| AlexDorinel a întrebat:

Salut,ce se va intampla in Romania cu milioanele de copii care nu se pot vaccina anti-covid pentru ca nu au 16 ani?

Virusul va trece la copii dupa ce batranii se vor vaccina si va dezvolta tulpini si mutatii si va deveni mortal si la copii nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copii sub 16 ani nu prezinta risc major deoarece au un sistem imunitar puternic, deci nu vor fii afectati de noile tulpini ale virusului.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu-i adevarat! Copii nu sunt afectati desii sunt purtatori, iindca sistemul lor imunitar este puternic si poate sa distruga virusul.
Bineinteles ca mai mor 1-2 copii, dar numai din cei care au deja boli incurabile precum cancer, sau malformatii ale plamanilor, inimii sau alte boli cronice.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu nu stii ca esti micut, dar statisticile spun clar ca copii nu sunt afectati, iar daca sunt infectati scapa foarte usor de virus.
de altfel s-a si confirmat asta, acum ca a trecut mai bine de 1 an de la aparitia virusului, aratand clar ca batranii si bolnavii cronic sunt cei mai afectati, nu copii.

| Floydancingsaha a răspuns (pentru AlexDorinel):

Te stresezi prea mult. Oricum vaccinul nu te-ar ajuta cu nimic, crede-ma. Da stiu vei fi impotruva la tot ce am sa spun dar nu imi pasa. Nu trebuie să te stresezi tu cu mutatile virusului si alte tulpini. Daca o sa fie imuni batrani atunci o sa dispară virusul. Nu are cum sa fie vreodata imuni din moment ce tot trebuie sa poarte masca. E doar un motiv ca sa te vaccinezi, daca chiar ai fi imun dupa ce iti faci vaccinul, nu ar mai trebui să porti masca. Si din moment ce te ingrijorezi de pesoanele sub 16 ani e clar ca ești prea mic ca sa înțelegi cum sta treaba cu sistemul imunitar la copiii.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, nu...