| Tudor7654 a întrebat:

Poti sa scapi de carantina daca faci test si iese negativ? Sau odata ce te-au sunat sa stai in carantina trebuie sa stai oricum?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Odata ce te-ai sunat sa stai in carantina, ai obligatia sa stai in carantina, 10 zile sau 14 pana iti confirma ei. oricum iti va trimite zilnic Politia sa te verifice, la diverse ore, daca esti sau nu acasa.

| Tudor7654 explică (pentru Violleta2022):

Si sunt obgligat sa fac test dupa ce ies din carantina? Sau nu neaparat? Si daca sunt obligat pot sa ma testez doar cu test pcr sau pot si cu cel de saliva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tudor7654):

Iti vor comunica ei.

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Dacă trebuie sa mergi la serviciu, probabil, cei de la serviciu îți vor cere test, însă, DSP - ul spune, de regulă, că, după cele 14 zile de carantină, ești liber să ieși în lume.

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Si nu te pun si ei sa iti faci test? Dsp-ul dupa ce se termina carantina

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Tudor7654):

Du te la Dsp si intreaba i pe dînsii.

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

În discuția inițială pe care ai avut-o cu ei, trebuiau să îți spună asta, Tudor. Știu că, dacă ești vaccinat, nu se face test după cele 14 zile de carantină, doar dacă lucrezi și firma solicită acest test. Dacă ești însă nevaccinat, nu știu. Dar, din câte știu, DSP-ul, dacă ți-a făcut testul la intrarea în carantină, dacă ar fi obligatoriu, ar trebui sa te contacteze înainte de ieșirea din carantină pentru un nou test. Tot ei trebuie sa se asigure ca ești bine. Dacă ei nu ți-l fac, nu te pot obliga pe tine sa ți-l faci pe cont propriu.

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Deci daca nu ma testeaza cand intru in carantina nu ma pot obliga sa ma testez dupa ce ies din carantina?

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Uite, am sunat pe cineva care tocmai ce a trecut prin boală. Nu ești obligat, la ieșirea din carantină, să te testezi. Așa mi-a zis.
Cât despre ceea ce tocmai m-ai întrebat, tu practic te-ai autoizolat, nu? Nu știe DSP-ul, nu știe medicul de familie, ci tu ți-ai făcut un test, a ieșit pozitiv și te-ai autoizolat, corect?

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Pai asta e, nu m-am autoizolat. Deci? Cum e atunci

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Dar te-ai testat?

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Nu, n-am facut-o

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Bun. Și care e dilema ta, Tudor?

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Nu am

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Bun răspuns. happy

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Deci pe bune, daca e asa cum am zis ce o sa se intample dupa ce ies din carantina, ma vor obliga sau nu?

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Nu, nu îți cer test.

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

E bine atunci. Multumeschappy

| EcceHomo a răspuns (pentru Tudor7654):

Sănătate îți doresc!

| Tudor7654 explică (pentru EcceHomo):

Asemenea

| Tudor7654 explică (pentru Tudor7654):

Atunci mai am o intrebare. Doar o sa ma sune sa imi spuna ca s-a terminat carantina si atat? Sau nici macar asta?

| Mayhem666 a răspuns:

Trebuie sa stai.

| Emma30555 a răspuns:

După 14 zile poți ieși fără nici un test, se considera ca nu mai poți fi contagios atât timp cât nu ai avut nevoie de spitalizare. Dacă era nevoie de test îți comunicau ei dar nu e cazul.