| Nume6 a întrebat:

De ce se numește Coronavirus sau Covid-19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca virusul arata ca o coroana de aici si numele lui

| mgtow a răspuns:

C19 asa e mai bine.

| Catrice a răspuns:

Ca erau unii lipsiți de inspirație ca sa dea un nume mai fain.

| Sofer a răspuns:

Asa l-au denumit cei ce l-au creat.

| LPCTSTR a răspuns:

Este cliseic spus coronavirus in mare parte fiind vina televiziunii.
In realitate, noul coronavirus nu este denumit COVID-19, ci SARS-CoV-2 (de la Sindrom Respirator Acut Sever- CoronaVirus - 2; scurt istoric al denumirilor: MERS-CoV, apoi SARS-CoV, apoi SARS-CoV-2).
COVID-19 este boala ce reprezinta patologia, cum se manifesta. Cum denumirile sunt in engleza, d-ul vine de la "disease" care inseamna boala. Este ca la SIDA, HIV este virusul, SIDA este boala de dupa virus.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce vrei sa numesti

Cornoavirus - o sub familie din care face parte virusul despre care ai tot auzit in ultima vreme

SARS-CoV-2 - denumirea virusului (Sindromul Acut Respirator Sever - Coronavirus - 2)

COVID-19 - denumirea bolii provocate de acest virus CO (corona)VI (Virus) - D (desease) - 19 (Din 2019)

E la fel ca in cazul HIV - SIDA/AIDS, HIV e denumirea virusului iar SIDA/AIDS e denumirea afectiunii data de infectarea cu HIV.

HIV - Human Immunodeficiency Virus - Virusul Imunodeficienței Umane
AIDS - Acquired Immune Deficiency Syndrome - SIDA - Sindromul imunodeficentei Dobandite

E amuznat ca noi stim denumirea virusului in engleza si folosim denumirea in romana.

Cu alte cuvinte, ambele denumirie mentionate de tine sunt valide, doar ca se refera la alte chestii.

| RKBlue a răspuns:

Covid-19
Co-COVID
vi-virus
d-disease(boala)
Coronavirusurile sau coronavirinele, abreviat CoV, sunt o subfamilie de virusuri din familia coronaviridelor care include 4 genuri Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus și Deltacoronavirus. Practic denumirea vine de la numele subfamiliei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca e un coronavirus (au mai fost o gramada in trecut) si e aparut in 2019... https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus

| DoctorWh0 a răspuns:

Coronavirus = grup de virusuri.
COVID-19= COronaVirusDisease-19 (19 deoarece a aparut in 2019)

| NYØ2002 a răspuns:

Co-Corona
Vi-Virus
D-Determinată
Si 19-cred ca de la 2019

| DoctorWh0 a răspuns (pentru NYØ2002):

D de la disease(boala)