| Maxx23 a întrebat:

Lămuriți-mă și pe mine. Tot aud felul că de la vaccin anti-covid mori sau o pățești mai rău. Nu știu ce să mai cred! Voiam sa fac vaccin.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde tot auzi?

| Maxx23 explică (pentru suntserios):

De la persoane, pe net.

| suntserios a răspuns (pentru Maxx23):

Poate e cazul sa schimbi sursele de la care auzi lucruri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai crezi tot ce auzi. Asta este soluția. Să verifici sursa de informație. Să nu trăiești după zvonuri.

| Lukasssz a răspuns:

Fa vaccinul linistit, nu patesti nimic

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

Nu mori si nici nu sunt efecte adverse grave cum ar fi infertilitatea pe 3 generatii, mutatiile ADN-ului, pactul cu satana sau mai stiu eu ce tampenii debiteaza conspirationistii religiosi si analfabetii functional (nu este o jignire, ci o categorie bazata pe cercetari) care alcatuiesc mult peste jumatate din populatia Romaniei. Nu te miri oare de ce avem un trai atat de mizer iar tara arata atat de rau la toate dar tot noi avem populatia care se cred genii in toate?
De fiecare data cand auzi o astfel de teorie conspirationista, pune-l pe **** ala (ca sa nu scriu jignirea direct) sa-ti arate un document oficial care atesta asta. Daca nu, sa-ti arate licenta lui de doctor (desi nu e certitudine ca am vazut si doctori dusi cu pluta conspirationisti). In orice caz, ai sa observi o mare lipsa a logicii si a detaliilor pe care ar trebui sa aiba teoriile lor conspirationiste.
Uite niste exemple:
• Ei sustin ca vaccinul te omoara, ca o murit nu stiu ce om. Ok, sa zicem ca a murit de la vaccin desi nu vad cum. Pai dar conspirationistul ala de ce se leaga de un deces cand pe langa acel deces se vaccineaza sute de mii care n-au nimic, printre care si eu? Astia sute de mii de ce nu mor, dar daca moare unul din motive necunoscute gata de la vaccin si ar trebui sa nu-l mai facem niciunul cand avem atatea lucruri puse in joc? Ce... la celelalte vaccine nu se moare unul la un milion?
• Cica la ATI gasesti si vaccinati si nevaccinati. Pai de ce nu ne vorbesc si de procentul de vaccinati si nevaccinati din acea sectie? cateva persoane vaccinate (si probabil fara rapel) vs restul de mii de persoane fara vaccin ar trebui sa spuna multe. Dar nu se leaga de asta pentru ca au iq mic. Si inca ceva. Acei foarte putini vaccinati de la ATI... de la cine oare au luat virusul? Hmmm... avand in vedere ca un vaccinat transmite cu cateva zeci la suta (nu mai știu procentul exact) virusul, iar doar un sfert din populatia Romaniei este vaccinata, pai cel mai probabil de la un nevaccinat. Hopa!
• Si un vaccinat transmite virusul. Da, il poate transmite dar sansele scat. Si nu conteaza daca-l transmite. Important e cum il primim. Daca toti am fi imunizati, n-ar mai conta transmiterea pentru ca boala s-ar comporta ca o simpla raceala. Iar in plus, daca toti am fi vaccinati, virusul ar disparea de la sine pentru ca toti avem anticorpi.
• Nu am incredere intr-un vaccin facut in cateva luni. Ei bine, tehnologia mRNA este studiata de mult timp, la fel si virusurile din grupa CORONA. A fost o urgenta si o necesitate mondiala pentru crearea unui vaccin impotriva acestui virus, si prin urmare toti s-au axat pe el. S-au finantat multi bani, mult efort, multi cercetatori si oameni de stiinta. In plus, nu toate virusurile sunt la fel. Unele au structuri diferite si ataca in mod diferit. In functie de virus prin ce este, ce face, ce ataca, cum ataca, cum se divizeaza si asa mai departe anti-virusul poate aparea mai repede sau mai tarziu. Iar unele virusuri pot fi foarte rezistente sau sunt si cele care sa isi schimba forma rapid scazand eficienta vaccinului.
• De ce la covid apare in cateva luni dar pentru cancer deloc?
Conspirationistilor, cancerul e provocat de un virus? Care mai e si ala? E cu totul alta mancare de peste si intram intr-un domeniu mult mai vast si complex, unde daca m-as avanta n-ati fi in stare sa cititi fluent termenii pe care i-as folosi, dar pai sa si intelegeti ceva.

| Maxx23 explică (pentru CIaudiu):

... Sunt zapacit rau dar si foarte suparat. Mulțumesc pentru răspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt foarte bine. Nu am murit, nici nu am patit-o mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu esti aici emisarul lor? Du-te, cerceteza etc...Nu te mai baga in seama pe-aici! Nu suport bagaciosii!

| Maxx23 explică:

Nu am chef de glume.

| relian a răspuns (pentru Maxx23):

Si tu esti tot din asta raportor, te deranja raspunsul meu? Atunci nu mai trebuia sa intrebi, ori daca nu iti place un raspusn nu mai citi.Niste lasi de 2 lei, asta santeti

| Maxx23 explică:

Si acum ce sa mai cred cum e vaccinul?