| InOrOut a întrebat:

E adevarat ca vaccinul anti covid contine virusul covid mort din care organismul nostru invata sa faca anticorpi dupa cum il taie capul? Si vaccinul asta nu infecteaza celulele, nu? Daca ar infecta celulele ar fi un virus obisnuit.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, virusii nu sunt vietati propriu-zise, cu toate ca se pot inmulti.
Ca urmare, nu putem vorbi despre "virusi morti" (ca in cazul bacteriilor).
Impotriva bacteriilor se fac vaccinuri cu bacterii slabiti, aproape morti, prezenta carora in organism provoaca "invatarea" si declansarea anticorpilor.
Impotriva virusilor nu se pot face vaccinuri asemanator bacteriilor (din acest motiv multi sustin ca nici nu este posibila "vaccinarea antivirus".
Mecanismul impotriva virusilor consta in blocarea capacitatii lor de inmultire, prin distrugerea stratului protector care le "incapsuleaza".

35 răspunsuri:
| InOrOut explică (pentru GabiDumitrescu):

E clar, "Există în desfășurare studii cu vaccinuri anti-cancer", e varza autorul. Nu se poate face vaccin pentru cancer! Cancerul nu e o boala, e o defectiune a celulelor. Sunt `n` tipuri de cancer! Ar insemna sa faci un "vaccin" aparte pentru fiecare individ care are cancer si sa functioneze doar la el. Ala nu e vacin e terapie genetica. Asta vrea Billi Gheti sa faca cu virusul bacteriophage. E complicat.
Toata fraza asta "Există în desfășurare studii cu vaccinuri anti-cancer, fie că vorbim de melanoame, blastoame sau carcinoame. Există în desfășurare studii cu vaccinuri care să reverseze, posibil, cauzele biologice ale autismului, schizofreniei sau demenței." reprezinta TERAPIE GENETICA si nu vaccin! E inspaimantator ca s-a ajuns in 2021 sa se utilizeze terapia genetica. Asa se pot crea zombi si himere. Asa vine apocalipsa. Cu terapie genetica imi pot creste aripi (prin intermediul unui retrovirus sau adenovirus).

| InOrOut explică (pentru GabiDumitrescu):

Uite:
"Do retroviruses change your DNA?
Retroviruses use reverse transcriptase to transform their single-stranded RNA into double-stranded DNA. It is DNA that stores the genome of human cells and cells from other higher life forms. Once transformed from RNA to DNA, the viral DNA can be integrated into the genome of the infected cells."
retrovirus - terapie genetica
cine stie cate tipuri de virusi exista care modifica adn-ul

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Prostii!

Răspuns utilizator avertizat
| Laura162 a răspuns (pentru InOrOut):

"Cum sa faci vaccin impotriva bacterilor? happy impotriva bacterilor sunt antibioticele, atat."

Ca tratament, nu. Ca profilaxie (si cred ca-i evident ca la asta se referea Bula), exista improtriva: tuberculozei, difteriei, tetanosului, tusei convulsive, holerei, febrei tifoide, pneumococului, meningococului, Hib, antrax...