| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre coronavirus și COVID-19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| MaryMaria333 a răspuns:

COVID19 ii denumirea si corona virusul este suferinta unora.

| Salontanul a răspuns (pentru MaryMaria333):

Gresit!

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Salontanul):

Mai, daca nu i'am spus omului asa in detaliu( ca nu sunt dictionar universal) asta nu inseamna ca e gresit! Asa i-am spus si la colegu tau, macar i-am zis din cunostintele mele, fara misto. Daca cel/cea care a intrebat a inteles din raspunsul meu mai bine, si mi-a dat funda, nu suntem de vina nicicare. Acuma ce facem aici, ne batem pentru o amarata de funda? Da ce suntem noi, copii de 5 ani?! Daca sti tu mai bine, da'i tu un raspuns mai bun de pe net! Mna ce aa facem, fapta ii implinita.
Si hai sa o luam logic. Iti spun si tie: cum naiba ii denumirea la valul asta? Care daca nu celebrul "COVID19"! Ii acelasi lucru, aceeasi infectie cu "corona". Corona... NU DE AIA SUFERA UNII? Sper ca macar tu intelegi.

| Salontanul a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ala-i baiul! Ca i-ai raspuns total gresit. "Corona virusul" nu este suferinta ci o categorie de virusi si se numesc "Coronavirusi" (scris impreuna). Macar daca citeai pe link-ul ce l-am dat eu! Insisti intr-o greseala!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsul celui de mai sus este gresit. Coronavirus este o familie de virusi. Covid 19 reprezinta un virus (o forma noua) aparut in 2019. Citeste si aici: https://bit.ly/2MxvMDb

| JicaContra a răspuns (pentru Salontanul):

Salontanul a raspuns corect, nu stiu de ce dai funda unuia care nu a explicat diferenta si a aruncat acolo un raspuns

corona virus FARA ARTICOL HOTARAT este o denumire data unei idei generale de familie NUMEROASA de virusi

daca pui articol hotarat in schimb: corona virsuUL, devine numele popular dat COVID-19, pentru ca asta e rahatul pe care il mancam in ziua de azi

| MaryMaria333 a răspuns (pentru JicaContra):

Cumetre daca din raspunsul meu a inteles stapanul cel mai bine, cu ce a gresit el? Ce, ti ciuda ca nu ti'a dat tie funda? No las ca ti'o dau tie, no problem rolling on the floor Ar fi de preferat sa nu mai judeci tu atata raspunsurile altuia. Da tu unul mai bun daca esti asa geniu! Stiu ca is "trantite acolo 2 vorbe" dar cel putin i'am spus sincer, cu cuvintele mele, si fara misto.
Hai sa o luam logic, nu "COVID19" ii spune la valul asta, ii denumirea lui,, si corona ii ceea ce sufera unii? Ii acelasi lucru, doar ca literele difera!

| JicaContra a răspuns (pentru MaryMaria333):

Si ti-a raspuns Salontanul foarte la obiect, iar eu am dat un raspuns CRISTAL CLAR, nu vad ce te prefaci ca nu intelegi din el si ma iei cu "stapanul" sau cu "te judec", ei bine NU te judec DELOC, doar arat cu degetul EVIDENTUL!

| MaryMaria333 a răspuns (pentru JicaContra):

Ok. Fie )))