| Anoniq a întrebat:

După cat timp de la acordarea primului vaccin primești certificatul verde? Am auzit de la unele persoane că doar de la a doua doză. Cum e până la urmă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite cam așa e:

Îl poți descarca imediat, dupa prima vaccinare cu Pfizer.
Însă devine valid (adică, valabil) doar DUPĂ 10 zile de la rapel (a doua vaccinare cu Pfizer), practic, incepând cu a 11-a zi. Nu din a 10-a zi, cum cred multi! Nu poti insela, fiindcă in fiecare locație unde se solicită certificatul verde ti-l scanează la intrare. Dacă e "verde" e valid, dacă apare cu "rosu" e invalid (incă) și nu iti acceptă intrarea, desi il deții.

Dupa primul vaccin Pfizer trebuie să astepti inca 21 de zile pana la al doilea, apoi inca 10 zile pana cand certificatul e valid.
În total, 31 de zile (o lună).

Cu J&J, "scapi" mai repede, începând cu a 11-a zi de la vaccinare, certificatul verde e valid.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

14 zile dupa a doua doza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10 zile dupa a doua doza.
10 zile dupa vaccin daca e Johnson care se face cu 1 singura doza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La primul vaccin primesti dovada si poti scoate si certificatul verde doar ca il scoti degeaba. Cand il pun sub aparat (telefon) arata rosu si nu este valabil si la al II-lea vaccin abia dupa 14 zile devine verde. eu mai am o saptamana pana atunci cand va deveni verde. Ia softul Check DCC si convinge-te!

| Lukasssz a răspuns:

Daca faci J&J primesti certificatul verde in 10 zile.

Răspuns utilizator avertizat