| Ninii293948 a întrebat:

Buna, sa ma lămurească cineva, ca nu înțeleg. De pe 1 Februarie expira certificatul pentru cei care nu au și a 3 doza de vaccin. Eu m-am vaccinat cu a doua doza Moderna in Decembrie. Când trebuie sa fac a 3 doza? După 3 luni, sau 6? O sa îmi expire și mie certificatul verde? N am cum sa ma vaccinez acum cu a 3 doza pentru ca e prea devreme. Deci?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Boosterul (a 3-a doza) se face dupa 5-6 luni, dupa ce ai facut rapelul (doza2 de vaccin).

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 1 februarie expira certificatul celor cu doua doze făcute cu peste 9 luni in urma. Și el doar o directivă europeană care face referire la călătoriile între state nu înseamnă că va fi aplicată și în România. Daca tu te ai vaccinat cu doza 2 in decembrie încă 8 luni de acum nu ai probleme

| gabicoo a răspuns:

Expira pentru cei care l-au facut in prima parte a anului 2021. Tu faci doza 3 la 9 luni de la doza 2.

| nevermatch a răspuns:

Bună, e o modificare a regulamentului UE referitor la trecerea la frontiere între statele membre. (Nicidecum o directivă).
Teoretic, nu ar trebui să aducă nicio modificare pe plan intern, dar cum certificatul nu are o reglementare internă și se foloseste tot acela necesar pentru frontiere, nu știu răspunsul, probabil nu va interveni totuși nicio schimbare în România. Ar încălca orice principii ale previzibilitătii ca anunțul să se facă cu o zi înainte.