| Flavianadx a întrebat:

Rata vaccin a crescut de 6 ori. De ce credeti? Ca sa se intre in restaurante sau ca sa se protejeze?
(Ii scoatem pe cei cu doza a treia din discutie)

Citu zicea ceva intr-o reclama, de bautul cafelei in interior... de aici mi-a venit intrebarea.
Cred ca e pueril sa se vaccineze unul ca sa nu-i fie aplicate restrictiile... si nu pentru utilitatea reala a unui vaccin. Dar ma gandesc ca mai sunt din astia. Ce credeti?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De frică, iar frica nu e puerilă, ci matură. Cui îi este frică, acționează și scapă.

| doctorandus a răspuns:

Ideea e ca din cauza prostiei, Romania va inregistra pe langa cei peste 37000 morti si 500 mii de oameni care vor deveni incapabili de munca. Si marea lor majoritate din cauza refuzului lor de a se vaccina. Deci vaccinurile costa, dar va costa mult mai mult sa tii 500 mii de oameni pe ajutor social sau pensie de boala pentru urmatorii 50 ani.

| doctorandus a răspuns:

Ba da, sunt multi care au scapat cu viata de Covid, ca sa constate pe urma ca nu mai sunt buni de nimic si nu mai pot munci nicaieri. Iar astia sunt de zeci de ori mai numerosi decat cei care au murit de Covid.

| Flavianadx explică (pentru doctorandus):

Ce sechele au? Probleme cu plamanii?

| doctorandus a răspuns (pentru Flavianadx):

In general, da: nu mai pot respira cum trebuie pentru a presta munca.

| Flavianadx explică (pentru doctorandus):

Deci ii afecteaza pe aia de la munca de jos, ca la munca de birou nu trebuie respiratie de sportiv.
Acolo se gaseste usor forta munca, la taiat lemne si dat cu bidineaua.

| doctorandus a răspuns (pentru Flavianadx):

Ba da, ii afecteaza pe toti, cu dureri de cap si oboseala permanenta.

| doctorandus a răspuns:

Cretini!

(Asta era un raspuns la un link la Facebook, care a fost sters.)

| Flavianadx explică (pentru doctorandus):

Despre ce era linkul?

| Digikey a răspuns (pentru Flavianadx):

Fauci in 2019 vorbea despre un vaccin universal mRNA pentru un virus nou care ar porni din China.
Dupa cateva luni chiar asa s-a intamplat.
https://www.detoxed.info/......-rna-2019/

| doctorandus a răspuns (pentru Flavianadx):

Incercarea de incendiere a Parlamentului unei tari din cauza restrictiilor de Covid.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O parte cred ca s-au convins ca nu le baga nimeni chip-uri 5g si nici nu mor de la vaccin. Altii, da... Pentru cafea, mall, pariuri/pacanele, nunti...
Eu cunosc oameni care nu credeau in covid la inceputul anului si nici in vaccin, au facut boala acum cateva luni, iar acum se vaccineaza, sa nu o repete, chiar daca au avut forme usoare.
Cunosc si om care a fost la ATI acum un an, iar acum spune ca nu exista covid...
Noi sa fim sanatosi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai restaurantele oricum se inchid, deci nu prea are treaba. Cred ca au inceput unii sa isi mai dea seama ca e de naspa treaba si intr-un final riscul sa o mierlesti de la vaccin e mai mic decat ala de a o mierli la ATI dintr-un motiv sau altul...

| johnnny123 a răspuns:

Ai dreptate, este pueril sa te vaccinezi doar ca sa eviti niste restrictii si nu pentru utilitatea reala a vaccinului.

Dar oricum cei care refuza vaccinarea sunt puerili in gandire, deci este foarte posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Este pueril poate pentru tine. Unii au motivele lor. Ca ex O pastilă poate nu le face bine tuturor. Alți n-au nimic, alți au ulcer și au arsuri, alți au anumite alergii etc. Crezi că dacă X, Y este sanatos, și altul are anumite probleme, aceeași pastilă face bine tuturor? Si in spital daca faci moldamin, penicilină injectabil, îți face test sa vada dacă ești alergic la ceva. In fine probabil, n-ai trecut puțin prin spitale sa te lovesti de anumite proceduri. Eu ca persoana n-am nimic, dar îți spun ca idee de unele experiențe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea ar trebui sa fie cazuri rare, nu 70% din populatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aceeia 30% sunt oameni, nu resturi de sacrificat.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dintre cei care refuza vaccinarea, sub 1% au niste contraindicatii medicale reale. Restul de 99% o refuza din alte motive, care nu au legatura cu contraindicatiile.

Deci da, vasta majoritate a celor care refuza sa se vaccineze sunt puerili, pentru ca le lipseste capacitatea de a se informa corect si de a analiza situatia cu maturitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Pai informații sunt despre vaccin, acele posibile efecte secundare ce vrei mai mult? Medici nu garanteaza nimănui clar 100% că X daca are nu știu ce probleme vaccinul nu-l afectează. De fapt nici ei nu știu exact. Doar il faci, ca regulă de grup. restul depinde de organism si cum raspunde la ser. Este ca la alba neagra. Daca o fi ceva bine, daca nu iarăși bine. Dar un lucru este știut, vaccinul trebuie făcut indiferent de situație.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este ca la alba-neagra. La alba-neagra sansa de a pierde banii este de 2/3 (66.66%). Din personale decedate de covid, peste 95% sunt nevaccinate.

Cei nevaccinati care ajung intubati la ATI joaca o alba-neagra cu sanse mult mai proaste de castig, iar miza este viata lor.

M-am saturat de afirmatia aberanta ca "vaccinul nu este garantat 100%, asa ca nu e bun de nimic".

Imagineaza-ti doua grupuri formate din cate 100 de persoane. Asupra primului grup se va trage la nimereala un glont, iar asupra celui de-al doilea grup se vor trage la nimereala 10 gloante. Din care grup ai prefera sa faci parte, daca ai fi obligat sa alegi unul?

Daca aplici "logica" antivaxxerilor in exemplul de mai sus, ar trebui sa spui "avand in vedere ca niciun grup nu-mi ofera 100% garantia ca voi supravietui, nu conteaza in ce grup ma aflu."

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Ma rog, exemplul cu gloțul este ceva obligatoriu, normal ca aleg varianta favorabilă. in momentul de fată vaccinul nu este obligatoriu, și sper sa nu fie. Eu n-am fost bolnav de când a început pandemia. Am purtat masca atât pe nas si gură. Nu doar pe gura ca unii, ca degeaba o portii daca X tusește si strănuta lânga tine. Ar putea zice că este de la țigări sau ca a racit puțin. Eu O port și pe strada, autobuz. am stat retras de mulțimi sau grupuri. Poate unii care au luat covid au fost mai superficiali sau nu a luat în considerare că X tusește sau strănuta crezând că este doar o simplă raceală sau Poate au fost prea vorbareți cu vecinul din colț sau cu mai mulți, fiind făra masca. 2 min, 5 min, 10 min conteaza.
Eu în continuare sunt sanatos si toate simțurile îmi functionează. Mănănc fructe, iau și ceva vitamine pentru imunitate. In fine ce pot sa spun, m-am protejat in felul meu. la muncă stăeam 8h numai cu masca pe figură, când eram singur o mai puneam pe bărbie...

Sa ai grija sa nu bei apă rece daca esti transpirat, sau să nu te prinda curentul, că începe nenorocirea. apa la muncă o beam călâie pentru că faceam efort și chiar transpiram. Apa rece m-ar fi terminat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Peste 37000 de romani au murit de Covid. Daca esti tanar, sansa de a muri de Covid e foarte mica. Dar sansa de a fi declarat inapt de munca pentru tot restul vietii este de zeci de ori mai mare.

| gabicoo a răspuns:

Acum se vaccinează pensionarii și persoanele care au făcut primele două doze!

Răspuns utilizator avertizat
| Digikey a răspuns:

Pai se da un voucher de 100 de lei si apoi este tombola cu premii.
Guvernul da 15.000.000 lei premii.
Cred ca se putea face ceva mai util cu acei bani, de exemplu niste instalatii antincendiu la cateva zeci de spitale.

| Flavianadx explică (pentru Digikey):

N-am auzit de asa ceva. Sper ca glumesti laughing

| Flavianadx explică (pentru Digikey):

Ce bataie de joc. Sunt curioasa daca premiile chiar ii motiveaza pe unii sa se vaccineze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multi care sunt vaccinati doar in acte. Nu i ca si cum nu s-ar da pe bani astfel de certificate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca spitalele sunt blocate din cauza celor care gandesc ca tine si sunt zeci de mii de oameni care au nevoie de asistenta medicala si acum nu au acces la acea asistenta medicala. Au si ei drepturi la fel ca toti cei care striga sus si tare "e dreptul meu sa fac ce vreau cu corpul meu", " e democratie si e dreptul meu sa debitez ce vreau eu"...

| Flavianadx explică:

Aveti grija ce scrieti pe aici ca intrati in vizorul cuiva si-mi sterge intrebarea laughing