| NoName75 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti rostul vaccinului anti-covid?
Oms a zis ca daca faci vaccinul în continuare poti sa iei virusul, poti sa trimiți mai departe, trebuie sa porti masca in continuare.
Atunci pentru ce e?laughing

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

- Dacă mă v@kchinez, nu o să mai port masca?
- Ba da! Masca se va purta în continuare.
- Dar restaurantele se vor deschide, oamenii vor putea lucra normal?
- Nu!
- Dar dacă ma voi v@kchina, mai pot face boala? Cât timp durează imunitatea dată de vaccin?
- Nu știm care e perioada de imunitate dată de v@kchin, dar știm sigur că trebuie repetat periodic.
- Dar dacă fac v@kchinul, îi mai pot îmbolnăvi pe cei dragi?
- Bineînțeles, v@kchinul protejează doar pe cel v@kcinat, nu îi protejează pe ceilalti, tocmai de aceea se va purta mască în continuare.
- Adică nu facem v@kccinul ca sa arătăm că ne pasă de cei dragi, ci doar ca să arătăm că ne pasă de noi înșine?
- Cam așa.
- Dar dacă v@kccinăm toți copiii, școala poate reîncepe normal?
- Nu, pentru că cei mici vin acasă, la bunici, și pot transmite boala acestora.
- Dar dacă mă v@kchinez, voi putea merge la concerte și meciuri, pe stadioane?
- Nu, acestea vor rămâne închise, pentru a se evita aglomerațiile, unde se poate răspândi virusul purtat chiar de către cei v@kchinați.
-A, deci distanțarea socială, dezinfectarea și toate restricțiile de acum se vor păstra în continuare?
- Da.
- Și atunci de ce să mă v@kccinez?
- Ca sa faci o formă mai ușoara a bolii.
- Și dacă am făcut deja o formă ușoară a bolii, tot trebuie să mă v@kccinez?
- Da, pentru că te poți reinfecta.
- Dar mă pot reinfecta și dupa v@kccin.
- Da. Dar cu v@kccinul, virusul nu te poate ucide.
- Dar nici boala nu ucide decât într-un procent extrem de mic. Și ești sigur că virusul nu îi poate ucide pe cei v@kccinați?
- Nu.
- Și atunci, de ce sa imi fac v@kccinul?
- Pentru că e un efort internațional extraordinar, material, informational și logistic să se vândă cât mai multe v@kccinuri. Se incearcă inclusiv șantajul, că nu vei mai fi primit in avion, la scoala, la medic, la muncă, daca nu ești v@kchinat.
Despre asta e toata povestea: s-a ajuns la un șantaj mondial, de frică să nu eșueze toată campania de propagandă la fel cum a eșuat și propaganda cu v@kchinul împotriva gripei porcine, în 2009. Apropo, nu mai face nimeni gripă porcină, nu mai moare nimeni de AH1.

(Preluat de pe Nasul.TV)

| NoName75 explică (pentru Nilsson):

Asta e cel mai bun raspuns până acum
Degeaba eu ma chinui sa explic lu' ăsta "suntserios" ca daca face vaccinul numa pe el il protejează
Pe alții nu
Eu is tanar și pe mine covid nu prea ma afecteaza
Eu imi asum riscul infectarii dacă iau covid

| NoName75 explică (pentru Nilsson):

Dar stai ca vor sa dea patronii bani la oameni sa se vaccineze
Se poate sanataja mai bine ca asa?laughing

| Nilsson a răspuns (pentru NoName75):

Asta până nu o să fie ștearsă și întrebarea și toate răspunsurile, cum mi-a fost șters de asemenea și primul răspuns.
Proștii, când nu au argumente în fața adevărului, recurg la cenzură.

| NoName75 explică (pentru Nilsson):

Sigur va fi sters dar asta e
Încet încet intrăm iar în comunism unde liberă exprimare nu mai exista

| Februar30 a răspuns (pentru Nilsson):

Interesant dialogul pe care l-ai postat. Intre cine era? Mersi!

| Nilsson a răspuns (pentru Februar30):

Era o postare de pe Facebook a paginii Nasul TV, e retoric dialogul și arată inutilitatea practică a vaccinării.

44 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rostul vaccinului e sa nu se mai moara si sa nu se mai faca forme grave. Nu știu ce e greu de inteles.

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Eu credeam ca daca ma vaccinez o sa apar pe cei din jur dar se pare că nu
Eu pentru mine nu ma vaccinez ca is tanar sănătos și pentru tineri rată de mortalitate e de doar 0.4%
Aia de vindecare ii de 99.6%
Bătrânii sa se vaccineze dar numa cine vrea, dar deja incep ăștia cu amenințările pentru cine nu se vaccineaza
Tocmai șeful DSU Raed Arafat a zis ca vaccinul nu va fi obligatoriu dar cei vaccinati se vor bucura de mai multe drepturi

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Pai daca a zis ca nu e obligatoriu, inseamna ca nu e obligatoriu. Ce sa mai discutam. Nici sa ai pasaport nu e obligatoriu, da asta inseamna ca nu te poti bucura de acelasi drepturi ca aia care au.

Si da, ii protejezi si pe restul. Ca fiind vaccinat organismul tău distruge mult mai rapid virusul.

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Degeaba distruge mai repede dacă deja eu am infectat câteva persoane
Vaccinul asta este de folos doar a bătrâni și ăia cu boli cronice ca ei fac forme mai grave
Ba da totusi, sa scoti un vaccin și să zici ca in continuare de poti îmbolnăvi de boala aia pentru ca ai facut vaccinul nu mi se pare un lucru inteligent
Pe lângă ca OMS s-a făcut de râs anul
Odată lauda Suedia ca ei nu au băgat restricții dure, odată zice ca trebuie sa închidem Europa, odată zice ca școlile trebuie închise, odată ca școlile trebuie deschise deci nici ei nu stiu ce e de facutlaughing
Ăștia is oamenii ăia școliți frate apoi cand sunt puse în niște situații de genu nu mai stiu pe unde sa o ia

| NoName75 explică (pentru suntserios):

*pe batrani

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Cine a zis ca te poti imbolnavi in continuare? Ca producatorii au declarat peste 90% protectie.

Si sa stii ca eu cunosc personal oameni tineri și în forma care au ajuns la ati din cauza de covid.

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/ro/QANDA_20_2467
Citeste asta dar tot nu numa începutul

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Na,sa nu bati nici tu, nici statul de sănătatea mea
Dacă ei mi-ar da un document în care spun ca daca nu ma vaccinez si fac forme severe spitalul m-a refuza eu nici nu stau pe gânduri și semnez
Ca sa nu zică ca sistemul sanitar va fi suprasolicitat din cauza noastra, cei nevaccinati

| NoName75 explică (pentru suntserios):

*sa nu bati capul

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Vezi tu, dreptul tau la sanatate e garantat de constitutie asa ca nu te poate pune statul sa semnezi. El trebuie sa te trateze chiar daca tu nu vrei vaccin ca te crezi invincibil. Si daca se cred invincibili 50% din populatie e posibil sa stam inca 3 ani cu sectiile de ati la capacitate maxima.

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Omule
Boala asta la tineri are o rată de mortalitate de de 0.4%
Rata de vindecare e de 99.6%
Despre ce vorbim?

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Ti am mai scris la o intrebare.
Vorbim despre sectiile de ATi din aproape 200 state care sunt pline pana la refuz.
Vorbim de perioade in care cele mai performante sisteme medicale au ajuns la colaps.

Vorbim de sisteme medicale care nu mai pot trata bolnavi cronici pentru ca nu mai au fie personal, fie infrastructura fie nu pot asigura siguranta neinfectarii.

Vorbim despre un numar de 2 milioane de decese intr-un an provocate de acest virus.

Toate astea de mai sus in conditiile unor masuri de securitate sanitara cum nu au mai exista pe planeta.

Pricepi desprece vorbim in imaginea de ansamblu?

Sau in continuare daca nu te afecteaza pe tine cui ii pasa?

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Dar și dacă îmi pasă pe cine salvez dacă ma vaccinez?
Pe mine?laughing
Dacă aș salva oameni din jurul sa mai zicem dar asa nici vorbă

| NoName75 explică (pentru suntserios):

*din jurul meu
Apoi tu vaccineaza-te
Un medic de 54 de ani sau ca a avut a murit din cauza vaccinului
Vaccinul este încă în perioada de testare până in 2023
Eu nu vreau sa fiu cobai asa ca...
Succes celor ce se vaccineaza(succes la viata ca nu is șanse mari să nu pateasca nimic)...

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Cine murit din cauza vaccinului?
Uite ca s au vaccinat cateva milioane deja, si supriza, sunt in viata inca happy

| NoName75 explică (pentru suntserios):

A murit Gregory Michael
A murit Sonia Acevedo
În Israel is câteva morti din cauza vaccinului
Ba eu nu stiu, tu nu ai internet decât pentru TPU?
Documenteaza-te omule

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Ciudat cum stii cu ca Gregory Michael a murit datorita vaccinului cand nici macar medicul legist nu a afirmat treaba asta, ba chiar investigatiile insa se desfasoara.

La fel si de tanti din Portugalia. Absolut nicio dovada momentat ca vaccinul a provocat decesul... Iarasi e curios cum stii tu cu singuranta ca asta e cauza.

Da, prin Israel au murit nista batrani. Iarasi, nicio legatura dovedita cu vaccinul.

Maine o sa zici ca unul lovit de masina a facut vaccinul si de aia a murit.

Am internet sa ma informez.
Fix de aia nu fac afirmatii din astea hazardoase, ca X a murit de la vaccin, ca Y a murit de la vaccin. Pentru ca nu exsta asemenea informatii verificate oficial nicaieri

| Mosotti a răspuns:

Sa fi tu imun! La asta ajuta, ce treaba ai tu cu aia care nu se vaccineaza? E problema lor daca iau virusul.
Dar in mod normal nu prea ai mai avea ce da mai departe, ca sist imunitar ataca virusul si il anihileaza, deci ce sa mai dai mai departe?
Cel mult poti da pana ce lupta cu virusul inca nu e finalizata si inca exista virusul, insa in mod normal treaba se intampla rapid de tot, ca altfel daca dureaza prea mult, apuca sa te imbolnaveasca.

Dar sigur, poti lua virusul de la cineva infectat, insa nu mai conteaza, ca, corpul il va distruge f repede.
Nu stiu de ce te mai pune sa porti masca, asta mi se pare aiurea, ca sa dai mai departe ce?!

Ca vaccinul nu protejeaza in sens ca lasa virusul acolo dar doar se pune scut sa nu faca rau, vaccinul protejeaza prin faza ca invata corpul sa produca soldati care sa anihileze virusul.

| NoName75 explică (pentru Mosotti):

"A lot of people are thinking that once they get vaccinated, they’re not going to have to wear masks anymore," said Michal Tal, an immunologist at Stanford University. "It’s really going to be critical for them to know if they have to keep wearing masks, because they could still be contagious."
Tu contrazici specialiștii sa inteleg nu?
Dacă tot putem sa fim contagiosi atunci vaccinul ma ajuta doar sa nu fac forme grave?
Nici anti-gripal nu m-am vaccinat niciodată
Nu o sa ma vaccinez nici acum cu un vaccin care a fost creat în mai puțin de un an Și care se afla in faza de testare până in 2023

| NoName75 explică (pentru Mosotti):

Eu is tanar și sănătos tun
Rată de mortalitate e de doar 0.4% la tineri
Eu m-am gandit ca daca se lanseaza vaccinul atunci oamenii o sa se vaccineze ca sa protejeze unii pe alții
Se pare ca nu e asa
Eu dacă ma vaccinez in contiuare pot sa trimit boala la cei dragi
Nu ma vaccinez asta e clar

| Mosotti a răspuns (pentru NoName75):

Aia era varianta mea logica, dar daca ei zic ca ramai contagios o fi, insa nu vad logica! Vreau sa imi zica si mie cum au gandit-o, ca macar eu am zis cum am gandit-o eu.
Sa vad si eu pe ce argumente ramai contagios. Ca eu nu ma iau dupa ce zice pana nu gandesc si cu mintea mea.

Daca ramai contagios, logic este ca virusul nu este anihilat si el este mai departe in organism. Asta ar insemna ca nu te imbolnavesti pentru ca vaccinul face ca anticorpii aia sa nu lase virusul sa actioneze dar fara sa-l distruga. Si atunci e normal ca ramai contagios.
Dar mi-e greu sa cred ca anticorpii aia nu anihileaza virusul.

| Mosotti a răspuns (pentru NoName75):

Nu conteaza ca esti tanar si sanatos tu, au murit si din astia sau au avut simptome grave, doamne fereste sa-l iei! Nu te baza ca esti sanatos, ca poti sa nu mai fi f rapid.

Pai astia au zis ca daca ne vaccinam macar 70 % se cam rezolva treaba. Lanseaza vaccinul ca sa terminam cu idiotenia asta, sa nu ne mai imbolnavim, nu doar sa nu dam unul la altul.
In primul rand sa nu ne mai imbolnavim, si apoi sa nu mai dau altuia, ca daca e si ala vaccinat, nu mai conteaza ca dai, ca nici ala nu se mai imbolnaveste.

De aia trebuie sa ne vaccinam cat mai multi ca sa fim protejati, daca cei dragi ai tai sunt vaccinati si tu nu esti, nu se vor imbolnavi, asta daca nu fac parte din 5 % cu ghinion care nu raspund la vaccin.

| NoName75 explică (pentru Mosotti):

Ok frate
Dacă vor să vaccineze 70% din populație eu vreau sa fiu printre ăia 30(ăia nevaccinati)
Eu iti urez multa sanatate si sa se vaccineze cine vrea

| Mosotti a răspuns (pentru NoName75):

Da, doar sa nu faca si la noi ca in SUA, sa nu mai te primeasca la servici daca nu te vaccinezi, sau in alte locuri, ca atunci chiar e problema mare. Atunci o sa faci ca n-ai incotro, sau te intretii cum sti.

| NoName75 explică (pentru Mosotti):

Asta ingradeste dreptul omului
Și SUA nu este Europa
În SUA is alte legi, în Europa iar is alte legi
Eu nu cred ca se va intampla asa ceva in Europa

| Mosotti a răspuns (pentru NoName75):

Da, nu stiu, vom vedea. Pai nu era in SUA mama democratiei? Daca acolo se intampla nu vad de ce nu s-ar intampla si aici, dar sigur ca e posibil sa nu.

| dannyel86 a răspuns:

Sunt persoane infectate care au ajuns la Terapie Intensiva sau chiar au murit din cauza asta. Vaccinul te ajuta sa faci forme mai usoare, chiar daca nu vindeca boala. Vei dobandi anticorpi care sa lupte cu acel coronavirus.

| NoName75 explică (pentru dannyel86):

Deja în Elveția se discuta legea ăia în care dacă nu ai certificat de vaccin covid sau ceva de genul atunci nu poti sa intrii in restaurant, magazin etc
Eu dacă is tanar și is sănătos tun, pe mine cu ce ma ajuta vaccinul ala?laughing
Pe mine nu ma îngrijorează dacă o sa fac forme mai grave sa zic asa pentru acum 5 ani m-a luat o gripă de am zis ca mor, m-am ametit cum m-am ridicat din pat, am avut diaree, m-a durut capu, am avut febra și toate astea deodată și n am murit
Cred ca ala a fost ultima răceală de a mea până acum
Eu de vreo 4-5 ani nu am fost răcit asa serios, mi-a curs doar nasu, am avut nasu înfundat și eventual m-a durut un pic gatul și au trecut fara pastile
Eu dacă nu vreau sa ma vaccinez ca eu is sigur că boala asta și de o iau nu o sa ma afecteze ei de ce ma obliga
Dacă mi ar da o fisa în care ei zic că dacă nu mă vaccinez si fac forme grave atunci spitalul ma refuza eu as semna pentru că din cauza covid sigur nu o sa ajung acolo

| ibaal a răspuns:

Faci o forma mai ușoară. Așa cum sunt și alea pentru rujeola, oreion, etc...

| NoName75 explică (pentru ibaal):

Ok,deci nu este că sa protejezi pe ceilalți atunci de ce vor sa fie obligatoriu?
Eu imi asum riscul

| NoName75 explică (pentru ibaal):

*infectarii

| suntserios a răspuns (pentru NoName75):

Cine te a păcălit ca va fi obligatoriu?

| Genevaaa a răspuns:

E pentru covid. chestia e ca nu e 100% eficient atata tot. Este cred 60-70%, deci de aia te pun sa mai porti masca

| suntserios a răspuns (pentru Genevaaa):

Coool. Ai participat si tu la teste? Sau cum ai ajuns la cifrele de 60-70%? Ca ma gandesc ca aia care au dezvoltat si testat vaccinul au avut ceva mai multe date ca tine sa isi dea cu parea despre eficienta.

| NoName75 explică (pentru suntserios):

Ba omule
Du-te și bateti coasa pe câmpie
Arafat a zis ca ei vor sa vaccineze 70% din populație romaniei
OMS a zis ca vor sa vaccineze 70% din populație planetei
Eu pur și simplu vreau sa fiu printre ăia 30%
Adică ăia care nu s au vaccinat
Acum a ajuns la neuronul tau ca din cate vad numa 1 ailaughing

| Ionut123987 a răspuns:

Deci este boala asta care se dezvolta din cauza unui anumit virus. Sa zicem ca virusul ala este un boxeor care bate bine cu pumnii și picioarele și e greu sa îl învingi, dar dacă te antrenezi și ii descoperi strategia îl poți bate, ceea ce înseamnă că el nu te afectează. Din câte am înțeles, în acel vaccin se afla boxerul nostru, dar fără mâini și picioare, ca să nu te afecteze, și el ajunge în corp ca acesta sa îl,, studieze" și sa dezvolte anticorpi împotriva lui, și când o sa avem deaface cu adevăratul luptator/virus noi sa fim pregătiți sa îl învingem și asa virusul nu ne afectează, sau cel puțin nu foarte tare.
Totuși, părerea mea este ca toți am avut corona la un moment dat, fără sa ne dam seama pentru ca avem imunitatea ridicata și virusul nu ne-a afectat, sau nu am luat o forma grava. Mereu când aveam un simtom spuneam razand,, CORONA", dar poate aveam dreptate. Fiecare crede ce vrea. Gripe au mai fost și vor mai fii. Unii Oameni au murit din răceli efectiv banale. Părerea mea este ca se face preamult tam-tam din asta și se exagerează.
La școală nu putem sta 30 în clasa, dar la locuri de munca pot sta mii de oameni într-o hala închisă, nearisita corespunzător.
Cica trebuie sa vaccineze profesorii înainte sa înceapă scoala, dar pe elevi nu ii avantajează cu nimic pentru ca profesorul tot poate duce virusul dintr-o clasa în alta. Și totuși... Ar fi fost prea mari coincidentele ca o data la fiecare 100 de ani începând din 1720 sa fie câte un virus mortal nou și o pandemie.

| NoName75 explică:

Asta este sigur

| NoName75 explică:

Da,da macar sa te și protejeze vaccinul sa de ceva nu?laughing
Mă gândesc asa doar...