| Mihaela2022 a întrebat:

Cât de sigur e vaccinul anti covid? Am citit pe internet ca virusul Delta care a aparut recent se ia chiar daca te vaccinezi.
Cat de adevarat este? Merită sa fac vaccinul sau nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Problema ta e ca in cealaltă intrebare aparent ai dat cu jet la ce ti a zis medicul iar acum ne spui citez "am citit pe internet" de parca internetul ar fi plin de medici epidemiologi

| sierra1 a răspuns:

Tu ești cea care așteaptă un bebe și medicul ți-a zis să faci vaccinul?

| johnnny123 a răspuns:

Este cel putin la fel de sigur ca orice produs farmaceutic pe care l-ai luat vreodata in viata ta, de la aspirina pana la sirop de tuse.

Oamenii care urla ca este nesigur si ca ei refuza sa-l faca pentru ca "nu stiu ce este in el" habar n-au nici ce este in paracetamol, dar asta nu-i impiedica sa-l ia cu pumnul de cate ori stranuta.

Da, virusul se poate lua si transmite chiar daca esti vaccinat, dar riscul de a face forme grave sau de a muri este redus cu cel putin 90%. Iar asta ar trebui sa-ti raspunda si la intrebarea "Merita?".

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Nu-ti poate oferi nimeni garantii.

| VoidEternal a răspuns:

Normal ca "merita".

| Yuoia a răspuns:

Doamne, bine ca nu se ia prostia!

| Hammurabi a răspuns (pentru Yuoia):

Mai ai puțin răbdare, că în RO a apărut o tulpină care e contagioasă... laughing

Răspuns utilizator avertizat
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Vaccinul NU imunizează. Orice vaccin ai fi făcut, chiar și până să apară Delta, ai fi luat virusul dacă era să-l iei. Vaccinul este făcut să fii mai rezistent, adică să iei mai greu virusul și să dezvolți forme mai ușoare ale afecțiunii, adică să ai șansa să nu ajungi cu tuburi pe gât că acolo s-a cam terminat cu tine.
Decizi tu dacă merită sau nu să faci vaccinul.

| Smolbean a răspuns:

Poți sa faci covid, de orice tip, orice varianta. și dacă te ai vaccinat. Secretul e ca faci o forma mai ușoară, care nu necesita spitalizare, decât în cazuri fff rare.
Totul depinde de tine și de crezul tău. Vrei sa nu mergi în spital și sa ai o forma ușoară, ca o răceala simpla? Sau vrei sa te riști, și sa ajungi cu ventilație, poate chiar sa mori?
Nu exista siguranță de 100% ca se va întâmpla asa, dar lucrul asta e valabil pentru orice vaccin, inclusiv gripal, pentru rujeola, sau ce vaccinuri mai exista.
Multă sanatate!
PS: Eu am cele 2 doze, urmează a 3a în decembrie, cu pfizer.

| emilllyya a răspuns:

Poti lua si "variantele" vechi ale sale. Vaccinul are o eficienta mare, insa nu e completa, cu alte cuvinte e posibil sa nu te ajute la nimic, desi acestea nu sunt cazurile comune. Tu alegi daca merita sa il faci sau nu. Ai sanse sa nu faci o forma grava, insa nu este garantat ca nu vei lua virusul, ca nu il vei transmite si ca nu vei muri de la el. Singurul lucru pe care il face este sa micsoreze cu mult sansa sa faci o forma grava, insa asta nu inseamna ca vei fi protejat complet. (e o posibilitate sa nu dezvolti deloc anticorpi)

| Grigore31 a răspuns:

Romanul se pricepe la politica la fotbal si mai nou la terapie genica mARN.