca de aia nu mai faci boala! Si deci nu mai ai virus de dat.

| relian a răspuns:

De ce? Simplu,pentru ca au vazut ca inca oamenii nu-s speriati,cat trebuie,deci mascarada continua laughing nu exista nici un virus,nimeni n-a demonstrat nimic,daca era vorba de o bacterie aia da,o vede orice prost,dar nu puteau baga un circ cu o bacterie tocmai cum am spus aia este ceva viu,se poate vedea si cu ochiul liber,deci si daca ar fi fost o bacterie rea de musca,cunoscando o puneai rapid la colt.

Asa ca ce sau gandit talharii lumii sa bagam ceva ce nu poate vede nimeni,tot sistemul medical sa spuna in cor ce vor ei,iar oile trebuie sa asculte de lumea medicala,asa este corect.
Acum vino tu si spune ca nu este virus,poti? Nu poti,dar nici ei nu pot arata ca exista,dar ei au puterea,cine esti tu si cine is ei? Deci pe cine crede lumea pe un medic sau pe unu ca mine necunoscut,sau ca tine?
Oile merg dupa cum le spune cainele,adica doctorul,iar cainele dupa cum ii dicteaza stapanau,adica OMS,ONU,etc.
Singura tara unde nu i se poate impune inca nimic este SUA,asta pentru ca legea da dreptul oricui om sa posede arme,deci le este teama sa incerce obligativitati asa cum se intampla in restul lumii.

Uite aici in Texas s-a ridicat orice interdictie,au lasat la latitudinea fiecarei companii daca primeste in cladire cu sau fara masca. Unde pui ca pe strada nu sa umblat niciodata cu masca.
Unde pui ca aici nimeni nu te obliga sa faci vaccin,pentru ca legea spune clar ca omu poate sa aleaga,iar pe de alta parte ei nu pot demostra ca exista o epidemie,oile nu stiu cei aia epidemie,unde pui ca sa murit de orice, mult mai putini decat anii trecuti.

deci de aia in restul lumii se poarta masca si se obliga la vaccinuri,oile trebuiesc speriate de moarte laughing deocamdata nu-s speriate mai deloc si lor le este foarte teama pentru milioanele ce le iau fara sa faca nimic.
Lumea deja este condusa de lepre,de lipitori,de analfabeti si de gasti de tahari,de habarnisti,ce spun aia,restul aia trebuie sa faca.

Au observat ca unia incearca sa iasa din linie,au vazut ca poti fi rasturnati,exemplu Trump,cand toata planeta era convinsa ca o sa piarda el a castigat,apoi le-a aratat ca nu este oaie,au observat ca vor sai desfiinteze,SUA iesise din acorduri internationale sub Trump,asa ca ei de pe atunci au planuit toata mascarada asta,de cad au pierdut si unu ca Trump a aratat lumii ca inca mai sunt oameni pe aici, ca nu toti sintem oi.
Si or sa mai se trezeasca sau or sa mai iasa si altii gen Trump, lor de asta le este frica, de aia vor ca toata lumea sa stea in linie, in tarc, sa iesi cand spun ei, sa faci ce spun ei, niste neica nimeni au ajuns sa conduca lumea.
Sintem niste lasi, asta este adevaru, ne este frica de niste papagali, care daca sar ivi o revolta cad la prima ploaie laughing cam asta e adevaru.
Stiu ca ce am scris o sa fie sters pentru ca si astia de pe TPU is oi din alea nu de rasa, is oi ce le papa lupu prima data laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu avem vaccin si NU s-a inceput vaccinarea
e, echivalentul diferentei dintre un euro si un leu vechi, diferenta e de un euro...
adica, o sa avem vaccin si s-a inceput vaccinarea in momentul in care procentele vor fi semnificativ SEMNIFICATIVE, pana atunci e tot o frectie la picior de lemn... mai ales ca asa zisa vaccinare e tot o gluma de gen "uite avem politicieni... CINSTITI"

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cum nu avem vaccin daca eu deja m-am vaccinat saptamana asta?! Cu pfizer.

| Vântulalb a răspuns:

Cum spunea un "savant" aparut la tv, vaccinul te ajuta la interior, nu la exterior.
Adica, faci tu o forma ma usoara (uite ca acum imi dau seama ca e primul vaccin care nu te protejeaza total) dar poti transmite altora boala cu mainile, cu nasul, cu tot trupul tau.

| Mopmop a răspuns:

Vaccinul te ajuta in cazul in care iei boala sa faci o forma usoara. Restrictiile sunt din cauza ca oamenii se tem. Asta se reflecta si in cazul celor care lucreaza cu bplnavii cu covid. Pun pariu ca in anul ce a trecut multi au murit din cauza neglijentei cauzate de Frica!

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Degeaba vaccin, daca nu exista si oameni doritori, iar valul creste

| Mosotti a răspuns (pentru Anonimmaaa888890):

Eu am fost doritor si m-am vaccinat cu Pfizer.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai inteles DELOC raspunsul meu, nu e vorba de faptul ca tu te-ai vaccinat e vorba de FAPTUL ca nr de vaccinati sunt doar o picatura mica in ocean, si pana nu exista un procent indeajuns de ridicat, "vaccinarea" e doar o gluma pentru ca de fapt... NU EXISTA

dovada e absolut clara, se baga carantina in diverse orase, inclusiv Bucuresti, inclusiv daca esti vaccinat trebuie sa, scoti declaratia lu' peste

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Aaaa, in sensul asta, ai dreptate, insa ar trebui sa se vaccineze multi, de aia era bine sa fie obligatorie, ca altfel nu mai scapam niciodata.

| PiouelPol a răspuns:

Pentru ca a crescut numarul de cazuri.
In afara de restrictia cu schimbarea orei carantinei de noapte, nu cred ca mai e in vigoare alta masura noua.
E o presiune foarte mare pe spitale in momentul asta, cu peste 1200 de pacienti in terapie intensiva. Daca sunt multi in terapie intensiva, ajungem la situatiile din spitalele din Piatra Neamt si Matei Bals, se supraincarca sistemul electric, spatiul e putin, resursa umana putina si obosita.
De asta, pentru a mai reduce din presiunea pusa pe spitale.
In continuare sunt persoane nevaccinate, din categoria tinerilor, medicii spun ca acum a scazut varsta persoanelor internate in terapie intensiva, asa ca vaccinarea degeaba a inceput daca nu sunt decat sub 10% vaccinati.