| AlexDorinel a întrebat:

Pana la urma cum a apărut pandemia?

Sunt deja 2 ani și China încă nu vrea sa recunoască ca e făcut în laborator.

Eu cred 90% ca e făcut în laborator. Chiar dacă chinezii mănâncă toate cacaturile tot cred ca e făcut în laborator și china trebuie izolata.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Coronavirusii sunt cunoscuti de peste un jumat de secol, nu au fost inventate acum.
De fapt, coronavirusul este unul din virusii care au produs "gripa", care acum este rebotezat "covid". tongue
In china a aparut doar o varianta noua, cu comportament diferit fata de cel anterior. Asemenea variante apar si disper mereu, cum sunt si varianta Delta sau Omicron.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AlexDorinel):

Am scris: coronavirusii sunt cunoscuti de peste un jumat de secol (dar exista de mii de ani)!
Variante au fost si vor fi tot timpul (asa este natura de existenta a virusilor).
Restul sunt propaganda pentru interese.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu cred ce am invatat la scoala, cu multi ani in urma.
Daca doar acum 2 ani "a aparut" coronavirusul (si covid), atunci eu de la ce am avut simptomele lui cu 20 ani inainte (pierderea mirosului si a gustului, febra, afectarea plamanilor)?

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AlexDorinel):

Atunci nu au fost telefoane "destepte" si media manipulata prin internet. tongue

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

laughing nu crezi pe nici unu,asta daca te duce capu mai mult decat pe oi. Virusurile nu exiata,poate la calculatoare,acolo da sunt,is de fapt programe care umbla si iti strica softul din calc tau.
Virusuri ca organisme nu-s mai pe nicaeri,de vreo jumate de secol vorba lu Bula au fost inventate,dar de vazut nu le-a vazut nimeni pe nicaeri.
Sunt de fapt ceva teoretic,o boala trebuie sa aiba o cauza,cand nu stii cauza ce faci? Hai sa te vad,tu de ai fi scula,ai o fabrica de facut dopuri de pus in urechi ce ai face?laughing Ai inventa un organism,spui uite organismul asta,doara descrii,ca de arata nu ai ce,deci organismul X face si drege,aveti nevoie sa va puneti dopuri in urechi si ala nu mai intra laughing
Oile asculta,ca de aia sunt oi,gata sigur cum sa nu,dopuri,daca trebuie punem,iar tu uite asa te faci milionar,miliardar,ca tot visezi tu la bani multi laughing
Au facut in laborator ce? Ce filme ai mai vazut iar? Eu inteleg ca e la moda filmele astea SF dar una e filmu,alta e realitatea.
Dar sa stiti ca filmele astea, uite ce idee mi-a venit acu laughing dorinele tata esti bun, serios esti bun, uite intrand aici la tine, acu pe loc imi veni o idee.
Astia au studiat de ceva ani mintea omului, a oilor in general si au vazut cum functioneaza.Asa ca in ultimii ani daca ati observat,la moda au fost filmele SF cu tot felul de virusuri,care te fac zombii si tot asa,au tinut-o lant intruna,asa ca in mintea omului oaie deja a incoltit samnata,iarba,desi e iarna oile vad iarba verde laughing de aia majoritaea si cred in virusuri,in vaccinuri,totu a fost planuit,pregatit din timp.

Stii cum e, cand ai o vaca o pregatesti din timp, mancare, malai, apoi incepi sa mulgi la ea si tot multi atat cat poti stoarce.

Uite la asta nu ma gandii, recunosc.Dorinele tataie omu face focu cu coceni de la porumb,inca,asta care au teren si pun porumb laughing iar tu si altii veniti cu inventii,cu povesti ca unia fabrica organisme in laboratoare,ma tu ai baut ceva laughing ori ai fumat ceva papadie?
China, pai ce face ma china bun, arata si mie ceva bun facut de china laughing aia nu fac nimic nici din inaimplare, la ei nici intamplarea nu umbla pe acolo laughing si tu si altii veniti cu de astea, chinezii, baba si mitraliera laughing

| Mosotti a răspuns:

Nu, in pietele lor se vindeau animale vii care erau aglomerate, se si taiau in fata clientului, si de acolo, animalele alea aveau virusul de unde au venit ele, si asa s-a raspandit.

Ca daca era din laborator stiau si americanii si australienii, ca si ei erau in laburile alea, nu doar chinezi.

Si e f simplu de ce nu e din laborator, pentru ca nu suntem in stare sa facem asa ceva! Noi nu stim mai nimic despre cum merge sistemul imunitar si multe altele, deci nu poti face ceva care sa afecteze ceva pe care nu-l cunosti.

Omu e departe de a face un virus sa faca ce vrem noi.

| Sofer a răspuns:

Degeaba izolam China dacă nu a trecut virusu asta. Dar asta cred si eu ca e făcut in laborator.

| Lukasssz a răspuns:

Cine stie ce au facut chinezii-_-

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar in orice caz lumea s-a saturat de tot de pandemie, restrictii si coronavirus.

Răspuns utilizator avertizat
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Tu realizezi ce efect asupra economiei ar avea izolarea Chinei? Majoritatea produselor sunt importate din China.

| 19flo79 a răspuns:

Tie iti plac conspiratiile SF happy
Oficial, pana la ora asta, nu e facut in laborator!

Si cam cum te gandesti tu sa izolezi China? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns (pentru 19flo79):

Ești mic laughing

| Robert265 a răspuns:

Nimic nu e veșnic și nimic nu e la fel... Omul a cauzat aceasta problema mai mult el s-a folosit abuziv de roadele pământului și a poluat pământul deci ne merităm soarta ne asumăm vina pentru toate! Doamne ajuta!