| anonim_4396 a întrebat:

O mare prostie certificatul asta verde, probabil cineva castiga bani si de pe urma lui, adica cei care l-au creat; de ce zic ca e o prostie? In el apare ca ai fost vaccinat in schimb covid-19 se transmite si la cei vaccinati si acestia dau mai departe fara probleme, deci ramane o problema de siguranta nationala care datorita pribegiilor unor melteni care vor sa vada Nispiurile de Aur acum toamna sau a altora care se duc pe la furat cate 1 luna prin afara, vin aici si ne imbolnavesc, dar certificatul arata ca si ei au fost vaccinati.
Nu degeaba in Romania avem peste 1000 de noi cazuri zilnice si vor tot creste.
Trebuia oprita migratia asta si nu introducerea de certificate verzi si alte prostii care oricum nu ajuta la nimic.
Eu consider (si nu trebuie sa fiti de acord cu mine) ca pana nu sta fiecare in granitele proprii pentru o perioada destula de timp, ani de zile, incat sa treca acest virus, virusul va continua sa existe.
Voi ce parere aveti referitor la acest certificat verde?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu stiam ca:
1. "Certificatul Verde" este un certificat de atestare enregetica
2. Coronavirusii exista de mult (mii de ani), sunt identificate si cunoscute de mai multe decenii, iar atunci se numeau "virusi de gripa".
3. De cca. 2 ani (in 2019) "gripa" a fost botezata "Covid 19"

... restul este ghiveci...

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Ghiveci este in capul dumitale:
1. certificatul verde la care m-am referit este acela care atesta ca ai facut vaccinul impotriva covid-19, culmea se numeste tot certificat verde si nu eu am dat aceasta denumire desi dumneata vrei sa pari inteligent aruncat vina pe mine ca si cum eu am spus non-sensuri cand am folosit denumirile corecte si uzale.
2. evident ca am si spus covid-19, stim cu totii ca virusii de tip corona sunt responsabili si cu gripa sezoniera, dar sa-mi arati undeva unde eu am vorbir de covid la modul general si nu am spus covid-19,
3. de fapt corect este sars-cov2!
dar unii vor sa se dea destepti, pesemne dumneata esti unul care considera ca covid-19 nici nu exista, tu si babele care refuza sa poarte masca prin supermarketuri spunand ca ce nu vad nu exista.

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

1. Acum m-am uitat pe un certificat de vaccinare si NU scrie pe el "Certificat verde"!
Mai mult, nici nu prea contine culoare verde (nici pe site, nici in versiunea PDF, iar pe hartie este tiparit alb-negru.
2.-3. Invata microbiologie, atunci vei intelege mai bine despre ce am scris!
Nu am scris ca nu exista (Corona virusii exista de mii de ani si au fost identificati de mai multe decenii).
Variante exista si difera intre ele ca la orice organism, inclusiv la oameni.

| Catrice a răspuns:

Aceeași părere ca și despre vaccin.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Si care e aceea?

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Nu dau voie adminii, iau suspendat dacă zichee hee